|
Dünya

Skandal Filistin teklifi: 4 mahalleden çekilse yeter!

İsrail basını, ABD Başkanı Trump'ın Kudüs'le ilgili 'barış planı'nın detaylarıyla ilgili bazı detayları ortaya çıkardı. Trump'ın, İsrail'den Doğu Kudüs'te 4 mahalleden çekilmesini isteyeceği belirtiliyor. Filistin Devlet Başkanı Abbas ise, Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıyan ABD'nin hiçbir teklifini kabul etmeyeceğini açıklamıştı.

Yeni Şafak
13:05 . 4/05/2018 Cuma
IHA
ABD Başkanı Donald Trump

ABD Başkanı Donald Trump

İsrail basını, ABD Başkanı Trump'ın yeni barış planını sızdırdı. İbranice yayın yapan Maariv gazetesi, Trump'ın Kudüs’ün 4 mahallesini Filistin yönetimine vermeyi teklif edeceğini yazdı.

Gazetenin haberine göre, Filistin barış planının geçen hafta Washington’a ziyarette bulunan İsrail Savunma Bakanı Avigdor Liberman’a aktarıldığı belirtildi.


  • İsrail’in Kudüs’ten çekilmesi istenen dört mahallenin, Jebl Mukabar, Isawiya, Shuafat and Abu Dis, olduğu, Trump yönetiminin planın üzerinde geçen yıl çalıştığı ifade edildi. Potansiyel olarak tavizler olmasına rağmen İsrail’in bu planı kabul etmesinin beklendiği kaydedildi. Trump yönetiminin Filistin barış planının, ABD’nin büyükelçiliğini Kudüs’e taşımasından sonra açıklanmasının beklendiği belirtildi.

The Jerusalem Post gazetesi ABD’li yetkililerinin bu konudaki haberi reddettiklerini, planın henüz taslak aşamasında olduğu, ancak son safhaya geldiğini yazdı.

Liberman Washington’a yaptığı ziyarette Başkan Trump’ın damadı ve başdanışmanı Jared Kushner, Mille Güvenlik Danışmanı John Bolton, Savunma Bakanı James Mattis ve Başkan’ın Ortadoğu temsilcisi Jason Greenblatt görüştüğü belirtildi.

  • İsrail’in vereceği tavizler karşılığında ABD yönetiminin Suriye veya İran ile anlaşmazlığın artmasın durumunda İsrail’e tam destek vereceği ifade edildi. Filistin Devlet Başkanı Mahmut Abbas, geçen ay ABD’nin İsrail Filistin anlaşmazlığını çözecek ABD planını kabul etmeyeceğini söylemişti. Abbas, “Onlardan dürüst bir şey beklemiyoruz ve hiçbir şey kabul etmeyeceğiz” demişti.


#İsrail
#ABD
#Ortadoğu
#Trump
#Kudüs
#Filistin
5 yıl önce
default-profile-img