Ramazan özel sayfa
  • İFTARA KALAN SÜRE 00:00:00
Yazarlar Berlin Metrosu ve Tekasur Suresi

Berlin Metrosu ve Tekâsûr Sûresi

Hakan Albayrak
Hakan Albayrak Gazete Yazarı

Kanal 24''teki “Kafa Dengi” programında Selahattin Yusuf ve Tarık Tufan, modern insanın anlamsız ihtiraslarını konuşurken Muhammed Esed''in bir hatırasına değindiler.

Mühim mevzu.

O hatırayı, Esed''in Kur''an Mesajı adlı eserinin Türkçe baskısında (İşaret Yayınları) yer alan biyografisinden nakletmek isterim:

“1926 yılının sonbaharında bir gün Berlin metrosunda seyahat ederken gördüğü yüzlerin istisnasız hepsinin derin ve gizli bir acıyla kasılı olduğunu müşahede etti. Duyduğu sarsıntıyla bunu yanındaki Elsa''ya açtı. Elsa şaşkınlıkla ''Bir cehennem azabı çekiyorlar sanki... Acaba kendileri bunun farkındalar mı?'' cevabıyla onu tasdik etti. Esed bu acıları ve ızdırapları insanların gerçeksiz, inançsız ve fasılasızca refah peşinde olmalarına bağlar. Eve döndüklerinde masada açık kalmış Mushaf''ı gördü. Kapatıp kaldırmak için uzandığında gözü Tekâsür Sûresi''ne ilişti. Birden surenin o gün metroda yaşadıklarının tam bir yankısı olduğunu hissetti ve şunları düşündü: ''Bütün çağlarda insanlar tamahı, açgözlülüğü tanımışlardır: ama tamah ve açgözlülük başka hiçbir çağda bugün olduğu kadar ciğer sökücü bir hırs halinde kendini açığa vurmamıştı. (...) İnsanların boyunlarına binmişti ifrit; kamçısını tam yüreklerinin başına indiriyor ve uzaklarda alayla göz kırpan yalancı hedeflere doğru dehliyordu onları...”

* * *

Tekâsur Sûresi''nin meali:

Rahman, Rahîm olan Allah''ın ismiyle

1, 2- Sizi tekâsür''le (o çoklukla, mal ve evlat çokluğuyla) övünmek (o kadar) oyaladı ki, nihâyet kabirleri ziyâret ettiniz (ve artık ölmüş olanlarınızı dahî sayarak gururlandınız)!

3- Hayır! İleride bileceksiniz!

4- Sonra (yine) hayır! İleride bileceksiniz!

5- Hayır! Eğer (gerçeği) kat''î bir ilimle bilseydiniz (böyle yapmazdınız)!

6- And olsun (siz) Cehennemi mutlakâ göreceksiniz!

7- Sonra (yine) and olsun, siz onu gözün(üzün) kat''î bilişiyle göreceksiniz!

8- Sonra o gün, (size dünyada verilmiş olan) ni''metlerden (teker teker) mutlaka sorulacaksınız!

(Kur''ân-ı Kerîm ve Karşılıklı Muhtasar Meâli, Hayrât Neşriyat 2011)

Abone Ol Google News

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.