Ekonomi EPDKdan kış öncesi kritik karar Azami uzlaştırma fiyat mekanizmasının süresi 6 ay uzatıldı

EPDK'dan kış öncesi kritik karar: Azami uzlaştırma fiyat mekanizmasının süresi 6 ay uzatıldı

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Mustafa Yılmaz, azami uzlaştırma fiyat mekanizması uygulamasının süresinin 6 ay uzatıldığını bildirdi.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi AA
​EPDKdan kış öncesi kritik karar: Azami uzlaştırma fiyat mekanizmasının süresi 6 ay uzatıldı
Foto/Arşiv

EPDK'den yapılan yazılı açıklamada, pek çok Avrupa ülkesinin enerjide arz güvenliği için tedbirler aldığına, bunlardan birinin de azami uzlaştırma fiyat mekanizması olduğuna işaret edildi. EPDK'nin de 6 ay önce bu mekanizmayı devreye aldığı belirtildi.

Açıklamada değerlendirmelerine yer verilen Yılmaz, şunları ifade etti:

"İlk 6 aylık uygulamamız sonucunda hiçbir santral kapanmadı ve arz güvenliği sıkıntısı yaşamadık ancak tedbiri elden bırakmamak gerekiyor. Hem serbest piyasa yapısını koruyacağız hem de içinden geçtiğimiz dönemin doğasına uygun önlemleri almaya devam edeceğiz. Artan ham madde fiyatları sebebiyle yüksek maliyetle elektrik üreten santrallerin, ki büyük bir istihdam kaynağı bu santraller kapanması Türkiye'nin arz güvenliğini sekteye uğratabilir. Bu durum tüketicilerimiz için hem maliyet yükü hem de olası kesintiler anlamına gelebilir. Buna izin veremeyiz. Azami uzlaştırma fiyat mekanizması ile piyasalarımızdaki dengeyi gözetmeye devam edeceğiz."

Yılmaz, ithal ürün maliyetlerindeki artışın piyasa fiyatlarını hala çok yüksek seviyede tuttuğunu, kanunun verdiği yetkiyle uygulanan bu kararın enerji piyasalarının adil ve rekabetçi yapısının korunmasına yönelik bir emniyet sübabı olarak görülmesi gerektiğini belirtti.

Küresel enerji krizinin Avrupa'yı tehdit ettiğini vurgulayan Yılmaz, şunları kaydetti:

"Bizim 6 ay önce başladığımız bu geçici mekanizma başta İngiltere ve Almanya olmak üzere pek çok Avrupa ülkesi tarafından da uygulamaya alınıyor. Kurulumuzun aldığı kararla 6 ay daha özellikle kaynak maliyet artışı nedeniyle üretim yapamayan santrallerin arz güvenliğine katkısını sağlayacağız. Tüketicilerimizi de artan olağanüstü maliyet artışlarından korumayı hedefliyoruz."

AZAMİ UZLAŞTIRMA FİYATLARI

  • EPDK tarafından alınan kararla megavatsaat başına azami uzlaştırma fiyatları doğal gaz santralleri için 4 bin 500 lira, ithal kömür santralleri için 2 bin 750 lira, yerli kömür santralleri için 2 bin 50 lira, yenilenebilir kaynaklar için 1540 lira olarak belirlendi.

Belçika'da enflasyon 47 yılın rekorunu kırdı
EKONOMİ
Belçika'da enflasyon 47 yılın rekorunu kırdı

2023 zamlı maaşlar ne kadar olacak? En düşüğü 11 bin lira
FOTOĞRAF 16
Title
Memur ve emekli için 2023 yılında yapılacak maaş zamları milyonlarca kişi tarafından merakla bekleniyor.
Title
Memur ve memur emeklisi için yılın ilk 6 ayı baz alınarak açıklanan zam oranı yüzde 41,69, SSK ve Bağ-Kur emeklilerine ise yüzde 42,35 zam yapılmıştı.
Title
Ocak zammı için hesaplar şimdiden yapılmaya başlanırken gelen verilerde yeni ipuçları aranıyor.
Title
Peki memur ve emekliler ne kadar enflasyon farkı alacak? SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin maaşı ocak zammı ile kaç TL olacak? En düşük emekli ve memur maaşı ne kadar olacak? İşte tüm detaylar...
Title
Cumhurbaşkanı Erdoğan, gerçekleşen son Kabine Toplantısı sonrasında memur ve emekli maaşı zamlarına yönelik açıklamalarıyla dikkat çekti.
Title
Erdoğan açıklamasında şunları söyledi;
Title
Küresel ekonomik krizin ülkemize olan etkileri sebebiyle sıkıntı yaşayan her kesimi rahatlatacak adımları attık, atmayı da sürdüreceğiz.
Title
Asgari ücret, memur ve emekli maaşına kadar tüm kısımların gelirlerini ciddi şekilde yılbaşından itibaren tekrar yükselterek enflasyonun refah kaybını aşama aşama gidermekte kararlıyız.
Title
Merkez Bankası tarafından yapılan Piyasa Katılımcıları Anketine göre yıl sonu enflasyon tahmini yüzde 67,73 olarak güncellendi.
Title
Merkez Bankasının ekonomistlerle yaptığı Piyasa Katılımcıları Anketi de 6 aylık enflasyonun, dolayısıyla zam oranının ipucunu verdi.
Title
Ankette katılımcıların cari yıl sonu tüketici enflasyonu (TÜFE) beklentisi bir önceki anket döneminde yüzde 70,60 iken, bu anket döneminde yüzde 67,73 oldu. Bu tahmine göre 2022nin ikinci yarısındaki enflasyon yüzde 17,82 olarak gerçekleşecek.
Title
MEMUR VE EMEKLİ MAAŞI ZAMMI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?Memur ve emekli maaşı zamları, 2023 Ocak ayı itibariyle vatandaşlara duyurulacak.
Title
EN DÜŞÜK VE EN YÜKSEK MEMUR MAAŞI NE KADAR OLUR?2022 yılı ilk 6 aylık enflasyon farkına göre memura 41,69 ve emekliye yüzde 42,35 oranında zam yapıldı.
Title
Gerçekleşecek olan enflasyonun yüzde 15 oranında gerçekleşmesi halinde memurların en az yüzde 15lik zam alacağı tahmin ediliyor.
Title
Yüzde 15 oranındaki enflasyon farkı ile en düşük emekli maaşının 6 bin 078 TLden 6 bin 990 TLye yükselmesi bekleniyor.
Title
En düşük memur maaşının ise 9.105 TLden 10 bin 470 TLye yükselmesi bekleniyor.
2023 zamlı maaşlar ne kadar olacak? En düşüğü 11 bin lira
Memur ve emekli maaşı zam oranı, eylül ayı enflasyon rakamlarının açıklanmasına kısa bir zaman kala binlerce vatandaş tarafından sorgulanıyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan, asgari ücret, memur ve emekli maaşı zamlarıyla ilgili yaptığı son açıklamayla binlerce vatandaşa müjdeli haberi verdi. Peki, memur ve emekli maaşı zammı ne kadar olacak?

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.