Dünya BAEnin Türkiye karşıtı faaliyetleri

BAE'nin Türkiye karşıtı faaliyetleri

Ortadoğu’nun çıbanbaşı ülkesi Birleşik Arap Emirlikleri, Türkiye’nin bölgede artan nüfuzuna karşısında terör örgütleriyle işbirliğinden, ABD’de İsrail lobisiyle kol kola girmeye ve Osmanlı’ya saldırıya kadar pek çok alanda düşmanca faaliyetler yürütüyor.

Sernur Yassıkaya Yeni Şafak
Muhammed Bin Zayed
Muhammed Bin Zayed

Türkiye’nin Suriye’de terörle mücadele operasyonlarına karşı terör örgütü PKK’ya destek vermekten de geri durmayan BAE, bölge halkının Osmanlı’ya yönelik sevgisini hedef alan girişimlerine de yoğunluk vermiş durumda. Birleşik Arap Emirlikleri, 15 Temmuz FETÖ’cü darbe girişimine 3 milyar dolara yakın finansal destek sağladığı biliniyor. BAE’nin bu amaçla, Filistin’in efsanevi lideri Yaser Arafat’a suikast düzenlemekle suçlanan El-Fetih üyesi Muhammed Dahlan’ı tetikçi olarak kullandığı ortaya çıkmıştı. Dahlan’ın hem BAE ve FETÖ arasında köprü vazifesi gördüğü hem de Ortadoğu’da Türkiye karşıtı medya yapılanmasını yönetmekle görevlendirildiği de iddialar arasındaydı.

FETÖ’NÜN EN BÜYÜK DESTEKÇİSİ

BAE’nin 15 Temmuz FETÖcü darbe girişiminde rolü sırasıyla; Birleşik Arap Emirlikleri hükümeti, FETÖ’ye para yardımı yapmak için bir aracı belirledi. Bu aracı, Abu Dabi Veliaht Prensi Muhammed bin Zayed ile yakın ilişkileri olan Muhammed Dahlan idi. Dahlan’ın Fethullah Gülen ile iletişim kurmasına, ABD’de yaşayan Filistinli bir iş adamı yardımcı oldu.

4 AYAKLI KAOS PLANI

Gerçek Hayat dergisinin 18-24 Ocak tarihli sayısında Sinem Köseoğlu imzasıyla yayınlanan, “Erdoğan’a çokuluslu darbe planı” başlıklı kapak dosyasında, Birleşik Arap Emirlikleri’nin, Ortadoğu’nun en kirli adamı olarak bilinen Muhammed Dahlan aracılığıyla, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a yönelik bir darbe girişimine hazırlandığını ortaya çıkarmıştı. Haberde, önce Arap medyası, ardından Türk medyası üzerinden terör desteklenecek, organizasyonu ise Dahlan’ın yapacağına yer verilmişti. Haberde, Türkiye’ye yönelik 4 ayaklı kaos planı da açığa çıkartılmıştı.

Washington’da Ankara karşıtı lobi

BAE’nin Türkiye karşıtı çabaları 15 Temmuz sonrası da devam etti. Körfez’in çıbanbaşı ülkesi bu sefer de Washington’da ekonomik gücünü ve İsrai’e yakın lobi kuruluşlarıyla ilişkisini kullanarak, Beyaz Saray, Kongre ve diğer karar vericiler nezdinde Türkiye aleyhtarı lobi faaliyetlerine ve düşmanlığa hız verdi. BAE’nin Washington Büyükelçisi Yusuf Uteybe’nin geçtiğimiz yıllarda ortaya saçılan e-postaları, ABD başkentinden Tel-Aviv’e Türkiye’yi hedef alan saldırıları gösterdi.

  • PKK terörüne destek
  • BAE, Türkiye karşıtı stratejisinde sadece FETÖ’ye değil bir başka terör örgütü PKK’ya da destek vermekten geri durmadı. BAE’nin Dışişlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Enver Muhammed Gargaş “Arap olmayan bir ülkenin bir Arap ülkesinin topraklarında olmasını reddediyoruz. BAE, İran’ın da Suriye ve Irak’ta olmasına karşı” ifadeleriyle Türkiye’nin PKK/YPG terör örgütünü hedef alan operasyonlarına karşı tavır almıştı. Birleşik Arap Emirlikleri Dışişleri Bakanı Abdullah bin Zayed ise, 20 Aralık’ta Fahri Paşa’yı hedef alan paylaşımlarda bulunmuştu.

El-Arabiya hazırladı Jerusalem Post pişirdi
DÜNYA
El-Arabiya hazırladı Jerusalem Post pişirdi

Dahlan'ın 2 adamı yakalandı
GÜNDEM
Dahlan'ın 2 adamı yakalandı


ABD ile yaptırım krizi derinleşirse İncirlik ve Kürecik masaya gelir
Gündem

ABD ile yaptırım krizi derinleşirse İncirlik ve Kürecik masaya gelir

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Suriye'nin kuzeyinde bir terör devleti kurulmasının engellemeye yönelik başlattığı Barış Pınarı Harekatı sonrası ABD'de adeta yaptırım seferberliği ilan edildi. ABD Kongresi ve Hazine Bakanlığı ayrı ayrı yaptırım paketleri hazırladı. Şüphesiz Türkiye'nin bu yaptırımlara karşı atabileceği bazı adımlar bulunuyor. Akıllara gelen ilk seçenek ise, İncirlik ve Kürecik Radar Üssü'nün Amerikan ordusunun kullanımına kapatılması. Yenisafak.com'un sorularını yanıtlayan Türkiye'nin en kıdemli emekli büyükelçilerinden Uluç Özülker, "Yaptırım konusunda çok daha ileriye giden tutum içerisine girildiğinde, Türkiye'nin elinde kozlar ve atabileceği çok adım var. Türkiye bütün bunların altından kalkabilecek kadar güçlüdür" değerlendirmesinde bulundu.
Lavanta kokulu baba kız sevgisi
Gündem

Lavanta kokulu baba kız sevgisi

Antalya’da kamyonetin çarpması sonucu 40 gün yoğun bakımda kalan 24 yaşındaki Seda Nur’un babası Kadir Şen, kızı çok sevdiği için oluşturduğu bahçeyle umutları yeşertti. Seda Şen, “Bizimkisi lavanta kokulu bir baba kız sevgisi hikayesi. Ondan hiç vazgeçmemeyi öğrendim” dedi.
Son eser de taşınıyor
Gündem

Son eser de taşınıyor

Hasankeyf’te kültürel mirasın korunması için şu ana kadar altı eser baraj gölü alanından çıkarıldı. Taşınacak son eser Er-Rızk Camii’nin kaldırılması için de harekete geçildi. Yaklaşık bin 700 ton ağırlığa sahip camiyi kaldırma işlemi üç aşamada tamamlanacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.