Dünya Atina Büyükelçisi Yunanistana kaçan 8 darbecinin takipçisi olacağız

Atina Büyükelçisi: Yunanistan'a kaçan 8 darbecinin takipçisi olacağız

Atina Büyükelçisi: Yunanistan'a kaçan 8 darbecinin takipçisi olacağız

Atina Büyükelçisi Özügergin, "Darbe girişiminden bu yana aradan geçen üç yılda 8 firari asker ülkemize iade edilmedikleri gibi bunlara iltica verilmesi yönünde Yunan yargısının aldığı karar kesinlikle kabul edilebilir değildir. Bu konuda daha somut iş birliği beklentimizi yeni kurulan hükümet nezdinde de ısrarla takip etmeyi sürdüreceğiz" ifadesini kullandı.

Haber Merkezi AA
Türkiye'nin Atina Büyükelçisi Burak Özügergin.
Türkiye'nin Atina Büyükelçisi Burak Özügergin.

Türkiye'nin Atina Büyükelçisi Burak Özügergin, Yunanistan'a kaçan darbeci askerlere ilişkin, "Darbe girişiminden bu yana aradan geçen üç yılda 8 firari asker ülkemize iade edilmedikleri gibi bunlara iltica verilmesi yönünde Yunan yargısının aldığı karar kesinlikle kabul edilebilir değildir." dedi.

  • 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü dolayısıyla Türkiye'nin Atina Büyükelçiliğinde anma etkinliği düzenlendi.

Şehitler için saygı duruşu ve 15 Temmuz gecesi yaşananların derlendiği sinevizyon gösteriminin ardından konuşma yapan Özügergin, "Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) mensuplarının, milletin istiklaline ve istikbaline kastettiği o gece yaşanan elim hadiseleri ve emsali görülmemiş hainlikleri asla unutmak mümkün değildir." ifadelerini kullandı.

Özügergin, darbe girişiminin ertesi günü kamu kurumlarının faaliyetlerine devam ettiğine ve ekonomik faaliyetlerin sürdüğüne dikkati çekerek, bu durumu "devletin ve milletin öngörülemeyecek şoklar karşısındaki dayanıklılığı ve mukavemetinin en açık göstergesi" olarak niteledi.

Ana omurgasını kaybeden FETÖ'nün yurt dışı yapılanmalarıyla ayakta kalmaya çalıştığına ve Türkiye dışındaki bu yapılarla mücadelenin önemine işaret eden Özügergin, şöyle devam etti:

"Türkiye Cumhuriyeti'nin Atina Büyükelçiliği olarak bu çerçevede bize özel bir vazife düşüyor ki bu da darbe girişiminin ertesi sabahı helikopterle Dedeağaç'a kaçan 8 darbeci asker ile bilahare yine bu ülkeye kaçan 2 eski SAT komandosunun da ülkemize iadesine dönük gayretlerimiz sürmektedir. Darbe girişiminden bu yana aradan geçen üç yılda 8 firari asker ülkemize iade edilmedikleri gibi bunlara iltica verilmesi yönünde Yunan yargısının aldığı karar kesinlikle kabul edilebilir değildir. Yunan yargısı bu kararlarıyla suçluların yargı önüne çıkmasına engel olmuş, hukuk devletinin gereği olan suçun cezasız bırakılmaması ilkesini sakatlamıştır."

Yunanistan'ın da darbelere maruz kalmış bir ülke olduğunu anımsatan Özügergin, "Bu konuda daha somut iş birliği beklentimizi yeni kurulan hükümet nezdinde de ısrarla takip etmeyi sürdüreceğiz." şeklinde konuştu.

Öte yandan Özügergin, Yunanistan'ın adaletten kaçan FETÖ mensupları için transit ülke olmaktan çok kalıcı olarak barınabilecekleri "güvenli bir liman" haline dönüştüğünü vurgulayarak, "Örgütün sözde sivil toplum kuruluşları ve sözde basın kuruluşları aracılığıyla Yunan kamuoyunu etkilemek üzere mağduriyet unsurlarının yoğun olarak kullanıldığı bir propaganda yürüttüğünü de görüyoruz." dedi.

