|
Yazarlar

Okuma notları

04:00 . 28/11/2022 Pazartesi

Gökhan Özcan

19 Mart 1965 tarihinde İnegöl’de doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini İnegöl’de tamamladı. 1987 yılında Gazi Üniversitesi Basın Yayın Yüksek Okulu Gazetecilik ve Halkla İlişkiler Bölümü’nden mezun oldu. Zaman gazetesi Kültür-Sanat Servisi’nde çalıştı. Daha sonra TRT'de aralıklı olarak Mimar Sinan, Yayla Yollarında, Yunus Emre ve Kırk Ambar, Havuçlu Pilav, Zamanın Seyyahları, Çek Bir Film gibi yapımlarda çeşitli görevler aldı, senaryo ve metin yazarlığı yaptı. Panel ve İzlenim dergilerinde çalıştı. Birçok farklı dergide çocuklara hikayeler ve denemeler yayınladı. İlk çıktığı yıllarda Yeni Şafak gazetesinde Tersköşe’yi yazdı. Bir süre Medyakronik isimli internet sitesinde TV eleştirileri kaleme aldı. Ardından Hakan Albayrak ve Levent Gültekin ile birlikte Gerçek Hayat dergisini çıkardı. Hiçbişey, Altmışikiden Tavşan, Günlerin Gölgeleri, Ruh Yordamı, Kim Duma Dum Kime, Serçe Parmağı isimli kitapları kaleme alan yazar halen Yeni Şafak’ta yazılarına devam ediyor.

Gökhan Özcan

“Doğanın dili, her nöbetçinin bir sonrakine kendi dilinde ilettiği gizli bir parolaya benzer, ama parolanın içeriği nöbetçinin dilinin kendisidir. Bütün yüksek diller aşağıdakilerin bir çevirisidir, ta ki bu dilsel devinimin birliği olan Tanrı kelamı bütün berraklığıyla görünene kadar...”

Son Bakışta Aşk/ Walter Benjamin

“Her ne düşünüyorsak oyuz. Her ne olursak düşüncelerimizle oluruz. Kim ki saf düşünceyle konuşmaz veya hareket etmez arabayı çeken öküzün tekerlerin ayak izlerini takip etmesi gibi, ıstırap onu takip eder.”

Doğu Bilgeliği/ Rene Guenon

“Bütün ırmaklara, arklara su veren, o büyük deniz bile çeri çöpü başının üstünde gezdirir. Bu keremi yüzünden denizden bir şey eksilmez, bu kereminden ötürü deniz ne çoğalır ne de azalır.”

Hz. Mevlana/ Mesnevi Tercümesi

“Akıp giden bir suyu kovanın içinde tutmaya çalışıyorsanız onu anlamamışsınız demektir ve bu da sürekli hayal kırıklığına uğrayacaksınız anlamına gelir; çünkü kovanın içindeki su akmaz. Akan bir suyu ‘elde etmek’ için onu kendi haline bırakmalı ve akmasına izin vermelisiniz. Aynı şey yaşam ve Tanrı için de geçerlidir.”

Güvencesizlikte Bilgelik/ Alan Watts

“Sonu olmayan bir şekilde her zaman değişiyioruz ve yenileniyoruz. Kendimizi bilmenin her anı da Tanrı’nın ruh ve alemdeki zuhurunun yeni bir algısını temsil etmektedir.”

İbn Arabi/William Chittick

“Bizim de parçası olduğumuz şu yaşadığımız evren İlahi Aşk tarafından Tanrı ile Tanrı arasına konulan bir mesafedir. Biz bu mesafe içinde bir noktayız. Uzam, zaman ve maddeyi yöneten mekanizma bu mesafedir.”

Tanrı’yı Beklerken/Simone Weil

“İnsanın içinde bir dünya vardır ve eğer nasıl bakman ve öğrenmen gerektiğini bilirsen, kapı orada ve anahtar elindedir. Yeryüzünde senden başka hiç kimse ne sana o anahtarı verebilir ne de o kapıyı açabilir.”

Sen dünyasın/ Jiddu Khrisnamurti

“Göğsünün içinde yıldızları aşıp geçecek bir yol vardır. Lakin sen kendini tanımıyorsun. Bir kere de tohum gibi gözünü kendi içine aç ki yerin altından bir fidan olup yükselesin.”

“Şarktan Haber/ Muhammed İkbal

“İnsan ruhunda doğuştan var olan ancak Kalb’in derinliğinde –saf Akıl’da adeta gömülü duran ve sadece manevi bakışa açık Hakikatler vardır; bunlar metafiziksel temel Hakikatlerdir, insanlığın değişmez Bilgeliğidir.”

Sonbahar Yaprakları ve Yüzük/ Frithjof Schuon

#Okuma notları
#Mevlana
#Muhammed İkbal
#Walter Benjamin
2 ay önce
default-profile-img
Okuma notları
Dâhili ve hârici işler
Yıkım mutabakatı, intihal vaatler
Batı’nın korkusu (3) Türkiye’nin yeniden sistem-kurucu bir aktöre dönüşmesi
6’lı masanın Batı’dan beklediği aday işareti CIA yöneticisi olan 15 Temmuz firarisi Henri Barkey’den geldi?
Dokuz ülkeye karşı on ülke üç kıta