Teknoloji Yeni nesil iPhonelarda ekran altı parmak izi okuyucu yer alabilir

Yeni nesil iPhone'larda ekran altı parmak izi okuyucu yer alabilir

Apple, yeni nesil iPhone'larla birlikte Face ID'ye ek olarak bir de ekran altı parmak izi okuyucusuna yer verebilir. Uzmanlar, bu ek biyometrik tarayıcıya yer verilmesini koronavirüs nedeniyle takılan maskelere bağlıyor.

Yunus Emre Şahin Yeni Şafak
iPhone
iPhone

Yeni nesil iPhone'larla alakalı bilgiler gelmeye devam ediyor. Bu sene Eylül'de tanıtılması beklenen ailede eskiye oranla bir dizi iyileştirme bekleniyor. Hatta birçok analist ve uzman da yeni iPhone'lar için bu yılın 'S yılı' olacağını vurguluyor. Ama yine de yeni modeller için çok önemli bir özellik de bekleniyor: Ekran altı parmak izi okuyucusu.

Yeni nesil iPhone'larda Face ID'ye ek olarak bir de ekran altı parmak izi okuyucu bekleniyor.

Apple, parmak izi okuyucu konusunda ilginç bir geçmişe sahip. Bundan tam 8 sene önce iPhone 5s ile birlikte hayata geçirilen biyometrik tarayıcı, sonraki süreçte de birçok modelde aktif olarak kullanıldı. 2017'de iPhone X piyasaya çıktığında ise Face ID sistemine geçildi. Yani parmak izi okuyucu yerine doğrudan yüz tanıma kullanılmaya başlandı.

Ancak koronavirüs salgını bu teknoloji hakkındaki görüşleri de değiştirmiş gibi görünüyor. Uzmanlara göre yeni sistem doğrudan Face ID'nin yerini almayacak. Ancak yine de maske takıyorsanız Face ID yerine kimlik doğrulama için parmak izi okuyucu kullanılabilecek. Apple'ın buna ek olarak katlanabilir modeller üzerinde çalıştığı da belirtilenler arasında.

Eski iPhone ve iPad'lere özel iOS 12.5.1 güncellemesi yayınlandı
TEKNOLOJİ
Eski iPhone ve iPad'lere özel iOS 12.5.1 güncellemesi yayınlandı

Söylentiler artıyor: iPhone 13'de ekran çentiği önemli oranda küçülecek
EŞLEŞMEMİŞ
Söylentiler artıyor: iPhone 13'de ekran çentiği önemli oranda küçülecek
Abone Ol Google News
Basra'dan Avrupa'ya Ovaköy
Ekonomi

Basra'dan Avrupa'ya Ovaköy

Türkiye ile Irak arasında Habur Sınır Kapısı’na ek ikinci gümrük kapısının açılması için girişimler artıyor. Ovaköy Sınır Kapısı, Türkiye’nin yanı sıra Avrupa’yı da Bağdat üzerinden Basra Körfezi’ne bağlayacak. Tarihi projenin ikinci aşamasında kara ve demir yolu projesi var. Ovaköy, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Irak Başbakanı Kazımi ile Ankara’daki görüşmesinde de gündeme geldi. Projeyle, Türkiye-Irak ticaretinin yeniden 20 milyar doları aşması hedefleniyor. Kapı; Kuveyt, Katar, BAE ve diğer Körfez ülkelerine ticari katkı sağlayacak. DEİK Türkiye-Irak İş Konseyi Başkanı Emin Taha, Türkiye’nin bu projeyi hayata geçirmek için yıllardır yoğun çaba sarf ettiğini söyledi.
Kısa sürede açmak istiyoruz
Dünya

Kısa sürede açmak istiyoruz

Yeni Şafak’a konuşan Irak Ulaştırma Bakanı Nasser Bandar, Ovaköy Sınır Kapısı’nı en yakın zamanda açmayı istediklerini söyledi. Bandar, “Türkiye’ye geçişlerin kolay olması bizim diğer ülkelerle bağlantımızı da sağlıyor. Uzun bir süredir çalışmalar yapıyoruz. Önümüzdeki ay sonuçlarını alacağız” dedi.
Türk ihracatçısı rekora doymadı
Ekonomi

Türk ihracatçısı rekora doymadı

Kovid-19 salgını ile zor günler geçiren küresel ekonomiye rağmen Türkiye’de çarklar dönmeye devam ediyor. Şubat’ta ihracat 16 milyar 12 milyon dolara ulaşarak Cumhuriyet tarihin en yüksek şubat ayı rekoru kırıldı. Türkiye’nin son 3 ayda üst üste ihracat rekoru kırdığına dikkat çeken Ticaret Bakanı Pekcan, “Reform süreci kapsamındaki adımların devreye alınmasıyla, elimiz çok daha güçlenecek ve ihracatımıza katkı sağlayacak” dedi.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.