Yazarlar Forrest Gump Bin Ladin"le tokalaştı mı?

Forrest Gump Bin Ladin"le tokalaştı mı?

Tamer Korkmaz
Tamer Korkmaz Gazete Yazarı
Abone Ol Google News

Tom Hanks''in bundan on dört yıl önce canlandırdığı Forrest Gump karakterini hatırlıyor olmalısınız…

O meşhur filmde Forrest bilgisayar teknolojisi marifetiyle Başkan Kennedy ile Oval Ofis''te el sıkışıyordu. Aktör Hanks ile JFK''in gerçek görüntüleri dijital olarak karşılaştırılmış, ikilinin elleri bilgisayar sayesinde birleştirilmiş, neticede sahne gerçekmiş gibi Oval Ofis görüntüsünün içine yerleştirilmişti.

90''ların ilk yarısı bilgisayar teknolojisinin sinema dünyasında birçok sorunu çözmeye başladığı bir dönemdi. Örneğin, “The Crow” filminin çekimleri esnasında “kaza kurşunu” ile hayatını kaybeden aktör Brandon Lee (Bruce Lee''nin oğlu) filmin kalan yedi sahnesinde bilgisayar desteğiyle yaşatılmış ve de konuşturulmuştu! Lee''nin yüzü ile vücudu ona benzeyen bir başkasının gövdesi özel efektlerle birleştirilerek film tamamlanmıştı…

Yine o yıllarda yapılan sıradan bir filmde ise 1957''de hayatını kaybeden ünlü aktör Humphrey Bogart yan rollerden birinde oynatılmıştı!

Akabinde bilgisayar teknolojisinin sinema dünyasında kullanılışı o denli ilerledi ki, Forrest Gump''ın el sıkışması gibi sahneler hayli ilkel kaldı; yaşamayan Lee''nin atlayıp sıçradığı sahneleri kurgulamak filan da çocuk oyuncağı haline geldi…

* * *

Son dönemde Üsame Bin Ladin''e ait olduğu ileri sürülen görüntüler ve ses kayıtlarının gerçekliği hakkındaki tartışmalar iyice arttı…

Bu yüzden bir süredir “Forrest Gump acaba Bin Ladin''le de tokalaşmış olabilir mi?” diye bendenizi bir meraktır aldı…

Geçen yılın başlarından bu yana tam üç kez Bin Ladin görüntüleri vizyona girdi. Görüntülerin Ladin değil de başkasına ait olduğu iddia edildi. “Ladin''in sakalı böyleydi, gözleri şöyleydi” gibilerinden çeşitli kuşkuları dile getirenler oldu.

Tam bu noktada -şayet bir numara çekiliyorsa- Bin Ladin''in dublörünün kullanılmasına gerek olmadığı ortada: Gerçek görüntülerinin ve sesinin bilgisayar teknolojisiyle arzu edilen kıvama getirilebilmesinin işten bile olmadığını söylemeye gerek var mı?

Bin Ladin en son “göründüğünde” yani üç dört ay kadar önce Pakistan''da Müşerref iktidarının devrilmesi için çağrıda bulunuyordu! Hangi Müşerref? Pakistan''da ABD''nin desteğiyle iktidara gelen ancak son iki yıldır Washington''ın ekseninden çıkan “Yeni Müşerref”ten söz ediyoruz!

Benazir Butto suikastının ardından Hürriyet''in ilk sayfadan attığı başlık aynen şuydu: “Benazir''i Bin Ladin öldürttü” Haberde suikastı El Kaide''nin üstlendiği ileri sürülüyordu. Ancak El Kaide çıkıp “Biz kadınları öldürmeyiz” diyerek “oyunbozanlık” yapıyordu!

* * *

Dokuz on aydır -Bin Ladin''in hayatta olduğuna dair herhangi bir delil yok…

Buna karşılık onun yaşadığına bizleri inandırmaya çalışan birçok yayın sahne almaya devam ediyor. Mesela, “Demokrat başkan adayı Obama seçilirse Ladin''i paketleyecek!” haberi gibi…

İzlediğimiz filmin adı “Forrest Gump” olduğuna göre –belli mi olur- bir bakarsınız başkanlık yarışında ümitsiz görünen Cumhuriyetçileri ayağa kaldırmak maksadıyla Beyaz Saray “Bin Ladin''i ölü ele geçirdiğini” açıklayabilir!

Neden olmasın?

Şayet “Böyle hadiseler ancak filmlerde olur” diyorsanız…

Eh, o zaman biz de filmin sonunu bekleyelim…

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.