Ekonomi Avrupada doğalgaz fiyatı dört ayın en yüksek seviyesine çıktı

Avrupa'da doğalgaz fiyatı dört ayın en yüksek seviyesine çıktı

Avrupa'da megavatsaat başına 171,6 avroya ulaşan doğal gaz fiyatı dört ayın en yüksek seviyesine çıktı.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi AA
Avrupada doğalgaz fiyatı dört ayın en yüksek seviyesine çıktı
Arşiv

Norveç'te enerji sektörü çalışanlarının greve gideceklerini duyurmasının ardından Avrupa'da gaz fiyatları yükselmeye devam ediyor.

Avrupa'da derinliği en fazla olan Hollanda merkezli sanal doğal gaz ticaret noktası TTF'de işlem gören ağustos vadeli gaz kontrat fiyatı, 4 Temmuz'da megavatsaat başına 162,9 avrodan kapandı.

Avrupa için önemli bir doğal gaz tedarikçisi olan Norveç'ten yapılan açıklamanın ardından doğal gazın megavatsaat başına fiyatı bugün saat 13.25 itibarıyla bir önceki kapanışa göre yüzde 5,3 artışla 171,6 avroya yükseldi.

Almanya'da Rus doğalgazına alternatif  arıyor: 56 milyon litrelik termos yapıyorlar
DÜNYA
Almanya'da Rus doğalgazına alternatif arıyor: 56 milyon litrelik termos yapıyorlar

Doğal gaz fiyatları 8 Mart'ta 189,2 avrodan günü kapatmıştı.

Norveç Petrol ve Gaz Birliğinden yapılan açıklamaya göre, ülkedeki enerji çalışanlarının büyük kısmını temsil eden sendikalar ücret konusunda anlaşmaya varılamadığı için greve gidecek.

Bugün üç açık deniz sahasında başlayan grev sonrası, çözüm bulunamaması durumunda yarın üç sahada daha çalışmalar durdurulacak.

Söz konusu sahalarda grevin başlamasıyla ülkenin doğal gaz üretimi günde 292 bin varil petrol eşdeğeri azalacak. Bu da doğal gaz ihracatının yüzde 13 düşmesi anlamına geliyor.

Doğalgaz borularını derin denize indirecek gemi Çanakkale Boğazı'ndan geçti
FOTOĞRAF 6
Title
Karadeniz'deki 540 milyar metreküplük doğalgaz keşfinin kullanılır hale gelmesi için karaya çıkartılması amacıyla sığ ve derin denize soru döşenmesi çalışmaları hız kazandı.
Title
DENİZ DİBİNDE 170 KİLOMETREYE BORU DÖŞEYECEK

Karadan yaklaşık 170 kilometre açıkta bulunan Sakarya Gaz Sahası'ndan Filyos Doğal Gaz İşleme Tesisi'ne gazın uluşmasını sağlayacak boruların büyük kısmının serim işlemi \"Castorone\" isimli gemi tarafından gerçekleştirilecek.
Title
CASTORONE ÇANAKKALE BOĞAZI'NDA

Derin denizde boru serpme işlemini yapacak olan ’Castorone’ isimli gemi saat 6.00 sularında Ege Denizi’nden Çanakkale Boğazı’na giriş yaptı.
Title
‘Castorone’ isimli geminin 6 Temmuz tarihinde Filyos limanında olması bekleniyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla, 13 Haziran’da, Filyos’ta gerçekleşen törenle Karadeniz’e ilk borular indirilmişti.
Title
5 BİN KİŞİ ÇALIŞIYOR

Hem deniz hem de kara kısmında yaklaşık 5 bin çalışan doğalgazı vatandaşla buluşturmak için mesai harcıyor.
Title
GELECEK YIL KULLANIMA GİRECEK

Keşfedilen doğalgazın gelecek yılın ilk çeyreğinde kullanıma sunulması hedeflenirken, Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) ekipleri de bu hedef doğrultusunda çalışmalarını sürdürüyor.
Doğalgaz borularını derin denize indirecek gemi Çanakkale Boğazı'ndan geçti
Karadeniz'deki 540 milyar metreküplük doğal gazı taşıyacak boruları derin deniz tabanına yerleştirecek 'Castorone' adlı gemi Çanakkale Boğazı'ndan geçti.


6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.