|
Özgün

Balıkesir için kuvvetli sağanak ve gök gürültülü sağanak uyarısı

Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Meteoroloji Genel Müdürlüğü’ne bağlı 2. Bölge Müdürlüğünden yapılan son değerlendirmelere göre 31 Mayıs Çarşamba günü için kuvvetli yağış uyarısı yapıldı. Yağışların Balıkesir’in Altıeylül, Karesi, Savaştepe, İvrindi, Havran, Burhaniye, Edremit. Gömeç, Ayvalık, Kepsut, Bigadiç, Sındırgı ve Dursunbey ilçelerinde yerel olarak kuvvetli olacağı tahmin edildi. Balıkesir 5 günlük hava durumuna haberimizden ulaşabilirsiniz.

14:50 . 30/05/2023 Salı
Yeni Şafak
Balıkesir 5 günlük hava durumu: Meteorolojiden kuvvetli yağış uyarısı

Balıkesir 5 günlük hava durumu: Meteorolojiden kuvvetli yağış uyarısı

Meteoroloji 2. Bölge Müdürlüğünden yapılan değerlendirmeye göre 31 Mayıs Çarşamba günü Balıkesir bölgesinde beklenen gök gürültülü sağanak yağışların öğle saatlerinden itibaren etkili olması bekleniyor. Meteoroloji bölge müdürlüğü tarafından yapılan kuvvetli yağış uyarısı ile beraber meydana gelmesi muhtemel ani sel, su baskını, yıldırım, yerel dolu yağışı, kuvvetli rüzgar, kısa süreli fırtına ve ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması uyarısı yapıldı.

BALIKESİR 5 GÜNLÜK HAVA DURUMU

Balıkesir 5 günlük hava durumu için

Meteoroloji 2. Bölge Müdürlüğünden yapılan değerlendirmeye göre 31 Mayıs Çarşamba günü Balıkesir bölgesinde beklenen gök gürültülü sağanak yağışların öğle saatlerinden itibaren Balıkesir’in Altıeylül, Karesi, Savaştepe, İvrindi, Havran, Burhaniye, Edremit. Gömeç, Ayvalık, Kepsut, Bigadiç, Sındırgı ve Dursunbey ilçelerinde yerel olarak kuvvetli (21-50 kg/m²) olacağı tahmin edildi.

Meteoroloji bölge müdürlüğü tarafından yapılan kuvvetli yağış uyarısı ile beraber meydana gelmesi muhtemel ani sel, su baskını, yıldırım, yerel dolu yağışı, kuvvetli rüzgar, kısa süreli fırtına ve ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması uyarısı yapıldı.

YURTTA HAVA DURUMU

Meteoroloji Genel Müdürlüğünden alınan tahminlere göre, ülkemiz genelinin parçalı ve çok bulutlu, ülke genelinin(Şanlıurfa ve Mardin hariç) aralıklı ve yerel sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların, Güney ve İç Ege, Batı Akdeniz, İç Anadolu’nun batısı, Batı Karadeniz’in iç kesimleri ile Bilecik, Sinop çevreleri ve Kastamonu’nun kıyı kesimlerinin yerel olmak üzere kuvvetli olması bekleniyor. Rüzgarın İç Anadolu’nun doğusu, Doğu Karadeniz’in iç kesimleri ile Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da güney yönlerden kuvvetli (40-60 km/saat) eseceği tahmin ediliyor. Güneydoğu Anadolu’nun doğusunda toz taşınımı bekleniyor.

Hava sıcaklığı: Sıcaklıkların, yurdun güneydoğusunda mevsim normallerinin 2-4 derece üzerinde, diğer yerlerde mevsim normalleri civarında seyretmesi bekleniyor.

Rüzgar: Batı kesimlerde kuzey, iç ve doğu kesimlerde güney yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette, İç Anadolu’nun doğusu, Doğu Karadeniz’in iç kesimleri ile Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da güney yönlerden kuvvetli (40-60 km/saat) eseceği tahmin ediliyor.

Bazı illerde beklenen hava durumuyla günün en yüksek sıcaklıkları ise şöyle:

Ankara: Parçalı ve çok bulutlu, yer yer kuvvetli olmak üzere, aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı 20

İstanbul: Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı ve yerel sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı 22

İzmir: Parçalı ve çok bulutlu, yerel sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı 26

Adana: Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı 28

Antalya: Parçalı ve çok bulutlu, yer yer kuvvetli olmak üzere, aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı 22

Samsun: Parçalı ve çok bulutlu, öğle saatlerinden sonra yerel sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı 22

Trabzon: Parçalı ve çok bulutlu, öğle saatlerinden sonra yerel sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı 23

Erzurum: Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı 20

Diyarbakır: Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı 20

TÜM İLLERDE 5 GÜNLÜK HAVA DURUMUNA BAKMAK İÇİN


#Balıkesir
#Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı
#Meteoroloji Genel Müdürlüğü
#hava durumu
#Sağanak yağış
4 ay önce
default-profile-img