Dünya Fıratın doğusunda Türkiyeye sabotaj

Fırat’ın doğusunda Türkiye’ye sabotaj

İdlib’de kaos ve belirsizlik gün geçtikçe artıyor. ÖSO komutanlarından General Fuat Suat, “Rejim, Batılı güçler ve Körfez İttifakı, Türkiye’nin Münbiç ve Fırat’ın doğusunda terör koridoruna yönelik iradesini kırmak için her yolu deniyor” dedi.

Yılmaz Bilgen Yeni Şafak
Fotoğraf: Arşiv
Fotoğraf: Arşiv

Yeni yılın ilk günü Dar'ed Izze bölgesinde ÖSO bileşeni Nureddin Zengi Tümeni ve Heyet Tahrir Şam (HTŞ) arasında başlayan çatışmalar bölgede hakimiyet haritasını bir kez daha değiştirdi. Yoğun geçen çatışmaların ardından Ayn Cara, Kubdan Cebel, Atarib gibi önemli noktalar HTŞ kontrolüne geçerken Nureddin Zengi grubu bölgeden tamamen çıkarıldı. Halep batısı ve İdlib genelinde yaşanan çatışmalarda her iki taraftan 150 kişi hayatını kaybetti. Sukur'uş Şam, Ahrar'uş Şam, Ahrar İdlib gibi muhalif gruplar bazı noktalardan çekilirken bölgede asayiş hizmeti veren Şurta Hür (Özgür Polis Birimi) ve bazı yerel meclisler de kendilerini feshettiklerini duyurdu. Olaylar nedeniyle bölgedeki Türk gözlem üslerinde teyakkuz durumuna geçildi. Türk Silahlı Kuvvetleri İdlib'deki üsleri tahkim etmek için çok sayıda tank ve zırhlı aracı bölgeye yolladı. ÖSO komutanlarından Fuat Suat, İdlib'teki son gelişmeleri Yeni Şafak'a yorumladı.

Heyet Tahrir Şam grubunun diğer muhaliflerle çatışarak İdlib’in yüzde 90’ında hakimiyet sağlaması, başta Esed olmak üzere birçok aktöre ‘kaos’ için ihtiyaç duydukları bahaneyi sunuyor. Türk ordusu bu yüzden, krizin büyümesini engellemek üzere bölgeye ek tank ve zırhlı araçlar sevk etti

KAOS DERİNLEŞEBİLİR

  • Muhalif general Suat, fitili ateşlenen çatışma sürecinin Fırat'ın doğusundan bağımsız değerlendirilemeyeceğini söyledi. Rejim, Batılı güçler ve Körfez ittifakının, piyonlar aracılığıyla Türkiye'nin PKK terörüne yönelik operasyon iradesini kırmak için harekete geçtiğini anlatan Suat, "Suriye'nin istikrara kavuşmaması adına tüm kozlarını sahaya sürüyorlar. HTŞ Halep batısı ve İdlib genelinde tek otorite durumuna geldi. Bu durum bölgede kaos ortamını daha da derinleştirecek" dedi. Kendini fesheden Özgür Polis Birimi'nin başkanlığını da yürütmüş olan Suat, 40 farklı beldede hizmet veren asayiş kurumunu son gelişmeler sonrası kapattıklarını bildirdi. Suat, Suriye Geçici Hükümeti'ne bağlı çalıştıklarını ve şu an İdlib merkez, güney ve güneydoğu ile birlikte Halep kırsalında muhalifler tarafından kontrol edilen bölgelerin yüzde 90 oranında HTŞ kontrolüne girdiğini ifade etti.

ÖSO bileşeni Nureddin Zengi Tümeni ve Heyet Tahrir Şam (HTŞ) arasında başlayan çatışmalar bölgede hakimiyet haritasını bir kez daha değiştirdi.

ÇATIŞMALAR SONA ERDİ

HTŞ'nin ele geçirdiği Atarib, Dar'ed Izze, Ayn Cara, Cebel Berekat, Kubdan Cebel, Tel Minnes, Heccini, Cebel Şahşabu gibi bölgelerde yönetim HTŞ destekli Ulusal Kurtuluş Hükümeti'ne devrediliyor. Sözkonusu oluşum, Suriye Geçici Hükümeti'ne alternatif olma amacıyla İdlib'te kurulmuştu. Bu arada Nureddin Zengi Tümeni ve HTŞ arasında başlayan çatışma süreci, yapılan kısmi anlaşmayla son buldu. Zengi'ye mensup 400'den fazla savaşçı, Afrin'e geçiş yaparken, Ahrar'uş Şam ve Sukur'uş Şam gruplarıyla da 'Cebel Zaviye bölgelerine yerleşmeleri' konusunda mutabakata varıldı. HTŞ ayrıca Esed'e karşı cephe hattında nöbet tutan hiçbir ÖSO askerine dokunmayacağını da resmi bildiriyle duyurdu.

REKLAM
  • Şam şeytanı bahane arıyor
  • İdlib'deki çatışmalar Esed rejimini harekete geçirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın girişimleriyle varılan 17 Eylül mutabakatı sonrası güçlerini İdlib ve Halep bölgelerinden çeken rejim, Hanasel ve Muharda bölgelerine 2 binden fazla asker sevk etti. İran destekli Şii gruplar, Suriye ordusuna mensup askerler ve Şebbiha milislerinin ağır silahlarla birlikte bölgeye intikali devam ediyor. Kremlin ise İdlib'deki HTŞ ilerleyişini Suriye'deki 'Rus varlığına yönelik tehdit dozunun artması' şeklinde değerlendirdi. Rus uçakları uzun bir aradan sonra bölge genelinde birçok noktayı bombaladı.

