Dünya Uydu telefonlakatledildiler

Uydu telefonla katledildiler

Suriye’de 2012-2014 yılları arası 80’e yakın muhalif lider suikastle öldürüldü. Devrimin en önemli isimlerine uydu telefonlar gönderen BAE ve Suud, bu cihazların sinyallerini Esed’le paylaşınca muhalifler büyük darbe yedi.

Yılmaz Bilgen Yeni Şafak
15 Temmuz da dahil olmak üzere Türkiye’ye karşı her organizasyonun içerisinde yer alan BAE Veliaht Prensi Zayed, Suriye’deki muhalif liderlerin öldürülmesinde en büyük rolü oynadı.
15 Temmuz da dahil olmak üzere Türkiye’ye karşı her organizasyonun içerisinde yer alan BAE Veliaht Prensi Zayed, Suriye’deki muhalif liderlerin öldürülmesinde en büyük rolü oynadı.

Suriye iç savaşının başladığı ilk günlerde kapattığı Şam Büyükelçiliğini yeniden açan Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve Suudi Arabistan, Suriyeli muhalif liderlerin katledilmesinde Esed'le işbirliği yaptı. Suriye'de rejim bombardımanlarıyla şehit düşen İslam Ordusu Komutanı Zehran Alluş, Ahrar'uş Şam liderlerinden Hasan Abud, Halid el-Suri, Liva Tevhid Komutanı Abdulkadir Salih gibi muhalif liderlerin konum bilgileri BAE ve Suud tarafından Esed'e sızdırıldı. Halep'te kurucu komutanı Muhammed Süleyman'ı şehit veren Türkmen grup Muhammed Fatih Tugayı'nın komutanı Mahmud Süleyman, 2012-2014 aralığında BAE ve Suudi Arabistan tarafından cepheye yüzlerce uydu telefonu getirildiğini kaydetti. Yeni Şafak'a konuşan muhalif komutan, "BAE ve Suud tarafından grup komutanlarına verilen BAE yapımı 'Thuraya' ve İngiliz yapımı 'Inmarsat' uydu telefonlarının şifreleri Şam ile paylaşıldı ve onlarca muhalif komutan bu istihbari paylaşım nedeniyle öldürüldü" dedi. 2012-2014 yılları arasında 80’e yakın muhalif liderin bu şekilde şehit edildiği dile getiriliyor.

Hasan Abud, Halid El-Suri ve Abdulkadir Salih

ONLARA 'TERÖRİST' DEDİ

İç savaş sürecinde muhalefeti destekliyor görüntüsü veren BAE, 7 yıllık aradan sonra 29 Aralık 2018 Perşembe günü Şam Büyükelçiliği'ni yeniden açtı. Açılış sonrası açıklamasında BAE Dış İşleri Bakanı Enver Gargaş, Suriyeli muhalifleri 'terörist unsur' olarak nitelendirdi. İç savaş süresince diplomatların güvenliği için Suriye'deki faaliyetlerine son verildiğini kaydeden Gargaş, "Ancak yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen Esed yönetimiyle ilişkimiz her zaman canlı kaldı" dedi. BAE'nin önümüzdeki dönem toplanacak Arap Ligi'nde Esed yönetiminin yer alması konusunda da aktif diplomasi yürüttüğü belirtiliyor.

Zehran Aluş

ŞİMDİ AÇIKTAN OYNUYOR

Suriyeli muhalif Kürt gruplardan Selahaddin Eyyubi Tugayı liderlerinden Amir Mala da 2013 yılında şehit olan muhalif isimler arasında bulunuyor. Aynı tugayın komutanları arasındaki Ebu Firas, 2013'te kendilerine BAE tarafından verilen uydu telefonlarından ciddi şüphe duyduklarını anlattı. Cepheye getirilen zırhlı araçlarla pikapların içine de BAE tarafından izleme için çipler takıldığını belirten Firas, BAE'nin 2015 sonrasında da PKK'ya büyük çapta destek vermeye başladığına dikkat çekerek, "2018 yılı sonunda BAE artık açıktan oynuyor. Önceleri kendilerini gizliyorlardı ancak artık alenen Esed ve PKK'yı desteklediklerini söylüyorlar" diye konuştu.

