Dünya Hafterin sivil uçakları vurma tehdidi Türkiyenin elini güçlendirir

Hafter'in sivil uçakları vurma tehdidi Türkiye'nin elini güçlendirir

Berlin Konferansı'nda kalıcı bir ateşkes için Hafter'e imza attırılmaması, süreci daha da kırılgan hale getirdi. Hafter milisleri, dün Mitiga Havalimanı'nı dün grad füzeleri ile bombalarken, Trablus'a yaklaşan sivil uçakları vurma tehdidinde bulundu. Bu açıklamaların Türkiye'nin elini güçlendirdiğini belirten Emekli Hava Pilot Tümgeneral Beyazıt Karataş, "Türkiye, Libya'ya hava savunma sistemleri gönderdi. Türk Hava Kuvvetleri planlı Hafter hedeflerini rahatlıkla vurabilecek güçtedir. Artık ateşkes istemeyen Hafter düşünsün" ifadelerini kulllandı.

Hasan Hız Yeni Şafak
ARŞİV
ARŞİV

Libya'daki siyasi krizin çözümü için toplanan Berlin Konferansı'nı tartışmalı hale getirilen konuların başında taraflara ateşkes metni imzalatılmaması geliyordu.

Bu durum Libya'daki ateşkesin pamuk ipliğine bağlanmasına neden oldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Berlin dönüşü gazetecilere yaptığı açıklamada, "Hafter'in hiçbir metne imza atmaması manidardır. Söz uçar yazı kalır, imza ile teyit gerektiğini söyledim" ifadelerini kullanmıştı.

  • Hafter güçleri ateşkes ihlalleri dün yeni bir boyut kazandı. Önce Mitiga Havalimanı'nı grad füzeleri ile vuran Hafter milisleri, ardından Trablus ve çevresini 'uçuşa yasak bölge' ilan etti. Hafter güçleri bölgeye yaklaşan sivil uçakları dahi vurma tehdidinde bulundu.

Peki bu tehdit ne anlama geliyor?

Konuyla ilgili yenisafak.com'a açıklamalarda bulunan Emekli Hava Pilot Tümgeneral Beyazıt Karataş, Hafter milislerinin bu tehditlerinin Türkiye'nin elini güçlendireceğini vurguladı.

Türk Hava Kuvvetleri'nin planlı her hedefi vurabileceğinin altını çizen Karataş, "Türk Silahlı Kuvvetleri'nin ayrılmaz bir parçası olan Türk Hava Kuvvetleri, yeterli tecrübeli pilot ve uçak sayısına, uygun mühimmata, göreve gidiş-dönüş havada 'yakıt ikmali-HYİ' ile Libya için av-bombardıman, hava savunma ve deniz harekatının taktik hava desteğini yapabilecek yeteneğe sahiptir" ifadelerini kullandı.

Türkiye'nin Libya'ya askeri ekipmanlarını gönderdiğini ve göndermeye devam ettiğine dikkat çekerek, "Hafter şöyle güçlü, böyle hava gücü var. Türkiye ne yapacaktır? Libya'ya hava savunma sistemleri gönderildi. Gönderilecektir. Artık ateşkes istemeyen Hafter düşünsün." vurgusunu yaptı.

Türkiye'nin Libya ile imzaladığı deniz mutabakat anlaşmasıyla, Doğu Akdeniz'de yeni bir dönem başladı.

"Türkiye'nin Libya stratejisi ne olmalı?" sorusuna yanıt veren Karataş, şunları söyledi:

  • "13 Ocak 2020'de Rusya'da yapılan toplantıda ateşkes anlaşmasını imzalamayan Hafter'in yine zaman kazanmaya yönelik olduğunu değerlendirdiğim bu davranışını dikkate almadan Libya'daki askeri varlığımızı ivedilikle artırmaya devam etmeliyiz."

NELER OLUYOR | Libya'da kim kiminle savaşıyor, Türkiye neden asker gönderiyor?
OYNAT 00:00
NELER OLUYOR | Libya'da kim kiminle savaşıyor, Türkiye neden asker gönderiyor?
2011 yılında Kaddafi'nin öldürülmesiyle bir türlü istikrar sağlayamayan Libya, Türkiye ve dünya gündeminin en üst sıralarında yer alıyor. Suudi Arabistan'dan Mısır'a, Fransa'dan Rusya'ya kadar birçok ülke Libya'daki gelişmeleri çok yakından takip etmekle kalmıyor, hem askeri hem de diplomatik olarak bu ülkede söz sahibi olmaya çalışıyor. Avrupa'nın güney kapısı konumunda olan ve zengin petrol kaynakları ile öne çıkan Libya, özellikle Doğu Akdeniz'deki gelişmelerle birlikte kilit ülke haline geldi.

Peki Libya'da neler oluyor? Kim kimle savaşıyor? Türkiye neden bu ülkeye asker gönderiyor? 'Neler Oluyor?' serisinin ilk bölümü 'Libya'da neler oluyor?' ile karşınızdayız.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.