Dünya Cunta 2030a kadar yönetimde

Cunta 2030'a kadar yönetimde​

Cunta 2030'a kadar yönetimde

Mısır'da yapılan referandumda, görevi darbeyle devralan Sisi'nin 2030 yılına kadar görevde kalmasına olanak tanıyan anayasa değişiklikleri onaylandı.

Haber Merkezi Diğer
Darbeyle ülkenin yönetimine el koyan Abdülfettah el Sisi.
Darbeyle ülkenin yönetimine el koyan Abdülfettah el Sisi.

Mısır'da yapılan referanduma katılan seçmenler, darbeci Abdülfettah el Sisi'nin 2030 yılına kadar görevde kalmasının önünü açan anayasa değişikliklerini onayladı.

Yaklaşık 61 milyon kayıtlı seçmenin bulunduğu Mısır'da üç gün süren oy verme işlemi Pazartesi sona ermişti.

Yüzde 88 evet oyu çıktı

Ulusal Seçim Kurulu, katılımcıların yüzde 88,83'ünün söz konusu anayasa değişikliklerinin lehinde oy verdiğini açıkladı. Kurul başkanı Laşin İbrahim, başkent Kahire'de düzenlediği basın toplantısında, referanduma katılım oranının yüzde 44,33 olduğunu duyurdu.

Cuntacı Sisi'ye 2030 vizesi

Referandumla kabul edilen anayasa değişiklikleri devlet başkanının görev süresini dört yıldan altı yıla çıkarılmasını öngörüyor. Böylece Sisi'nin 2022'de biten görev süresi 2024'e uzatılıyor. Değişiklik paketi kapsamında 64 yaşındaki Sisi'nin 2024'teki seçimleri kazanması hâlinde altı yıl daha devlet başkanlığı yapmasına imkân tanıyan özel bir madde de bulunuyor.

Mısır'da darbe karşıtı 9 genç idam edildi
OYNAT 01:49
Mısır'da darbe karşıtı 9 genç idam edildi
Mısır'da cunta yönetimi, darbe karşıtlarını idam etmeye devam ediyor. Bugün sabah saatlerinde idam edilen 9 darbe karşıtı gencin arasında, (İhvan) en yüksek icra heyeti olarak bilinen Rehberlik Ofisi üyesi Muhammed Taha Vehdan'ın oğlu Ahmed Taha da var. Uluslararası Af Örgütü, Mısır yönetimine çağrı yaparak, 'İdamları durdurun' demişti, ancak çağrılar sonuç vermedi.

Darbeci Sisi'den teşekkür

Sisi, referandum sonucunun duyurulmasının ardından yaptığı ilk açıklamada, Mısır halkına, "evet" oyu verdiği için teşekkür etti. Sisi, "Referanduma katılan Mısırlıların ortaya koyduğu bu müthiş tablo, milletimizin tarihi kayıtlarına not düşülecek" diye tweet attı.

Sisi, sosyal medya hesabından açıklama yaptı.

Darbeyle başa geçti

Genelkurmay eski Başkanı Sisi, Mısır'ın demokratik bir seçimle başa geçen ilk devlet başkanı olan Muhammed Mursi'yi askeri müdahaleyle devirmesinin ardından 2014 yılında düzenlenen seçimi kazanarak iktidara gelmişti. Mısır'da 2018 yılında yapılan devlet başkanlığı seçimlerinin galibi de Sisi olmuştu.

Sisi: İsrail'le yardımlaşıyoruz
DÜNYA
Sisi: İsrail'le yardımlaşıyoruz

Mısır'da halk referandum için sandık başında
DÜNYA
Mısır'da halk referandum için sandık başında

Mısır'da 9 muhalif daha idam edildi
DÜNYA
Mısır'da 9 muhalif daha idam edildi

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.