Batı Trakya'da 15 Temmuz

Türkiye’nin Gümülcine Başkonsolosluğunda da anma töreni düzenlendi.

  • Konsolosluğun bahçesinde gerçekleştirilen törende, şehitlerin anısına bir dakikalık saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı okundu, 15 Temmuz'a ilişkin konuşmalar yapıldı ve dualar edildi.

Başkonsolos Murat Ömeroğlu, törende yaptığı konuşmada, FETÖ'nün 15 Temmuz’da Türkiye’nin tarihinde benzeri yaşanmamış bir vahşeti yaşatmak istediğini ancak Türk halkının cesur ve kararlılıkla karşı çıktığını söyledi.

Türk halkının darbe girişimine karşı mücadelesinde Batı Trakya Türk Azınlığı’nın desteğini yakından hissettiğini ifade eden Ömeroğlu, şunları kaydetti:

“15 Temmuz’da cesur Türk halkı yeni bir destan yazdı ve hiçbir koşul ve tehdit karşısında bağımsızlığından taviz vermesinin imkansız olduğunu tüm dünyaya bir kez daha gösterdi. Türk halkının, genciyle yaşlısıyla her kesimden insanıyla yekvücut olduğu o gün siz değerli soydaşlarımızın desteğini yakından hissettik. Bu vesileyle darbe girişimine büyük bir cesaretle karşı koyarken şehit olan merhum Mustafa Canbaz’ın aziz hatırası önünde saygıyla eğiliyorum.”

Öte yandan, Gümülcine ve İskeçe’deki Türk Azınlık dernekleri de “15 Temmuz Milli Birlik ve Demokrasi Günü” dolayısıyla çeşitli etkinlikler yaptı.

Gümülcine Türk Gençler Birliğinde 15 Temmuz konulu fotograf sergisi gerçekleştirildi.

Bu arada, bugün Gümülcine seçilmiş müftülüğüne bağlı din adamları tarafından 15 Temmuz gecesi darbeci askerlerin kurşunlarıyla hayatını kaybeden Batı Trakyalı gazeteci şehit Mustafa Cambaz’ın anısına, doğduğu köy olan Meletler'de mevlit okunacak.

İskeçe Türk Birliğinde ise “15 Temmuz Şehitlerini Anma Programı” adı altında sinevizyon gösterisi düzenlenecek ve İskeçe seçilmiş müftülüğü tarafından 15 Temmuz şehitleri için mevlit okunacak ve dualar yapılacak.

Münbiç gelin bizi kurtarın diyor

Münbiç 'gelin bizi kurtarın' diyor

​Cumhurbaşkanı Erdoğan Bakü dönüşü gazetecilere konuştu.
Kritik görüşme

Kritik görüşme

​ABD Başkan Yardımcısı Pence perşembe günü Erdoğan ile görüşecek.
611e yükseldi

611'e yükseldi

​Barış Pınarı Harekatı'nda etkisiz hale getirilen terörist sayısı açıklandı.
Şehitler uğurlandı

Şehitler uğurlandı

​Barış Pınarı şehitlerinin naaşları memleketlerine gönderildi.
Akçakale ne düşünüyor?

Akçakale ne düşünüyor?

'Beş oğlumu vereyim bir asker vermeyelim!' Yeni Şafak sınırın sıfır noktasında...
PKK yine<br>sivilleri vurdu

PKK yine
sivilleri vurdu

Düzenlenen saldırılarda 6 kişi şehit oldu 15 sivil yaralandı.
Rejim kılığına girdiler

Rejim kılığına girdiler

​Münbiç cephesinde kara propaganda savaşı yaşanıyor.
Kongre daha ağır yaptırımlar istemiş

Kongre daha ağır yaptırımlar istemiş

Kongre'deki Cumhuriyetçi ve Demokrat partililer yaptırımları yeterli bulmadı.
'Üzerine dikkatle eğiliyoruz'

'Üzerine dikkatle eğiliyoruz'

​Deprem uzmanları İstanbul'da bir araya geldi.
Çölün altına inşa edilen köy: Matmata

Çölün altına inşa edilen köy: Matmata

​Tunus'un güneyinde küçük bir Berberi köyü.

