Dünya Mısırda cunta yağmalıyor

Mısır'da cunta 'yağmalıyor'

Mısır'da cunta rejimi tarafından, Ocak 2014'ten bu yana Müslüman Kardeşler Teşkilatı'na (İhvan) mensup bin 345 kişinin mal varlığına el koyulduğu açıklandı.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi AA
Mısırda cunta yağmalıyor
İhvan'ın mal varlığının idaresiyle sorumlu hükümet komisyonu başkanı İzzet Hamis, Adalet Bakanlığı'nda düzenlenen basın toplantısında, birçok eksende kararlar aldıklarını ve bunun mal varlıklarına el konulmasını da kapsadığını söyledi.

İhvan'ın bin 345 üyesinin mal varlığına el koyulduğunu belirten Hamis, "El konulması durumu, menkul ve gayrimenkul mal varlıklarını banka hesaplarını kapsıyor. El konulan mal varlıkları arasındaki 103 okulun yönetimi komisyonun gözetiminde Eğitim ve Öğretim Bakanlığı'na bırakıldı" dedi.

Hamis, şimdiye kadar İhvan mensuplarına ait 50 hastahaneye, yüzlerce şirkete, sivil toplum kuruluşuna, İhvan'a ait yüzlerce merkeze, araca ve geniş arazilere el konulduğunu kaydetti.

Mısır'da askeri darbenin ardından Eylül 2013'te İhvan kapatılmıştı. İhvan'ın terör örgütü ilan edilmesinin ardından Ocak 2014'te ise hükümet kararıyla İhvan'ın mal varlıklarının idaresi için bir komisyon kurulmuştu.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.