Dünya Sığınmacı çocukları eğitim hakkından mahrum bırakan Yunanistana uyarı Yaptırım yapılmalı

Sığınmacı çocukları eğitim hakkından mahrum bırakan Yunanistan'a uyarı: Yaptırım yapılmalı

İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW), Yunanistan'daki sığınma kamplarında yaşayan her 7 çocuktan 6'sının eğitim haklarından mahrum bırakıldığını, çocukların "ağır ayrımcılığa" maruz kaldığını ve bu nedenle Yunanistan'ın Avrupa Birliği'nin (AB) göç yönetimi direktiflerini ihlal ettiğini belirtti.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi AA
Sığınmacı çocukları eğitim hakkından mahrum bırakan Yunanistana uyarı: Yaptırım yapılmalı
Arşiv

HRW, Yunanistan ve Ege Adaları'ndaki sığınma kamplarında yaşayan çocukların eğitime erişimine ilişkin bir açıklama yayımladı.

HRW'nin sığınma kamplarında yaşayan 9 aile, eğitim bakanlığının 2 personeli ve 8 insani yardım gönüllüsüyle görüştüğü, çok sayıda raporu ve belgeyi incelediği aktarılan açıklamada, sığınmacı çocukların eğitim-öğretim haklarına saygı göstermeyen Yunanistan'ın "çocukların kimliğinin tespitinden sonraki 3 ay içerisinde bulundukları ülkelerdeki ulusal okul sistemlerine entegre edilmesine" yönelik AB direktiflerini ihlal ettiği kaydedildi.

Yunanistan "ayrımcı" ve "uyumsuz" politikalarına son vermeye zorlanmalı

AB'nin Yunanistan'a 2015'ten bu yana sığınmacıların eğitimlerini de içeren "göç yönetimi" kapsamında 3,45 milyar avro ve kültürlerarası okulların desteklenmesi için 625 milyon avro destek sağladığının vurgulandığı açıklamada, Avrupa Komisyonuna Yunanistan'ı "ayrımcı" ve "uyumsuz" politikalarına son vermeye zorlaması çağrısında bulunuldu.

Açıklamada, 2020-2021 eğitim-öğretim döneminde sığınma kamplarında yaşayan her 7 çocuktan yalnızca 1'inin okula gidebildiğine işaret edilerek, "Yunan yetkililer öğretmenleri derhal işe almalı, çocukların okula ulaşımını ayarlamalı ve yeni tip koronavirüs bahanesiyle sığınmacı çocukları okuldan alıkoyan önlemleri kaldırmalı" ifadeleri kullanıldı.

Yunanistan'ın "sığınmacı çocukların eğitime erişimini sağlamak için acil önlemler almadığına" ilişkin Avrupa Sosyal Haklar Komitesi kararının hatırlatıldığı açıklamada, 13 Eylül'de başlayacak yeni eğitim-öğretim döneminde çocukların okula gidebilmeleri için Yunan hükümetinden ayrımcı politikalarda reform yapması istendi.

Yunan medyası: Türk donanmasındaki sıçramaya karşı içinde bulunduğumuz tablo içler acısı
DÜNYA
Yunan medyası: Türk donanmasındaki sıçramaya karşı içinde bulunduğumuz tablo içler acısı

Yunan hükümeti kayıt rakamlarını yayınlamıyor

Açıklamada, "Yunanistan Çocuk Hakları Kamu Denetçiliğini verilerine göre, Yunanistan ve Ege Adaları'ndaki kamplarda yaşayan 10 bin 400 okul çağındaki çocuğun yüzde 86'sı 2021'in başlarında okula gitmiyordu. Ege Adaları'ndaki kamplarda yaşayan 2 bin 100 çocuktan sadece 7'si okula gidebildi. Birleşmiş Milletler (BM) ve hükümetin verilerine göre 2019-2020 eğitim-öğretim döneminde kampların içinde ve dışında 31 bin okul çağındaki çocuk yaşıyordu. Bunlardan 13 bini kayıt yaptırdı. Hükümet kayıt rakamlarını yayınlamıyor." ifadelerine yer verildi.

  • Açıklamada değerlendirmelerine yer verilen HRW Çocuk Hakları Direktörü Bill Van Esveld, "Yunan hükümetinin gelecek eğitim-öğretim döneminde sığınmacı çocukların eğitime erişimini düzeltmesi gerekiyor. Avrupa Komisyonu daha iyi sonuçlar talep etmeli ve binlerce çocuğun haklarını, geleceğini korumalıdır. " değerlendirmesinde bulunuldu.

Esveld, güvenlikleri için Avrupa'ya kaçan binlerce çocuğun geleceğinin Avrupalı ve Yunan yetkililere bağlı olduğunu, yeni öğretim döneminin daha önce "defalarca" sığınmacı çocuklara eğitim sağlanacağına yönelik söz veren Yunan hükümeti için bir sınav olacağını bildirdi.

Emekli Tümamiral Cihat Yaycı'dan yangınlara ilişkin flaş açıklama: İhmal falan yok, devlet Yunan-PKK terörüyle karşı karşıya
GÜNDEM
Emekli Tümamiral Cihat Yaycı'dan yangınlara ilişkin flaş açıklama: İhmal falan yok, devlet Yunan-PKK terörüyle karşı karşıya

Çocuklar "ağır" ayrımcılığa maruz kalıyor

Çocukların, sınıfların açılmasındaki gecikmeler nedeniyle "ağır ayrımcılığa" maruz kaldığının vurgulandığı açıklamada kamplarda yaşayan ailelerin, kamp çalışanları, çocuk koruma personeli ve insani yardım gönüllülerinin görüşlerine de yer verildi.

