Dünya Parisin dostu yenildi Fransız basını Hafterin yenilgisini böyle kabul etti

Paris’in dostu yenildi: Fransız basını Hafter'in yenilgisini böyle kabul etti

Fransız L’Opinion gazetesi, Türkiye’nin Libya’da aralıkta başlayan askeri müdahalesinin sahadaki durumu değiştirdiğini ve Hafter güçlerinin başkent Trablus’taki saldırısına son verdiğini yazdı. “Libya: Türk ordusu Paris’in dostu Hafter’i ciddi yenilgilere uğrattı” başlıklı haberde, son günlerde Hafter’e bağlı milislere Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) temin ettiği Rus yapımı Pantsir hava savunma sistemlerinin Türk ordusunca imhası hatırlatıldı.

Kıymet Sezer Yeni Şafak
Sömürgeci Fransa, CIA devşirmesi Hafter’i destekleyen cephenin liderliğini üstleniyor. Suriye’de olduğu gibi Libya’da da çok sayıda ülke Türkiye’ye karşı aynı safta buluştu.
Sömürgeci Fransa, CIA devşirmesi Hafter’i destekleyen cephenin liderliğini üstleniyor. Suriye’de olduğu gibi Libya’da da çok sayıda ülke Türkiye’ye karşı aynı safta buluştu.

Türkiye’nin Suriye kuzeydoğusunda olduğu gibi Libya’da da SİHA’lar kullandığı belirtilen haberde, bu SİHA’ların performanslarının oldukça yüksek olduğunun altı çizildi. Libya’da Türk ordusunun NATO veya Rusya benzeri modern bir ordu gibi faaliyet gösterdiği kaydedilen yazıda, Libya hükümetinin Türklerin desteğiyle Sirte’nin güneyinde Hafter güçlerine karşı durabildiği vurgulandı. Libya hükümetinin stratejik Vatiyye Askeri Üssü’nü Hafter’e bağlı milislerden geri aldığını hatırlatan L’Opinion, Rusya’nın Hafter’e temkinli şekilde destek sağladığı yorumunu yaptı.

Macron endişeli!

  • Hafter’in gerilemesi, darbeci savaş lordunun baş destekçilerinden Fransa’yı yeni adımlar atmaya itiyor. Önceki gün Birleşik Arap Emirlikleri Veliaht Prensi Muhammed bin Zayed ile telefonda görüşen Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, daha sonra ABD Başkanı Donald Trump’ı aradı ve Libya’ya ilişkin destek istedi. Trump ile Macron arasında yapılan telefon görüşmesi sonrası, “Libya konusunda endişeliyiz” mesajı verildi. Libya’daki gerginliğin bir an önce azaltılması gerektiğine değinilen görüşmeye ilişkin Beyaz Saray’dan yapılan yazılı açıklamada, “Trump ve Macron, Libya’da dış müdahalelerin kötüleşmesinden duydukları endişeyi dile getirdi ve bölgede bir an önce gerginliğin azaltılması gerektiği konusunda mutabık kaldı” denildi.

Hafter’i vururuz: Rusya'nın 8 savaş uçağı daha göndermesinin ardından Türkiye'nin tavrı net
DÜNYA
Hafter’i vururuz: Rusya'nın 8 savaş uçağı daha göndermesinin ardından Türkiye'nin tavrı net
Abone Ol Google News

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.