Dünya BM Genel Kurul dönem başkanlığına Lajcak seçildi

BM Genel Kurul dönem başkanlığına Lajcak seçildi

BM Genel Kurulu 72. dönem başkanlığına Slovakya Dışişleri ve Avrupa İşleri Bakanı Lajcak seçildi. Lajcak, 12 Eylül'de görevi devralacak.

Haber Merkezi AA
BM Genel Kurul dönem başkanlığına Lajcak seçildi
Slovakya Dışişleri ve Avrupa İşleri Bakanı Miroslav Lajcak

Slovakya Dışişleri ve Avrupa İşleri Bakanı Miroslav Lajcak, eylülde başlayacak 72. dönem BM Genel Kurulu Başkanlığına seçildi.

BM üyesi 193 ülkenin temsil edildiği BM Genel Kurulu'nun 72. dönem yönetimi için BM Genel Kurulu'nda seçim yapıldı.

Bölgeler arasında dönüşümlü yürütülen başkanlık için Lajcak tek aday gösterildiğinden oy birliğiyle bu göreve getirildi.

Lajcak, 12 Eylül'de BM Genel Kurulu'nun 72. dönemi başladığında görevi devralacak ve 2018 eylül ayına kadar bu görevi sürdürecek.

BM Genel Kurulu başkanları oturumları yönetiyor ve Kurulun işleyişini düzenliyor.

Seçimin ardından konuşma yapan Lajcak, uluslararası sorunların çözümü için çaba göstereceklerini belirterek, özellikle göç konusuna odaklanacağını söyledi.

Genel Kurul'da başkanın yanı sıra BM'nin 5 coğrafi bölgesi de nüfus ve ülke sayısı temelinde kendi içinde başkan yardımcılarını belirledi.

Belirlenen 16 başkan yardımcısı içinde İsrail'in BM Daimi Temsilcisi Danny Danon da yer aldı.

Arap Grubu adına konuşan Katar temsilcisi ile İran ve Suriye'nin temsilcileri, İsrail'in bu göreve seçilmesini eleştirdiler.

Belirlenen 16 yardımcının yanı sıra BM Güvenlik Konseyi'nin 5 daimi üyesi de otomatikman BM Genel Kurulu başkan yardımcısı kabul ediliyor. Bu beş üye ile birlikte toplam 21 başkan yardımcısı görev yapıyor.

Abone Ol Google News

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.