Atina'daki Rixona kampında 17 aydır yaşayan 50 yaşındaki Ferhat isimli sığınmacı, 3 çocuğunun Yunanistan'da sadece 1 ay okula gidebildiğini aktarırken, 28 yaşındaki Shamsiya adlı sığınmacı da 8 yaşındaki oğlunun Oinofyta kampına geldikten sonra okula gidebilmek için altı ay beklediğini söyledi.

  • HRW'ye konuşan aileler Kovid-19 nedeniyle okulların kapatılmasının ardından kamplarda internet ve cihaz eksikliği nedeniyle çocukların uzaktan eğitime erişiminin olmadığını belirtti.

Yunanistan'da Türkiye korkusu: Savaş uçağı, denizaltı ve İHA alacaklar
DÜNYA
Yunanistan'da Türkiye korkusu: Savaş uçağı, denizaltı ve İHA alacaklar

Farklı kamplarda çalışan iki eğitim bakanlığı koordinatörü, okulların Yunan çocuklarına açık olduğu dönemlerde de sığınmacı çocukların derslere katılamadığı bilgisini paylaştı.

HRW'ye değerlendirmede bulunan bir kamu denetçisi, Malakasa kampında 480 çocuğun "yeterli sınıf olmadığı" gerekçesiyle geçen yıl okula kayıt yaptıramadığını belirtti.

  • Denetçi "Yerel yetkililer, Ritsona kampından çocukların yakındaki okullara kaydolmasına izin vermedi çünkü okulu ısıtmak için paraları olmadığını veya daha fazla kapıcıya ihtiyaçları olacağını iddia ettiler" ifadesini kullandı.

Yunanistan bazı adaları satılığa çıkardı
DÜNYA
Yunanistan bazı adaları satılığa çıkardı
Cumhurbaşkanı Kabore istifa etti

Cumhurbaşkanı Kabore istifa etti

Burkina Faso'da asker yönetime el koydu.
Allah rızası için sesimizi duyun

'Allah rızası için sesimizi duyun'

​Yolda mahsur kalan oyuncu Şafak Sezer isyan etti.
İstanbuldaözel araç yasağı

İstanbul'da
özel araç yasağı

Saat 13.00'e kadar trafiğe çıkılamayacak.
Antalya'da<br>kar şaşkınlığı

Antalya'da
kar şaşkınlığı

​Vatandaşlar kendini dışarı attı.
Anadolu'dan İstanbul'a<br>ulaşım trafiğe açıldı

Anadolu'dan İstanbul'a
ulaşım trafiğe açıldı

​Karayolları Genel Müdürlüğü son durumu paylaştı.
İstanbul'a<br>geçiş izni yok

İstanbul'a
geçiş izni yok

​Vali Cevdet Atay: Mağduriyetlerin yaşanmaması için yola çıkmayın.
Doğu Avrupa'ya 50 bin asker

Doğu Avrupa'ya 50 bin asker

​ABD, Ukrayna krizini fırsata çeviriyor.
İBB cenazeyi yolda bıraktı

İBB cenazeyi yolda bıraktı

Araç kara saplanınca "cenazenizi kendiniz taşıyın" dediler.
Mahsur kalanlara valilik sahip çıktı

Mahsur kalanlara valilik sahip çıktı

​İstanbul Valisi Yerlikaya: 3 bin 180 hemşerimizi otellere, misafirhanelere ve yurtlara yerleştirdik
Uçuş iptal saati uzatıldı

Uçuş iptal saati uzatıldı

İstanbul Havalimanı'nda iniş ve kalkışların iptal saati 13.00'e kadar uzatıldı.
Dışarı çıkmayın

Dışarı çıkmayın

​AFAD, vatandaşlardan zorunlu olmadıkça yola çıkmamalarını istedi.
Aziz Sancar Kampüsü şubatta açılıyor

Aziz Sancar Kampüsü şubatta açılıyor

Prof. Aziz Sancar: Benim için onur ve gurur kaynağı.
PKK ve ABD DEAŞ'lıları kaçırdı iddiası

PKK ve ABD DEAŞ'lıları kaçırdı iddiası

​Esed'in milletvekili Musab el-Halebi Lübnan basınına konuştu.
16-18 yaş grubuna da TURKOVAC

16-18 yaş grubuna da TURKOVAC

​İki doz BioNTech'lilere uygulama başladı.
Ev sahibi ve kiracılar davalık

Ev sahibi ve kiracılar davalık

​Artan kira tespit ve tahliye davaları yüzünden mahkemelerin iş yükü çoğaldı.
Kıbrıs'ta iktidar kazandı

Kıbrıs'ta iktidar kazandı

Ulusal Birlik Partisi (UBP) yüzde 39,54 ile seçimi birinci bitirdi.
Tarıma fiyat hakemi geliyor

Tarıma fiyat hakemi geliyor

​Çiftçi ile alıcı arasında fiyat sorunu anında çözülecek.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.