Dünya Dört dev sorguda

​Dört dev sorguda: Amazon, Apple, Facebook ve Google kartel ve tekel olmakla suçlanıyor

Dört dev sorguda

ABD, piyasa değerleri toplam 5 trilyon doları bulan 4 internet ve teknoloji devi Amazon, Apple, Facebook ve Google’ın patronlarını ilk kez eş zamanlı sorguya çekti. 5 saat boyunca Kongre’nin sorularını cevaplayan 4 şirketin patronu, kartel ve tekel olmakla suçlandı. Komisyon Başkanı David Cicilline, “Büyümek amacıyla güçlerini yıkıcı ve zarar verici biçimde uyguluyorlar” dedi.

Haber Merkezi Yeni Şafak
Mark Zuckerberg
Mark Zuckerberg

ABD’de, piyasa değerleri 5 trilyon doları bulan Amazon, Apple, Facebook ve Google’ın patronları, ilk kez eş zamanlı olarak bir Kongre toplantısında sorguya çekildi. Dört şirket, pazar konumları nedeniyle ağır eleştirilere maruz kaldı.

  • Dört şirketin patronları Jeff Bezos, Tim Cook, Mark Zuckerberg ve Sundar Pichai, Kongre’nin alt kanadı Temsilciler Meclisi Adalet Komisyonu bünyesindeki Antitröst Alt Komisyonu’nda düzenlenen video konferansa katıldı. Dört isim, beş saati aşkın süre boyunca Kongre’nin sorularını yanıtladı.

Söz konusu faaliyet, ABD’nin en büyük internet şirketlerinin şeflerinden birden fazlasının eş zamanlı olarak sorguya çekildiği ilk toplantı olma özelliğini taşıyor. Çarşamba günü Washington’da açıklamalarda bulunan Komisyon Başkanı David Cicilline, dört şirketle ilgili olarak, “Bu şirketlerden herhangi birinin tek bir eylemi yüz milyonlarca kişiyi ciddi ve kalıcı biçimde etkileyebilir. Özetle: Hadlerinden fazla güçlüler” değerlendirmesinde bulundu. Cicilline, şirketlerin bazılarının bölünmesi gerektiğini ve “uygun biçimde regüle edilmesi ve hesap vermesinin sağlanması” gerektiğini kaydetti.

ABD ekonomisinde tarihi çöküş: Beklentiler yüzde 34 daralacağı yönündeydi
EKONOMİ
ABD ekonomisinde tarihi çöküş: Beklentiler yüzde 34 daralacağı yönündeydi
Abone Ol Google News
Meteoroloji uyarıda bulundu: Güneybatı kesimlerinde kuvvetli sağanak bekleniyor
Gündem

Meteoroloji uyarıda bulundu: Güneybatı kesimlerinde kuvvetli sağanak bekleniyor

Meteoroloji, Denizli, Uşak ve Burdur çevreleri ile Aydın ve Muğla'nın iç kesimleri ve Antalya'nın batı iç kesimlerinde yerel olarak kuvvetli sağanak beklendiğini belirterek vatandaşları uyardı. Öğleden sonra gerçekleşeceği tahmin edilen yağışlar nedeniyle meydana gelebilecek ani sel, su baskını, yıldırım, yağış anında kuvvetli rüzgar ve yerel dolu gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekiyor.
Irak'ın kuzeyinde hava harekatı: 2 PKK'lı etkisiz hale getirildi
Gündem

Irak'ın kuzeyinde hava harekatı: 2 PKK'lı etkisiz hale getirildi

Milli Savunma Bakanlığı, Irak'ın kuzeyindeki Zap bölgesinde tespit edilen 2 PKK'lı teröristin hava harekatıyla etkisiz hale getirildiğini duyurdu.
YÖK Pamukkale Üniversitesi Rektörü Bağ hakkında soruşturma açıldığını açıkladı
Gündem

YÖK Pamukkale Üniversitesi Rektörü Bağ hakkında soruşturma açıldığını açıkladı

Pamukkale Üniversitesi Rektörü Bağ hakkında soruşturma açıldı. YÖK'ün kararı duyurduğu açıklamada ayrıca, "Yükseköğretimin teamül ve etik ilkeleri ile bağdaşmayacak nitelikte davranışları ile güvenirliği zedelenen rektör hakkında Yükseköğretim Denetleme Kurulunca soruşturma yapılması uygun bulunmuştur. Yükseköğretim Genel Kurulu 10 Ağustos'ta toplanacak olup rektörün durumu bu toplantıda acil olarak değerlendirilecektir. YÖK olarak, akademik camianın itibarını zedeleyen uygulamalara, tutum ve davranışlara asla müsamaha gösterilmeyeceğini kesin bir dille ve uyarı mahiyetinde ifade ederiz" sözleri yer aldı.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.