EkonomiEt ithalatı bitecek

Et ithalatı bitecek

Ucuz et projesinde yerli besiciler korunacak. 25 bin işletmeye 5'i büyükbaş olmak üzere 30 hayvan teslimi yapılarak 3 yılın sonunda 90 adetlik sürüler oluşturulacak. Proje kapsamında ucuzlatılan etin sürdürülebilirliği sağlanacak.

Kiymet SezerYeni Şafak
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın son verilerine göre; 3 Temmuz 2016-20 Temmuz 2017 arasındaki 1 yıllık dönemde 500 bin büyükbaş ile 41 bin ton et ithal edilirken, 20 Temmuz-31 Ekim 2017 4 aylık devrede ise 150 bin büyükbaş ile 33 bin ton et ithal edildi.
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın son verilerine göre; 3 Temmuz 2016-20 Temmuz 2017 arasındaki 1 yıllık dönemde 500 bin büyükbaş ile 41 bin ton et ithal edilirken, 20 Temmuz-31 Ekim 2017 4 aylık devrede ise 150 bin büyükbaş ile 33 bin ton et ithal edildi.

Ette fiyatları dengeye kavuşturacak, ithalat baskısını kıracak ve fiyat lobisini çökertecek 'Ucuz Et' projesi genişliyor. A101 ve BİM marketler zincirine aylık teslimatlarda miktarı 6 bin tondan 10 bin tona çıkarmak üzere çalışmalar başladı. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katıldığı AK Parti Grubunun basına kapalı bölümünde ette fiyat dengesini sağlayacak projeyi açıkladı. Buna göre, ucuz et üretimi için 81 ildeki 'küçük aile işletmeleri', gelirlerinin artması amacıyla desteklenecek.

ALIM GARANTİSİ VERİLECEK

REKLAM

Ucuz Et Projesi kapsamında, artan et ihtiyacını karşılamak ve ette fiyat dengesini sağlamak için yapılacak çalışmalar, 'besili hayvan ithal etmek, hayvan hastalıkları ile etkin mücadele ederek hayvan ve buzağı ölümlerini azaltmak, küçük aile işletmelerini teşvik kapsamına almak, genç çiftçi uygulamasına devam etmek' olarak belirlendi. Bu doğrultuda Genç Çiftçi projelerinde kaynağın yüzde 80’i hayvancılığa ayrıldı. Proje kapsamında desteklenmesi beklenen küçük aile işletmelerine sıfır faizli veya düşük faizli kredilerinin kullandırılması planlanıyor. Küçük aile işletmelerine damızlık, besilik hayvan alımı ile yem temini, TİGEM, ESK ve Tarım Kredi Kooperatifi tarafından gerçekleştirilecek. Hayvanlar, TARSİM tarafından sigorta ettirilecek. Sözleşmeli küçük aile işletmelerine besi için temin edilen hayvanların besi sonunda kesimi de ESK tarafından yapılacak. ESK, ayrıca, üreticiye kazanç sağlayabileceği fiyattan alım garantisi verecek.

REKLAM

KADINLARA OLUMLU AYRIM

Aile işletmelerinin seçiminde, TÜRKVET’e kayıtlı olacak işletmenin fiziki alt yapısına, dağıtılacak hayvanların gelişmesine ve bakımına uygun barınma yerlerinin bulunup bulunmadığına bakılacak. Eğer uygun ahır yoksa, Bakanlık ahır yapımını da üstlenebilecek. Proje kapsamındaki işletme sahibi kadın ise SGK kapsamına alınması konusu Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile yapılacak görüşmeler sonucunda karara bağlanacak.

ÜÇ YILDA SÜRÜ OLUŞACAK FİYAT DENGESİ BULUNACAK

Ucuz Et Projesinin 3 yıl sürdürülmesi planlanıyor. Proje, her yıl damızlık yetiştiriciliği yapan toplam 25 bin işletmede uygulanacak. İşletmeye, 5 büyükbaş, 30 küçükbaş hayvan verilecek. 3 yıl sonunda her aile işletmesinde ya 15’er başlık büyükbaş ya da 75’er başlık küçükbaş sürüler oluşturulması hedeflenecek. Proje sonunda, 'Artan kırmızı et talebinin karşılanması, damızlık üretiminin arttırılması, buzağı kayıplarının azaltılması, süt üretiminde sürdürülebilirliği sağlayarak ihracat bazlı büyümenin sağlanması' hedefleniyor.

REKLAM

İTHALAT BİTİRİLECEK

Proje, hem istihdam, hem küçük işletmelerin teşviki ve desteklenmesi hem de sağlıklı hayvancılığın yaygınlaştırılması sonucu piyasada fiyat dengesini gözeten geniş zaviyesiyle önemli kazanımları beraberinde getirecek. Bu kazanımlarda da yerli üreticinin ithalat baskısına karşı korunmasıyla beraber uzun vadede et ithalatının azaltılması öne çıkıyor.

Galatasaray'da Ryan Donk çılgınlığı
Spor

Galatasaray'da Ryan Donk çılgınlığı

Galatasaray'ın Hollandalı futbolcusu Ryan Donk, Tudor'un gidişi Fatih Terim'in gelişiyle dikkati çeken bir performans sergiliyor. Son haftalarda Fernando'nun yokluğunda takımı adına önemli işler yapan futbolcu Kasımpaşa ile oynanan mücadelede de şık bir asiste imza attı.
Bafetimbi Gomis futbolseverleri korkuttu
Spor

Bafetimbi Gomis futbolseverleri korkuttu

Galatasaray'ın Fransız yıldızı Bafetimbi Gomis, Kasımpaşa maçında bayıldı. Sağlık görevlilerin hızla müdahale ettiği başarılı oyuncu, kendine geldikten sonra kulüp doktoru Yener İnce tarafından kenara alınmak istendi. Ancak Gomis, ısrarla sahada kalmak istedi ve tekrar oyuna dahil oldu.
'Vartolu' affetmedi: 50 bin lira istiyor
Hayat

'Vartolu' affetmedi: 50 bin lira istiyor

Show TV'de yayınlanan 'Çukur' adlı dizide “Vartolu” karakterine hayat veren ünlü oyuncu Erkan Kolçak Köstendil, 'Görünen Adam' dizisindeki fotoğrafının bazı dergilerde ve Youtube’da bir bankanın adıyla yayınlandığını iddia ederek, bankaya 50 bin liralık tazminat davası açtı.
'Memati' ünlü dizinin kadrosunda yer alacak
Hayat

'Memati' ünlü dizinin kadrosunda yer alacak

Kurtlar Vadisi'nde canlandırdığı "Memati" karakteriyle tanıtan Gürkan Uygun, Mehmed Bir Cihan Fatihi dizisinin kadrosuna katıldı. Dizi için imajını değiştiren Gürkan Uygun'u görenler şaşırdı.
e-Devlet alt ve üst soy ağacı sorgulama girişi
Gündem

e-Devlet alt ve üst soy ağacı sorgulama girişi

e-Devlet soy ağacı sorgulama hizmeti yeniden açıldı. 8 milyon kişi soy ağacı sorgulaması yaptı. Alt üst soy ağacı sorgulamak isteyen kişiler turkiye.gov.tr adresine giriş yaptıktan sonra soy ağacı sorgulama yapabiliyor. Peki soy ağacı sorgulama nasıl yapılır? İşte e-Devlet soy ağacı sorgulama girişi ve detayları…