Dünya İsrailden bayrak provokasyonu

İsrail'den bayrak provokasyonu

İsrail'den bayrak provokasyonu

İsrail Başbakanlık Basın Ofisi’nden yapılan yazılı açıklamaya göre, Kudüs Belediyesi tarafından ABD’nin büyükelçiliğinin Kudüs’e taşınmasının birinci yıl dönümü nedeniyle bir kutlama töreni düzenlendi. İsrail’e bağlı Kudüs Belediyesi, içinde Mescid-i Aksa'nın da bulunduğu Eski Şehir’in etrafındaki surların batı Kudüs tarafında kalan kısımlarına ışıklandırma sistemi ile ABD ve İsrail bayrakları yansıttı.

Haber Merkezi AA
ABD, Trump'ın hamlesiyle Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıyan ilk ülke oldu.
ABD, Trump'ın hamlesiyle Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıyan ilk ülke oldu.

ABD’nin Tel Aviv Büyükelçiliği’nin Kudüs'e taşınmasının birinci yıldönümü münasebetiyle, işgal altındaki Doğu Kudüs’ün Eski Şehir bölgesini çevreleyen tarihi surlara ABD ve İsrail bayrakları yansıtıldı.

  • İsrail’e bağlı Kudüs Belediyesi, Eski Şehir’in etrafındaki surların batı Kudüs tarafında kalan kısımlarına ışıklandırma sistemi ile ABD ve İsrail bayrakları yansıttı.

Mescid-i Aksa’nın da içinde bulunduğu Eski Şehir’i çevreleyen surların yanı sıra kutsal şehirdeki birçok simge alana da aynı şekilde bayraklar yansıtıldı.

İsrail Başbakanlık Basın Ofisi’nden yapılan yazılı açıklamaya göre, Kudüs Belediyesi tarafından ABD’nin büyükelçiliğinin Kudüs’e taşınmasının birinci yıldönümü nedeniyle bir kutlama töreni düzenlendi.

Törende konuşma yapan Kudüs Belediye Başkanı Moshe Lion, “ABD, büyükelçiliğini ebedi başkentimiz ve İsrail Devletindeki elçilikler için tek uygun yer olan Kudüs'e taşıyan ilk ülkedir. ABD’deki dostlarımızı kucaklıyoruz. Başkan Donald Trump ve Büyükelçi David Friedman siz gerçek dostlarsınız.” dedi.

Kudüs'ün daha önce hiçbir yerde görülmemiş gravürleri
FOTOĞRAF 15
Title
Kudüs, Zeytindağı doruklarından panoramik bir bakış.
Title
Yüce Allah, Kur’an-ı Kerim’de şöyle buyurur: Kendisine ayetlerimizden bir kısmını gösterelim diye kulunu (Muhammed’i) bir gece Mescid-i Haram’dan çevresini bereketlendirdiğimiz Mescid-i Aksa’ya götüren Allah’ın şanı yücedir. Hiç şüphesiz O, hakkıyla işitendir, hakkıyla görendir” (İsra Süresi,171)
Title
Kubbetü’s-Sahra, şehri kuşatan kadim surlar arasında Josaphat Vadisi’nden Kudüs-i Şerif’in umumi manzarası.
Title
Namaz kılanlar eşliğinde Kubbetü’s-Sahra ve Kudüs manzarası.
Title
Mescid-i Aksa
Title
Mescid-i Aksa
Title
Kudüs-i Şerif’te Cami-i Ömer Mahallesi’nin manzarası.
Title
Kudüs-i Şerif civarında tarihte Scopus Dağı ismiyle şöhret bulan mevkide Müslüman Mezarlığı.
Title
Beytüllahim’in uzaktan bir görünüşü.
Title
Hayfa’da sabah güneşi eşliğinde şehrin genel görünüşü.
Title
Kudüs-i Şerif’te “Bab-es-Silsile” Çeşmesi.
Title
Kudüs-i Şerif’te zeytinyağı çarşısında Ez-Zeyt Hanı.
Title
Kudüs-i Şerif’te Etrayim Kapısı ve şehri kuşatan surlar.
Title
Kudüs, Mescid-i Haram.
Title
Kudüs'ün daha önce hiçbir yerde görülmemiş gravürleri
Kültür A.Ş'den koleksiyonluk bir eser: Gravürlerle Kudüs. İrfan Dağdelen'in Kudüs Sancağı'nın ve bölgesinin dönem gravürlerinin derlenmesiyle yayına hazır hale getirilen eser geçmişten günümüze Kudüs'e dair çok özel gravürleri barındırıyor. Kalın kapak olarak basılan eser, Türkçe, İngilizce ve Arapça olarak 3 dilde hazırlanarak satışa sunuldu. Eser İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin Kitap İstanbul satış noktalarında satışa sunuldu.

Kudüs'teki yarım asırlık işgal

Doğu Kudüs'ü 5 Haziran 1967'de işgal eden İsrail, 1980'de tek taraflı olarak kentin doğusunu ve batısını "birleşik başkenti" ilan etti.

  • Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BGMK) 1980'de kabul ettiği 478 sayılı kararla, İsrail'in ilhak ve başkent ilanını geçersiz saydı.

BMGK kararı çerçevesinde, ABD dahil uluslararası toplum Doğu Kudüs'ün işgal altında olduğunu kabul ediyor. İsrail yönetimini tanıyan tüm ülkelerin büyükelçilikleri Tel Aviv'de bulunuyor. Hiçbir ülke, Kudüs'ü ya da doğu ve batı bölümlerini başkent olarak kabul etmiyor.

ABD, Trump'ın hamlesiyle Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıyan ilk ülke oldu.

Trump'un Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıdığı 6 Aralık 2017'den birkaç ay sonra, ABD'nin Tel Aviv'deki Büyükelçiliği törenle işgal altındaki Kudüs'e taşındı.

ABD'nin Tel Aviv Büyükelçiliğinin Kudüs'e taşınması, İsrail'in kuruluşunun 70. yıl dönümü olan 14 Mayıs'ta, abluka altındaki Gazze Şeridi sınırındaki barışçıl göstericilere katliam uygulayan İsrail askerlerinin namlularının gölgesinde gerçekleşti.

Uluslararası toplumun tepkisini çeken Trump yönetimi, bölgenin kaosa sürükleneceği ve İsrail-Arap ihtilafının daha da çözümsüz hale geleceği uyarılarını göz ardı etti.

Kudüs Valisi'nin de aralarında bulunduğu 18 Filistinli gözaltına alındı
DÜNYA
Kudüs Valisi'nin de aralarında bulunduğu 18 Filistinli gözaltına alındı

İsrail Golan ve Kudüs hediyelerinin bedelini ağır ödeyecek
DÜNYA
İsrail Golan ve Kudüs hediyelerinin bedelini ağır ödeyecek

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.