Ramazan özel sayfa
  • İFTARA KALAN SÜRE 00:00:00
Yazarlar Bunak Kovboyu bekleyen kabuslar

Bunak Kovboyu bekleyen kâbuslar

Tamer Korkmaz
Tamer Korkmaz Gazete Yazarı

Obama’nın Başkan Yardımcısı iken

“Yahudi olmasam da, ben bir Siyonist’im” diyen Joe Biden, bugün ABD’nin

Yeni Başkanı sıfatıyla yemin ediyor.

*

Daha öncekilerin hiçbirine benzemeyen bir yemin töreninden bahsediyoruz.

Diken üstünde, alarmda bir Washington; daha ziyade bir savaş bölgesine benzeyen fevkalade güvenlik önlemleri; korona virüs nedeniyle mesafeli misafirler ve dahi Beyaz Saray’a veda eden Başkan’ın protesto çekip katılmadığı bir acayip tören!

*

Amerika Birleşik Muz Cumhuriyeti’nde hileli seçimlerle gelen değişikliği, şöyle de tarif edebiliriz:

Hem tacizci hem tecavüzcü Sarı Kovboy Donald’ın boşalttığı Oval Ofis’e, hem tacizci hem pedofili Bunak Kovboy Joe yerleşiyor.

AMERİKA BİRLEŞİK KÂBUS DEVLETİ

2008’deki Küresel Finans Krizi’ni tahmin eden meşhur ekonomist Nouriel Roubini, “Der Spiegel” dergisine verdiği röportajda, ABD için “kâbus gibi bir dönem” öngörüyor.

“Joe Biden döneminin, içeride toplumsal huzursuzluk ve daha fazla silahlı ayaklanma ile dışarıdan siber saldırıların gölgesinde kalacağı” öngörüsünde bulunuyor.

Roubini, “Amerika’daki sağcı hareketin güçleneceğini, giderek Cumhuriyetçilerin ılımlı olanlarının bile her fırsatta Joe Biden’ı hedef alacağını, bunun da daha çok şiddete yol açacağını” ileri sürüyor.

“SİBEL CAN” DEĞİL “SİBER JOHN”

2020’de yaşadığı ve dokuz ay boyunca süren “faili meçhul” siber saldırı nedeniyle Amerikan Devleti çok büyük bir darbe yedi.

Bu çarpıcı hadise, daha ziyade “magazin takılan” medyamızda fazla yer bulmadı.

Hele içerideki Amerikancı Etki Ajanları, bu mevzuda adeta dillerini yuttular!

*

Bu fevkalade kapsamlı siber saldırıyı dünyaya duyuran FireEye siber güvenlik firmasının Kurucusu ve CEO’su Pakistan asıllı Ashar Aziz’di.

1959’da Karaçi’de doğan, İslamabad kentinde büyüyen Aziz; Massachusetts Institute of Technology’den önce 70’li yılların ikinci yarısında iki sene ODTÜ’de okumuş!

Siber saldırıda ağır yara alanlar arasında FireEye şirketi de vardı.

BEKLENMEYENİ BEKLE

Bu saldırıda, başta Nükleer Sırlar olmak üzere ABD’nin hemen her alandaki çok gizli bilgilerinin ele geçirildiğine dikkat çekiliyor.

Bilgisayar korsanları, ABD’nin en kritik devlet kurumlarına, ayrıca yüzlerce büyük şirkete sızdıkları halde, “Süper Güç!” ABD tam dokuz ay boyunca resmen uyumuş!

Washington, şu ana kadar hasar tespiti dahi yapamadı.

Derin ABD’nin mutemet adamı Biden, hadisenin vahametinin farkında olduğundan adeta kafayı yedi!

Öfkeyle tehditler savursa da, çaresizlik içinde çenesini kapattı.

AJAN SNOWDEN, BAKIN NE YAZMIŞ?

Birkaç yıl önce Rusya’ya sığınan CIA ve NSA’in eski ajanı Edward Snowden’ın sıra dışı öyküsünü çarpıcı biçimde kaleme aldığı “Sistem Hatası” adlı kitabında anlattıkları, yere göğe sığdırılamayan şu “Süper Güç”ün hayati açıkları hakkında da fikir veriyor:

“Daha ilk anda, NSA hakkında iki şey donup kalmama yol açtı…

İlki CIA’e kıyasla teknolojilerinin ne kadar ileri olduğuydu.

İkincisi ise verilerin ayrıştırılmasından şifrelenmesine kadar her aşamada güvenlik konusunda ne denli vurdumduymaz olduklarıydı. (…)

Aslında, NSA’in siber istihbarat alanında yarışta çok ileride olduğunu, ancak siber güvenlik alanında acil durum, kurtarma ve yedekleme gibi en temel konularda bile çok geride kaldığını fark etmek, biraz sıkıntı verici idi.” (Epsilon Yayınevi; Sayfa:192-193)

AL SANA OPERASYON

NSA (National Security Agency), ABD’nin Kriptoloji (Şifreleme) üzerinde uzmanlaşmış istihbarat teşkilatıdır.

Ulusal Güvenlik Dairesi (NSA) misyonunu “Muhabere, elektronik istihbarat ve siber güvenliği kapsayan kriptoloji alanında ABD hükümetini yönlendirmek ve de bilgisayar operasyonlarını yapmak” diye tarif ediyor.

*

Kaderin Cilvesi: Kimliği meçhul bilgisayar korsanlarından, siber operasyonun kralını yiyen kritik kurumlar arasında NSA de yer aldı.

UNUTULMAZ İTİRAFLAR

Finali, Edward Snowden ile Abbas Yolcu Trump’ın “pişti ifşaatını” hatırlamak suretiyle yapalım…

Snowden “CIA; IŞİD’i, MOSSAD ve MI6 ile birlikte kurdu” demişti. (18 Ağustos 2014)

Trump da “IŞİD’i Obama kurdu, ona ezik Hillary Clinton yardım etti” diye konuşmuştu. (11 Ağustos 2016)

-Nedir?

-En iyi belge, itiraftır.

*

Hem Edward Snowden, hem de Donald Trump; Washington’ın ipliğini pazara çıkarıp, fena madara ettikleri için; yalnızca ABD’deki taşlayıcıları değil, Türkiye’deki Batı Putçusu Etki Ajanları da bu ikiliye dümdüz gidiyorlar!

Abone Ol Google News

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.