İdlib’in yarısı
HTŞ’de
DÜNYA
İdlib’in yarısı HTŞ’de
Kılıçdaroğlu saldırıya uğradı

Kılıçdaroğlu saldırıya uğradı

CHP Lideri güvenlik amacıyla bir evde tutuluyor.
Küresel terördeyeni kabus

Küresel terörde
yeni kabus

Sri Lanka'daki saldırı 4. nesil savaşın son halkası.
Sonuna kadartörenlere katılacağım

Sonuna kadar
törenlere katılacağım

CHP Lideri Kılıçdaroğlu, Ankara'da konuşuyor.
Sri Lanka'da eş zamanlı patlamalar

Sri Lanka'da eş zamanlı patlamalar

8 ayrı patlamada 2'si Türk 207 kişi öldü, 450'den fazla yaralı var.
Yemeği ve ilaçlarını reddediyor

Yemeği ve ilaçlarını reddediyor

​Beşir'in sıvı maddeler ile damardan beslendiği açıklandı.
İtiraz yarın görüşülebilir

İtiraz yarın görüşülebilir

​AK Partili Yavuz, itiraz sürecini değerlendirdi.
FETÖ kataloğu<br>dijitale de taşımış

FETÖ kataloğu
dijitale de taşımış

Örgütün dijital evlilik kataloğu ele geçirildi.

​Bahçeli, MHP kampının kapanışında konuşuyor.
Şimdiki hali<br>herkesi şaşırttı

Şimdiki hali
herkesi şaşırttı

​5 yıl sonra aynı yeri yeniden fotoğrafladılar.
24 cumhurbaşkanı adayı

24 cumhurbaşkanı adayı

​Cezayir'de Buteflika'nın istifasının ardından cumhurbaşkanlığı seçimi.
En çok 5 kuruş <br>en az 1 kuruş var

En çok 5 kuruş
en az 1 kuruş var

Tedavüle sunulan paraların değeri açıklandı.
NATO lojmanına <br>'Irak' kurşunu

NATO lojmanına
'Irak' kurşunu

​Saldırıyı yapan iki kişi kısa sürede yakalandı.
Fransa sokakları yanıyor

Fransa sokakları yanıyor

Sarı Yelekliler, gösterilerin 23. haftasında.
Bit pazarından çıkan hazin bir öykü<br>

Bit pazarından çıkan hazin bir öykü

Altıparmak dağlarında hayatını kaybeden Kazım Küçükalp'in mektuplarından belgesel çekildi.
Hamile kadın<br>arabada sıkıştı

Hamile kadın
arabada sıkıştı

​Aracı kullanan kocası gözyaşlarına boğuldu.
Kime suikast yapacaklardı

Kime suikast yapacaklardı

​Yeni Şafak, İstanbul'da yakalanan BAE ajanları hakkında önemli bilgilere ulaştı.
Nisan'da kar uyarısı

Nisan'da kar uyarısı

Yurdun büyük bir bölümünde havalar soğuyacak.
En güzel Berat Kandili mesajları
Gündem

En güzel Berat Kandili mesajları

En güzel Berat kandili mesajları. 19 Nisan Cuma gecesi Berat Kandili idrak edilecek. İslam alemi için büyük bir öneme sahip mübarek kandillerde Müslümanlar birbirlerine mesaj atarak aralarındaki bağı güçlendiriyor. Biz de sizler için güncel, anlamlı, resimli, kısa, güzel Berat Kandil mesajlarını derledik. Siz de aile fertlerinize, akrabalarınıza, dostlarınıza, sevdiklerinize SMS, Facebook, Instagram ve WhatsApp üzerinden en güzel resimli Berat Kandili kutlama mesajlarını gönderebilirsiniz. İşte en güzel kandil mesajları...
İki BAE casusu İstanbul'da yakalandı
Gündem

İki BAE casusu İstanbul'da yakalandı

İstanbul'da iki Birleşik Arap Emirlikleri ajanı, Milli İstihbarat Teşkilatı ve Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'nün ortak operasyonuyla yakalandı. Yakalanan ajanlardan birinin Gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayeti ile ilgisi olabileceği üzerinde durulduğu kaydedildi. Casusluk faaliyetinde bulunan iki ismin Pazartesi günü gözaltına alındığı, söz konusu ajanların, BAE adına casusluk yaptıklarını itiraf ettikleri bildirildi. İstanbul'da gözaltına alınan iki BAE ajanının, siyasi, askeri ve uluslararası casusluk suçlamasıyla tutuklanmaları talebiyle İstanbul 2. Sulh Mahkemesi'ne sevk edildi. Mahkeme iki ajanın tutuklanmasına karar verdi.
Fransa Konsolosluğu önünde katliam protestosu
Gündem

Fransa Konsolosluğu önünde katliam protestosu

Libya'da yaşan katliama destek veren Fransız hükümeti İstanbul Taksim'de bulunan konsolosluk önünde protesto edildi.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.