Dünya 40 bin asker yığdı

40 bin asker yığdı

ABD yönetimi İran tehdidi bahanesiyle Ortadoğu’da Körfez bölgesini adeta askeri garnizona dönüştürdü. CENTCOM görev alanı dahilindeki bölgede Afganistan hariç, 40 bine yakın ABD askeri görev yapıyor. Kuveyt, Katar, Bahreyn ve BAE’de konuşlu ABD güçleri, bu ülkelerdeki üsleri kullanarak bölgesel operasyonlar düzenliyor.

Haber Merkezi Yeni Şafak
Beyaz Saray geçen Mayıs ayında da bölgeye 1500 kişilik yeni askeri güç gönderileceğini duyurmuştu.
Beyaz Saray geçen Mayıs ayında da bölgeye 1500 kişilik yeni askeri güç gönderileceğini duyurmuştu.

ABD’de Trump yönetiminin Ortadoğu’ya daha fazla askeri takviye yapma kararı, bu ülkenin bölgedeki askeri varlığını bir kez daha tartışmaya açtı. ABD, her geçen gün, dünya petrol rezervlerinin yüzde 50’sine ve doğal gaz rezervlerinin ise yüzde 40’ının bulunduğu Körfez bölgesindeki askeri varlığını, İran ile bölge ülkeleri arasında yaşanan krizi bahane ederek büyütmeye devam ediyor. Amerika merkezli Axios internet haber sitesinin derlediği son güncel bilgilere göre, ABD Savunma Bakanlığı’nın (Pentagon) Ortadoğu’dan sorumlu olan birimi Merkez Kuvvetler Komutanlığı’nın (CENTCOM) emrinde bölgede 60 bin ila 70 bin arasında asker bulunuyor. Bu askerlerin 14 bini sadece Afganistan’da görev yapıyor. Afganistan’daki asker sayısı düşüldüğünde, geriye kalan askerlerin neredeyse tamamının Körfez bölgesine yığıldığı görülüyor. Körfez bölgesindeki dört ülke, Kuveyt, Bahreyn, Katar ve Birleşik Arap Emirlikleri’nde (BAE) yaklaşık 40 bin ABD askeri bulunuyor. Pentagon olası bir İran saldırısında, bölgeye 120 bin ABD askeri konuşlandırmaya yönelik bir planı Beyaz Saray’a daha önce sunmuştu.

CENTCOM’UN İLERİ KARARGAHI

  • Pentagon’un enerji zengini iki ülke, Kuveyt ve Katar’da onar bin kişilik askeri güç bulundurması dikkat çekiyor. Kuveyt’e 1990 Körfez Savaşı’nda yerleşen ABD, bu ülkede 13 binden fazla asker bulunduruyor. CENTCOM’un ileri karargahına da ev sahipliği yapan ülke, Almanya, Japonya ve Güney Kore’den sonra en fazla ABD askerine ev sahipliği yapma özelliğini de taşıyor.

ÜS GENİŞLETİLİYOR

Kuveyt’ten sonra en fazla ABD askerine ev sahipliği yapan Körfez ülkesi ise Katar. Doğalgaz zengini ülkede kurulu el-Udeyd hava üssünde 13 bine yakın ABD askeri görev yapıyor. ABD’nin vurucu hava gücü de bu ülkede konuşlanmış durumda. Irak ve Suriye’de ABD’nin DEAŞ’a karşı düzenlediği hava saldırıları Katar’dan gerçekleştiriliyor. El-Udeyd’e son olarak iki adet B-52 stratejik bombardıman uçağı konuşlandırıldı. Yakın zaman önce ABD ile Katar arasında askeri üssün genişletilmesine ilişkin bir anlaşma da imzalandı.

5. FİLO’NUN LİMANI

Körfez bölgesinin küçük ülkesi Bahreyn ise ABD donanmasının Basra Körfezi ve Hint Okyanusu bölgesinden sorumlu deniz gücü 5. Filo’ya ev sahipliği yapıyor. Bahreyn’de tamamı denizci 7 bin Amerikan askeri görev yapmakta. Bahreyn, ABD’nin İran’ı çevreleme stratejisinde önemli konuma sahip.

