|

Netenyahu'dan Abbas'a suçlama

İsrail Başbakanı Netanyahu Kudüs'de dün aşırı sağcı hahama yapılan saldırıdan Filistin lideri Mahmud Abbas'ı sorumlu tutarak, uluslararası toplumun Abbas'ın açıklamalarına sessiz kaldığını iddia etti.

Aa
00:00 - 30/10/2014 Perşembe
Güncelleme: 16:56 - 30/10/2014 Perşembe
Yeni Şafak
Netenyahu'dan Abbas'a suçlama
Netenyahu'dan Abbas'a suçlama

İsrail Başbakanlık Ofisi'nden yapılan yazılı açıklamada "İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun dün aşırı sağcı Haham ve siyasetçi Yehuda Joshua Glick'in silahlı saldırıda ağır yaralanması üzerine bu sabah Başbakanlık Ofisi'nde özel bir toplantı yaptığı" belirtildi.

Toplantıya, Savunma Bakanı Moşe Yaalon, Kamu Savunma Bakanı Itzhak Aharonoviç, İsrail İç İstihbarat (Şabak) Direktörü Yoram Kohen İsrail Polis Komseri Yohanan Danino, Kudüs polis emniyet müdürü Moşe Edri ve Kudüs Belediye Başkanı Nir Barkat, Adalet Bakanlığı, Başsavcılık ve İsrail ordusundan temsilcilerin katıldığı bildirildi.

Açıklamada, Netayahu'nun toplantının başlangıcında dün silahlı saldırıya uğrayan ve yoğun bakıma alınan Glick'e "Acil şifalar dileyerek, bu terör eyleminin Şabak ve polis tarafından hızla çözülmesini istediği" belirtildi.

Aşırı sağcı kimliğiyle tanınan Tapınak Dağı Mirasını Koruma Vakfı (HaLiba) Başkanı Yehuda Joshua Glick'e dün akşam saatlerinde Batı Kudüs''te silahlı saldırı düzenlenmişti.

Glick, son aylarda "Mescid-i Aksa'ya yönelik çok sayıda baskına öncülük etmiş ve Mescid-i Aksa Külliyesi üzerindeki camilerin yıkılarak yerine Süleyman Mabedi'nin inşa edilmesi" çağrısında bulunmuştu.

HaLiba adlı kuruluş, Mescid-i Aksa Külliyesi'nin Müslümanların mülkiyetinden alınıp Yahudilere verilmesini, Külliye içerisinde bulunan İslami döneme ait tüm yapıların yıkılıp yerine Hazreti Süleyman'ın Mabedi olduğuna inanılan yapının tekrar inşa edilmesini savunuyor.

Öte yandan İsrail, "ikinci bir bildirime kadar Mescid-i Aksa''nın tüm Müslümanlara kapatıldığını" açıklamıştı. Buna göre turistler ve Yahudi yerleşimciler de dahil hiç kimsenin Aksa''ya girişine izin verilmiyor.

10 yıl önce