  • 20 milyar doları BAE’de
  • Beşşar Esed, 2011 yılı başında Birleşik Arap Emirlikleri'ne 20 milyar dolar kaçırdı. Suriyeli 3 işadamı adına açılan hesaplarda bekletilen para, BAE koruması altında bekletildi. Esed'in annesi Enise ve kız kardeşi Büşra Esed de 2012 yılında BAE'ye kaçtı ve yurtdışındaki paranın bir kısmı bu iki isme tahsis edildi. Suriyeli gazeteci Fuad Abdulaziz’in Zaman el-Vasıl adlı haber sitesinde yayınladığı rapora göre, Suriye savaşının başlamasından beri ikiyüzlü davranan BAE yönetimi, bu süreçte Suriye Geçici Hükümeti ve SMDK bünyesindeki isimlerin de çeşitli amaçlarla kullanılmasında rol aldı. Abdulaziz, birçok muhalif bölgenin düşmesinde BAE Veliaht Prensi Muhammed bin Zayed'in aktif katkısı olduğunu belirtti.

Suudi Arabistan'da Kaşıkçı davası: 5 şüpheli için idam cezası
DÜNYA
Suudi Arabistan'da Kaşıkçı davası: 5 şüpheli için idam cezası
Abone Ol Google News
Bakan Varank duyurdu: Son 10 yılın rekorunu kırdık
Ekonomi

Bakan Varank duyurdu: Son 10 yılın rekorunu kırdık

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank "2019 yılında Ar-Ge harcamalarının milli gelire oranı yüzde 1.06'ya yükseldi. Son 10 senenin rekorunu kırdık! Özel sektör, inovasyon ruhunu tam da istediğimiz gibi ortaya koyuyor. Ar-Ge harcamalarının yüzde 64.2'sini, AR-Ge finansmanının da yüzde 56,3'nü özel sektör gerçekleştirdi" ifadelerini kullandı.

Antalya'da doğa katliamı yapıp sit alanına kaçak villa diken İngiliz için karar verildi: O yapı yıkılacak
Gündem

Antalya'da doğa katliamı yapıp sit alanına kaçak villa diken İngiliz için karar verildi: O yapı yıkılacak

Antalya'nın Demre ilçesindeki doğa harikası Üçağız Yarımadası'nda, bir İngiliz vatandaşının villa inşaatı tepkilere yol açmıştı. Yaklaşık 10 yıl önce satın alınan kaçak yapının yıkılıp, İmar Barışı'ndan faydalanarak, yerine villa yapılması üzerine çok sayıda vatandaş CİMER, kaymakamlık ve belediyeye şikayet yağdırmıştı. Kaçak yapının yerine inşa edilen denize sıfır villanın Yapı Kayıt Belgesi, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından iptal edildi. Villanın yıkımı, Demre Belediyesi tarafından gerçekleştirilecek.
Prof. Dr. Orhan Şen: Türkiye artık 2 mevsimli bir ülke oluyor, turizm sektörü ve eğitim alanında yeni düzenleme yapılmalı
Gündem

Prof. Dr. Orhan Şen: Türkiye artık 2 mevsimli bir ülke oluyor, turizm sektörü ve eğitim alanında yeni düzenleme yapılmalı

İstanbul'da eylül ayında hava sıcaklıklarının yüksek seyretmesinin ardından İTÜ Meteoroloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Orhan Şen, Türkiye'nin artık dört mevsimi yaşayan bir ülke olmadığını belirterek, turizm sektörü ve eğitim alanında yeni düzenlemeler yapılması gerektiğini söyledi.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.