KÜÇÜK SPARTA!

ABD’nin eski Savunma Bakanı James Mattis’in, yöneticilerinin bölgesel hırsları nedeniyle “Küçük Sparta” olarak adlandırdığı Birleşik Arap Emirlikleri de, son dönemde ABD’nin askeri güç konuşlandırdığı Körfez ülkelerinden biri. Yaz aylarında ABD Hava Kuvvetleri Ortadoğu’da ilk kez bu ülkeye bir F-35 hayalet uçak filosu konuşlandırmıştı. Dünya enerji tedarikinin yüzde 20’sinin geçtiği Hürmüz Boğazı’nı kontrol eden ülkede 5 bin ABD askeri bulunuyor.

S.ARABİSTAN’A DÖNÜŞ

Pentagon, 11 Eylül 2001 terör saldırıları sonrasında çekildiği Suudi Arabistan’a da dönme hazırlığı yapıyor. ABD Savunma Bakanı Mark Esper önceki gün, Riyad yönetiminin talebiyle, ABD ordusunun Suudi Arabistan’ın kritik alt yapı tesislerini koruma amacıyla görev alacağını duyurdu. Yüzlerce ABD askerinin ülkeye gönderileceğine ilişkin haberler ABD medyasında daha önce yer almıştı.

ABD'nin Ortadoğu'daki askeri planı
DÜNYA
ABD'nin Ortadoğu'daki askeri planı
Soçi Anlaşması

Soçi Anlaşması

​Soçi'de yapılan toplantıdan tarihi bir anlaşma çıktı.
160 yer temizlendi

160 yer temizlendi

Yeni bir harekatagerek kalmamıştır

Yeni bir harekata
gerek kalmamıştır

​Milli Savunma Bakanlığı, Barış Pınarı'na dair açıklama yaptı.
YPG'yi savunmak<br>üzere görevlendirilmedik

YPG'yi savunmak
üzere görevlendirilmedik

​ABD Savunma Bakanı Esper, Suriye'deki son gelişmeleri değerlendirdi.
Aslan Avrupa'da kayıp

Aslan Avrupa'da kayıp

​Galatasaray, gruptaki 3. maçında da gol atamadı.
Rusya dönüşü flaş açıklama

Rusya dönüşü flaş açıklama

​Erdoğan, ABD ile mutabakatta sözlerin tutulmadığını ve gereken adımların atılacağını açıkladı.
Yunanistan çaresiz!

Yunanistan çaresiz!

İsrail ile masaya oturdular fakat asıl korkuyu 'AKINCI' ile yaşıyorlar.

En yüksek<br>rakımlı sınır: Everest

En yüksek
rakımlı sınır: Everest

Nepal ve Çin, dünyanın en yüksek zirvesinde ayrılıyor.
'Irak sınırına' kadar!

'Irak sınırına' kadar!

​'Kamışlı hariç' ifadesi dikkat çekmişti, diplomatik kaynaklar açıklık getirdi.

Süre doldu<br>eller tetikte!

Süre doldu
eller tetikte!

ABD ile yapılan anlaşma gereği terör örgütü PYD'ye verilen süre doldu.
'Tüm YPG'li teröristler...'

'Tüm YPG'li teröristler...'

Erdoğan ve Putin'in tarihi zirvesinin en çarpıcı cümlesi...
Türkiye'yi geri bırakmak için PKK, FETÖ ve DEAŞ'ı kullanıyorlar

Türkiye'yi geri bırakmak için PKK, FETÖ ve DEAŞ'ı kullanıyorlar

​TRT World Forum'da konuşan TBMM Eski Başkanı ve Eski Başbakan Binali Yıldırım
İşte o 10 madde

İşte o 10 madde

​​Bakan Çavuşoğlu, Rusya ile varılan 10 maddelik anlaşmanın detaylarını açıkladı.
Devletçik projesi<br>tarih olmuştur

Devletçik projesi
tarih olmuştur

​İletişim Başkanı Altun, Rusya ile varılan mutabakatı değerlendirdi.
Bölgeden 136 araç çıkış yaptı

Bölgeden 136 araç çıkış yaptı

​TSK, teröristlerin bölgeden çekilmesini yakından takip ediyor.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.