Teknoloji NASA iki yeni Venüs görevi duyurdu

NASA iki yeni Venüs görevi duyurdu

NASA, Venüs'ün 'kayıp yaşanabilir dünyasını' incelemek için DAVINCI+ ve VERITAS isimli iki yeni görev duyurdu. Toplamda 1 milyar dolar bütçe ayrılan bu görevlerin 2030'a kadar tamamlanması bekleniyor. Asıl amaç, gezegeninin gelişimini ölçerek haritalandırmasını yapmak.

Yunus Emre Şahin Yeni Şafak
NASA iki yeni Venüs görevi duyurdu
Venüs

NASA, Dünya'nın en yakın gezegen komşusu olan Venüs'e iki yeni görevgerçekleştirileceğini duyurdu. NASA'nın Keşif Programı'nın bir parçası olan misyonlar, gezegen hakkında çok daha fazla bilgi edebilmeyi amaçlıyor.

DAVINCI+ ve VERITAS olarak isimlendirilen bu görevlere NASA tarafından ayrılan bütçe tam olarak 1 milyar dolar. Ayrıca görevlerin 2030'a kadar gerçekleştirilmesi bekleniyor.

Bu iki görevin 2030'a kadar gerçekleşmesi bekleniyor.
Bu iki görevin 2030'a kadar gerçekleşmesi bekleniyor.

NASA DAVINCI+ görevi nedir?

DAVINCI+, nasıl oluştuğunu ve geliştiğini anlamak için Venüs atmosferinin bileşimini ölçecek ve aynı zamanda gezegenin bir okyanusu olup olmadığını belirleyecek.

Ayrıca görev, gezegenin kalın atmosfere dalarak Venüs atmosferinin Dünya'nınkiyle kıyaslanmasını sağlayacak.

NASA VERITAS görevi nedir?

VERITAS ise gezegenin jeolojik tarihini belirlemek ve neden Dünya'dan bu kadar farklı geliştiğini anlamak için Venüs'ün yüzeyini haritalandıracak.

VERITAS ayrıca topografyanın 3 boyutlu rekonstrüksiyonlarını oluşturmak ve levha tektoniği ve volkanizma gibi süreçlerin Venüs'te hala aktif olup olmadığını doğrulamak için neredeyse tüm gezegen üzerindeki yüzey yüksekliklerini çizecek.

Venüs, Güneş'in önünden 6 Haziran'da geçecek
HAYAT
Venüs, Güneş'in önünden 6 Haziran'da geçecek

Abone Ol Google News
İmam hatiplerin son düşmanı Cübbeli Ahmet: Çocuklarınızı oralara göndereceğinize düz liseye gönderin
Gündem

İmam hatiplerin son düşmanı Cübbeli Ahmet: Çocuklarınızı oralara göndereceğinize düz liseye gönderin

'Cübbeli Ahmet' olarak bilinen Ahmet Mahmut Ünlü, katıldığı canlı yayında imam hatip liselerini ve ilahiyat fakültelerini karaladı. "Çocuklarınızı imam hatip ve ilahiyata göndereceğinize düz liselere gönderin." diyen Cübbeli Ahmet, "Daha az hasarla çıkar, ben bunu gördüm denedim" ifadelerini kullandı. Cübbeli Ahmet, bu açıklaması ile geçtiğimiz aylarda imam hatipleri hedef alan HDP'li Kemal Bülbül, CHP'li Alpay Antmen ve imam hatiplileri 'sapıklık ve ahlaksızlıkla' suçlayan Erol Mütercimler ile aynı cepheden konuşmuş oldu.
Ukrayna'da ikinci adama suikast girişimi: Aracına 10 kurşun isabet etti
Dünya

Ukrayna'da ikinci adama suikast girişimi: Aracına 10 kurşun isabet etti

Ukrayna Cumhurbaşkanı Yardımcısı Serhiy Shefir’in aracına silahlı saldırı düzenlendi. Devlet Başkanı Zelenskiy’in baş danışmanı da olan Shefir, saldırıdan yara almadan kurtuldu. 10 kurşunun isabet ettiği araçtaki şoförü ağır yaralandı. Zelenskiy ise saldırının kendisine mesaj olabileceğini söyledi.
Hadsiz CHP’liye suç duyurusu: Partisi sahip çıktı
Gündem

Hadsiz CHP’liye suç duyurusu: Partisi sahip çıktı

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a “ceberut” deyip AK Partililer için “Bunların kökünü kazıyacağız” diye nefret açıklaması yapan CHP Etimesgut İlçe Başkanı Cemal Emir hakkında savcılığa 100’e yakın suç duyurusu yapıldı. Emir’e partisinden ise destek geldi. CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, “Biz, AK Parti Genel Başkanı ile münakaşa etmeyeceksek niye siyaset yapıyoruz?” diyerek Emir’e sahip çıktı.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.