Ekonomi 76 kmlik otoyol için ilk kazma vuruldu

76 km’lik otoyol için ilk kazma vuruldu

Menemen-Aliağa- Çandarlı Otoyolu’nun temeli bugün atıldı. Bölgede önemli bir koridorun tamamlayıcısı olacak 76 kilometre uzunluğundaki otoyolun 3 yılda bitirilmesi planlanıyor.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi Yeni Şafak
76 km’lik otoyol için ilk kazma vuruldu
Arşiv

Türkiye'nin Asya ve Avrupa arasındaki köprü konumu göz önüne alındığında İzmir de önemli bir ana koridor hattında yer alıyor. Başbakan Binali Yıldırım tarafından bugün İzmir’de önemli bir projenin temeli atıldı. Menemen'den Aliağa'ya, oradan da Çandarlı Limanı'na gidecek otoyolu için resmi temel atma töreni Menemen Gölpark’ta gerçekleştirildi.

  1. Menemen-Aliağa- Çandarlı Otoyolu projesinde 14 adet köprülü 4 adet hemzemin kavşak, 6 adet ücret toplama alanı ve 3 adet otoyol hizmet alanı ve 7 adet viyadük bulunacak.

Otoyol Çanakkale Köprüsünün de koridor tamamlayıcısı olarak hem İzmir trafiğini rahatlatacak hem de Çanakkale ile birlikte Ege'deki yük hareketini ülkemizin kuzeyine, Trakya'ya oradan da Avrupa'ya gönderebilecek önemli bir koridorun tamamlayıcısı olacak.

  • 3 yıl içerisinde bitecek
  • 1 milyar 437 milyon lira yatırım bedeli ile hayata geçirilen 76 kilometrelik otoyolu yap-işlet-devret modeliyle yapılacak. Otoyolun 3 yıl içerisinde bitirilerek işletmeye alınması hedefleniyor.

Alternatif güzergah ihtiyacı vardı

Özellikle Menemen ile Aliağa arasında ciddi sayıda sanayi tesisi, limanlar, akaryakıt tesisleri, TÜPRAŞ, PETKİM bulunuyor. Birçok tesisin olması nedeniyle ciddi şekilde ağır vasıta trafiği yaşanıyor ve günde 50-60 bin araç burada trafiği özellikle belli saatlerde kilitliyor. Alternatif bir güzergah ihtiyacı doğan bölge için Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı harekete geçti.

Türkiye 10. büyük ekonomi olacak
EKONOMİ
Türkiye 10. büyük ekonomi olacak

'35 İzmir 35 Proje' hızla devam ediyor
EKONOMİ
'35 İzmir 35 Proje' hızla devam ediyor

İzmir-Çandarlı Otoyolu için ihale süreci başlıyor
EKONOMİ
İzmir-Çandarlı Otoyolu için ihale süreci başlıyor

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.