Dünya Rusyadan Ukrayna açıklaması Savaş olmayacak

Rusya'dan Ukrayna açıklaması: Savaş olmayacak

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, Ukrayna ile yaşanan krizle ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Çıkarlarını korumak istediklerini belirten Lavrov, "Eğer bu Rusya'ya bağlı ise savaş olmayacak. Biz savaş istemiyoruz. Ancak kendi çıkarlarımızı koruyacağız" ifadelerini kullandı.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi AA
Rusyadan Ukrayna açıklaması: Savaş olmayacak
Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov

Tüm dünyanın yakından takip ettiği Rusya-Ukrayna gerilimi devam ediyor. Ukrayna'nın işgal edileceğine dair iddialar ortaya atılırken, sınırdaki gerilim de her geçen gün artıyor. Ancak Rusya tarafından yapılan son açıklamada, savaş olmayacağı belirtildi. Kendi çıkarlarını sağlamak adına çalışmaların süreceğini açıklayan Rusya Dışişleri, savaş istemediklerini aktardı.

"BİZ SAVAŞ İSTEMİYORUZ"

Ukrayna ile savaş ihtimalini değerlendiren Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, "Eğer bu Rusya'ya bağlı ise savaş olmayacak. Biz savaş istemiyoruz." ifadelerini kullandı.

BAKANLIKLARIN ÖNERİLERİ İNCELENDİ

Rus Bakan, Amerika Birleşik Devletleri ve NATO'nun Moskova'nın güvenlik önerilerine yanıtlarını da değerlendirdi. Bakanlıkların önerileri incelediğini belirtti. ABD'nin önerilerinin NATO'nunkinden daha iyi olduğunu söyledi.

BLİNKEN İLE GÖRÜŞECEK

Batı'nın güvenlik önerilerilerinden "bir şeyler" olduğunu belirten Lavrov, önerilere nasıl yanıt verileceğine Devlet Başkanı Vladimir Putin'in karar vereceğini yineledi.

Rus Bakan Amerikalı mevkidaşı Anthony Blinken ile önümüzdeki haftalarda görüşmeyi beklediğini söyledi.

ERDOĞAN'DAN ARABULUCULUK TEKLİFİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya ile Ukrayna arasındaki kriz ve çatışma ihtimaline karşı “Gerekirse Moskova’ya gider görüşürüm” diyerek bizzat arabuluculuk teklifi yapmıştı.

Rusya ile Ukrayna arasındaki mevcut gerilimin yeni bir krize dönüşmeden çözülmesini istediğini belirten Erdoğan, Putin ve Zelenski’ye bu mesajlarını ilettiğini söylemişti. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’i Türkiye’ye davet ettiklerini açıklayan Erdoğan, “Ülkemizde kendisiyle ikili bir görüşmeyi de yapmak suretiyle bazı adımları atalım istiyoruz” ifadelerini kullanmıştı.

Putin Türkiye'ye geliyor
GÜNDEM
Putin Türkiye'ye geliyor

PUTİN MEMNUNİYETLE KABUL ETTİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın davetine Kremlin’den olumlu yanıt geldi. Kremlin Sözcüsü Dimitriv Peskov, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Erdoğan’ın Türkiye davetini memnuniyetle kabul ettiğini açıklamıştı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan 3 Şubat'ta Ukrayna'ya gidecek
GÜNDEM
Cumhurbaşkanı Erdoğan 3 Şubat'ta Ukrayna'ya gidecek

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.