|

Ardahan Ramazan İmsakiyesi 2024 Sahur Vakti, İftar Saati

On bir ayın sultanı Ramazan-ı Şerif’in manevi iklimi İslam coğrafyasının üzerine sağnak sağnak yağıyor. 2024 Ramazan ayı 11 Mart 2024 Pazartesi günü idrak edilmeye başlandı. Diyanet İşleri Başkanlığı 2024 Ramazan imsakiyesini yayımladı. İşte 2024 Ardahan Ramazan imsakiyesi imsak, sahur, iftar, akşam ezan saati.

17:21 - 14/03/2024 Perşembe
Güncelleme: 17:21 - 14/03/2024 Perşembe
Yeni Şafak
Ardahan Ramazan imsakiyesi 2024
Ardahan Ramazan imsakiyesi 2024
Ramazan ayı bu sene 11 Mart Pazartesi günü başladı. İlk sahura 10 Mart Pazar'ı Pazartesiye bağlayan gece kılındı. Ramazan ayı 9 Nisan Salı günü sona erecek. Diyanet
yayımlanmasıyla birlikte Ardahan İmsakiyesi 2024 belli oldu. İşte 2024 Ardahan Ramazan imsakiyesi imsak, sahur vakti, iftar, akşam ezan saati.

Ardahan sahur vakti saat kaçta? İzmir Ramazan İmsakiyesi 2024!

İmsak nedir? Ne zaman başlar?

Sözlükte “kendini tutmak, engellemek, el çekmek, geri durmak” anlamlarına gelen imsak, dinî bir kavram olarak, fecr-i sâdıktan, iftar vaktine kadar yemeden, içmeden, cinsel ilişki ve diğer orucu bozan şeylerden uzak durmak, el çekmek demektir. İmsakin zıttı iftardır.

Halk arasında ise “imsak” oruç tutmaya başlanan fecr-i sâdığın oluştuğu vakit anlamında kullanılır. Bu manada imsak, oruca başlama vakti demektir.

Oruca ne zaman başlanıp ne zaman bitirileceği Kur’ân-ı Kerîm’de şu şekilde açıklanmıştır: “(Ramazan gecelerinde) şafağın aydınlığını gecenin karanlığından ayırt edinceye (tan yeri ağarıncaya/fecr-i sâdığa) kadar yiyin, için. Sonra da akşama kadar (yiyip içmeden, cinsel ilişkide bulunmadan) orucu tamamlayın.” (el-Bakara, 2/187).

Sabah ezanı okunmaya başladığında yeme içmeye kısa bir süre devam edilebilir mi?

Takvimlerde gösterilen “imsak”, oruca başlama vaktini ifade eder. İmsak vakti aynı zamanda gecenin sona erdiği, yatsı namazı vaktinin çıkıp sabah namazı vaktinin girdiği andır. Ramazan ayında ezân da imsak vaktinin başlaması ile okunmaktadır. Bu sebeple ezânın başlaması ile yemeyi içmeyi terk etmek gerekir. Ezân başladığı sırada ağızda bulunan lokmanın yutulmasında bir sakınca yoktur.

Sahur Nedir?

Sahur ne demek? Sahur nedir kısaca anlatalım: Kelime açısından incelendiğinde sahur anlamı, oruç tutmak için imsak vaktinden önce uyanıp yemek yenmesi ve su içilmesidir. Oruç için yapılan hazırlıkları ifade eder. İmsak vaktinden önce, sünnet olan, oruç için yeme – içme hazırlığıdır.

Oruç tutmakla yükümlü olmanın şartları nedir?

İslâm’a göre, bireyin sorumlu olmasının temel şartları Müslüman, akıllı ve ergenlik çağına ulaşmış olmaktır. Dolayısıyla bu şartlar, oruç ibadeti ile sorumlu olmanın da şartlarıdır. Buna göre, bir kimsenin Ramazan ayında oruç tutmasının farz olması için öncelikle Müslüman ve âkil-bâliğ olması gerekir (Kâsânî, Bedâî’, 2/87).

İbadetlerle yükümlü olma şartlarını taşıdığı hâlde bazı özel durumlardaki kimselere oruç tutmama ruhsatı verilmiştir. İbadetlerle yükümlü olmamakla birlikte, ergenlik yaşına gelmeyen çocukların alıştırılmak ve ısındırılmak maksadıyla namaz kılmaları ve oruç tutmaları teşvik edilir. Nitekim Hz. Peygamber (s.a.s.), yedi yaşından on yaşına kadarki sürede çocuğun namaza alıştırılmasını önermiştir (Ebû Dâvûd, Salât, 26 [494-495]; Tirmizî, Salât, 182 [407]).

#imsakiye
#imsak vakti
#ramazan imsakiyesi 2024
#2024 imsakiye
1 ay önce