DünyaGüney Afrikalı Müslümanlardan kilise saldırısına tepki

Güney Afrikalı Müslümanlardan kilise saldırısına tepki

Güney Afrika'da çarşamba günü Aziz Marks Anglikan Kilisesi'ne düzenlenen saldırı ülkedeki Müslümanlar tarafından tepkiyle karşılandı.

Haber MerkeziAA
​Güney Afrikalı Müslümanlardan kilise saldırısına tepki
​Güney Afrikalı Müslümanlardan kilise saldırısına tepki

Güney Afrika'daki Müslümanlar kiliseye düzenlenen saldırıyı kınadı.

Güney Afrikalı ilahiyatçı Abdül Halik Allie, yaptığı açıklamada, saldırının Güney Afrika için üzücü bir durum olduğunu belirterek, "Aziz Marks Anglikan Kilisesi'ne karşı yapılan vandalizmi şiddetle kınıyoruz." dedi.

Allie, "Ülkedeki Müslümanlar olarak konunun takipçisi olacağız ve faillerin en kısa sürede adalete teslim edilmeleri konusunda güvenlik güçlerimize güveniyoruz." ifadesini kullandı.

Güney Afrika'daki Müslüman Yargı Konseyi (MJC) de saldırıyla ilgili bir açıklama yayımladı.

Açıklamada, "İbadet yerleri cami, sinagog veya tapınak olsun, kutsal mekanlardır. Bu mekanlar toplumun her kesiminden saygı görmeli ve korunmalıdır." denildi.

REKLAM

Güney Afrikalıların hangi ırktan olursa olsun birlik ve beraberlik içinde yaşaması gerektiğinin önemine işaret edilen açıklamada, "Güney Afrikalı Müslümanların ve diğer inanç sahiplerinin, Apartheid döneminde beyaz azınlık yönetimine karşı verdiği mücadele günlerine dayanan dinlerarası ilişkileri var." ifadelerine yer verildi.

Çarşamba günü Güney Afrika tarihinde önemli bir yeri olan ve ırkçı Apartheid döneminde siyahların beyazlara karşı direnişinin sembolü olarak tanımlanan Aziz Marks Anglikan Kilisesi, bir grup tarafından yağmalanarak ateşe verilmişti.

Cape Town Polis Sözcüsü Yüzbaşı Van Wyk, 20 yaşındaki bir kişinin olayla bağlantılı olarak gözaltına alındığını ve soruşturmanın ardından yargı önüne çıkarılacağını açıklamıştı.

REKLAM
McGurk telaşta
Dünya

McGurk telaşta

Zeytin Dalı Harekatı’nın ardından birçok Batılı ülke temsilcisi, Haseke’de PKK elebaşlarını ziyaret ediyor. ABD’nin Suriye’deki katliamlarından sorumlu isim Brett McGurk ise Abu Dabi’de BAE, İsrail ve S. Arabistanheyetleriyle görüştü. McGurk’ün ana gündemi TSK’nın Afrin sonrası muhtemel Münbiç ve Tel Abyad harekatları.
MHP: Milli mutabakatın oyu yüzde 65
Gündem

MHP: Milli mutabakatın oyu yüzde 65

MHP Genel Başkan Yardımcısı Celal Adan, "Milli mutabakatın bugün Türkiye'deki oyu yüzde 65'tir. Dolayısıyla bugün, milletimizin birliğine kast edenlerle omuz omuza olanların seçimlerde hüsrana uğrayacağını görmüş bulunmaktayız" dedi.
Mersin İdmanyurdu küme düştü
Spor

Mersin İdmanyurdu küme düştü

Mersin İdmanyurdu, Tokatspor karşısında aldığı mağlubiyetin ardından 2. Lig'de bitime 11 hafta kala kümeden düşmeyi garantiledi.
'Memati' ünlü dizinin kadrosunda yer alacak
Hayat

'Memati' ünlü dizinin kadrosunda yer alacak

Kurtlar Vadisi'nde canlandırdığı "Memati" karakteriyle tanıtan Gürkan Uygun, Mehmed Bir Cihan Fatihi dizisinin kadrosuna katıldı. Dizi için imajını değiştiren Gürkan Uygun'u görenler şaşırdı.
Osmanlı erkek nufüsunu saydı
Hayat

Osmanlı erkek nufüsunu saydı

Milyonlarca Türk vatandaşı soylarının nereye dayandığını öğrenmek için e-devlet sistemine girdi. Sonuçlar ise tam bir fiyaskoydu. 1830'ların öncesinin yer almadığı kayıtlarda sadece 1900'lü yıllardan sonra vefat eden yakınlarımıza ait bilgiler var. Osmanlı Arşivleri Daire Başkanı Önder Bayır ise "Bizde de 1830'lardan öncesi yok o kayıtlarda da sadece erkekler ve gayrimüslüm var" diyor.