HDP'li vekilden polise tehdit

HDP'li vekilden polise tehdit

​'Çok kötü sonuçlar oluşur, farklı eylemler olabilir'.
İBB'den deprem kılıflı araç ihalesi

İBB'den deprem kılıflı araç ihalesi

​Adrese teslim 1 milyon TL'lik alımla araç kiralandı, 140 araç daha yolda.
Dünyaya duyurdular

Dünyaya duyurdular

Türk Konseyinden Barış Pınarı Harekatı'na tam destek.
ABD Münbiç'ten çekildi

ABD Münbiç'ten çekildi

​DEAŞ karşıtı koalisyon sözcüsü, açıklamalarda bulundu.
Çifte standart

Çifte standart

Türkiye'ye karşı ambargo yarışına giren AB ülkeleri Ortadoğu'da kanlı operasyonlara silah yığıyor.
Skandal karar:<br>Soruşturma başlattılar

Skandal karar:
Soruşturma başlattılar

​Millilerin 'asker selamı'nı hazmedemediler.
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Barış Pınarı Harekatı açıklaması: Münbiç’teki aşiretler 'gelin bizi kurtarın' diyor
Gündem

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Barış Pınarı Harekatı açıklaması: Münbiç’teki aşiretler 'gelin bizi kurtarın' diyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan Azerbaycan ziyareti dönüşünde Barış Pınarı Harekatı’na ilişkin açıklamalarda gazetecilere bulundu. Operasyon sonucunda PKK/YPG’nin hızla mevzi kaybettiğini açıklayan Erdoğan, ABD’nin olası yaptırımları hakkında ise “Harekatı durdurun’ diye bize baskı yapıyorlar. Yaptırımlar açıklıyorlar. Bizim hedefimiz belli. Bizim herhangi bir yaptırım konusunda endişemiz yok” açıklamasında bulundu. Münbiç'e rejim güçlerinin girmesinin olumsuz bir durum olmadığını ifade eden Erdoğan, “Sonunda kendi topraklarıdır. Ama burada terör örgütlerinin kalmaması önemli. Oradaki aşiretler 'gelin bizi kurtarın' diyor” dedi.

Pentagon'dan yaptırım açıklaması: Bu ilişkiyi devam ettirmek için mevcut krizin ötesine bakmamız gerekir
Dünya

Pentagon'dan yaptırım açıklaması: Bu ilişkiyi devam ettirmek için mevcut krizin ötesine bakmamız gerekir

ABD Savunma Bakanlığı iki ülke arasındaki silah satışlarının Milli Savunma Bakanlığına yönelik yaptırımlardan etkilenmemesi için muafiyet hazırlanacağını duyurdu. Pentagon yetkilisi, "Hazine Bakanlığı, henüz hazırlamamış ise de hazırlıyordur, yaptırımlar kapsamında devam eden faaliyetlerin etkilenmemesi için genel bir muafiyet hazırlıyor. Burada amaç askeri satışları ve diğer kalemleri yaptırımların kapsamından çıkarmaktır. Bu ilişki uzun, güçlü bir askeri ilişki ki bu ilişkiyi devam ettirmek için mevcut krizin ötesine bakmamız gerekir" diye konuştu.
Türkiye bir askerimizi şehit eden Suriye Rejimi güçlerini vurdu: “Bedelini ağır ödettik”
Dünya

Türkiye bir askerimizi şehit eden Suriye Rejimi güçlerini vurdu: “Bedelini ağır ödettik”

Cumhurbaşkanı Erdoğan Azerbaycan dönüşü uçakta gazetecilerin sorularını yanıtladı. 18 sivil ve 3 askerin şehit olduğunu belirten Erdoğan, şehitlerimizden birinin hayatını Suriye rejimi tarafından gelen top atışı sonucunda kaybettiğini ifade ederken bunun bedelinin Suriye rejimine çok ağır şekilde ödetildiğini duyurdu.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.