Ekonomi Fakir kahveci oluyor

Fakir kahveci oluyor

Türk sermayeli Alman ev elektroniği markası Fakir, kahvedeki ürün yelpazesini geliştirerek hem profesyonel kahve makineleri hem de kahve evleriyle piyasadaki rolünü güçlendiriyor. Fakir’in sahibi olan Saruhan Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ali Zeki Saruhan, bazı yorgun Alman firmalarıyla yeni bir satın alma için görüştüklerini de açıkladı.

Erdi Yılmaz Yeni Şafak
Fakir'in kahvecilikteki yeni konseptini barındıran ürünleri geçtiğimiz aylarda Antalya ve İstanbul’daki uluslararası kahvecilik fuarlarında tanıtıldı.
Fakir'in kahvecilikteki yeni konseptini barındıran ürünleri geçtiğimiz aylarda Antalya ve İstanbul’daki uluslararası kahvecilik fuarlarında tanıtıldı.

Türk sermayeli Alman elektrikli ev aletleri markası Fakir Hausgeräte, Türk kahve makinesindeki ürün yelpazesini inovatif ürünlerle geliştirmeye hazırlanıyor. Hali hazırda Kaave adıyla ev tipi Türk kahvesi makinesi üreten Fakir, bir yandan otel, restoran ve kafelere özel profesyonel kahve makinesi geliştirirken diğer taraftan kahve evleri açacak. Fakir’in de iştirakleri arasında bulunduğu Saruhan Grubu’nun Yönetim Kurulu Başkanı Ali Zeki Saruhan, “Kaave adıyla birkaç aya açacağımız kahve evlerinin ilki Halkalı Atakent mahallesinde olacak. İlerleyen süreçte bunu franchise modeline çevireceğiz. Hedefimiz ilk yıl 6-7 adet bu kafelerden açmak, sonraki yıllarda da büyümeye devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

2019, TEKNOLOJİDE ATILIM YILI OLACAK

Saruhan, Kaave markası altında ürün yelpazesini konsept olarak tamamlayacak çekirdekten ve öğütülmüş kahve ürünlerinin de birkaç ay içinde piyasaya gireceğini dile getirdi. Hali hazırda kullanımda olan kahve makinelerinin ikili versiyonunu da geliştirdiklerini aktaran Saruhan, şöyle devam etti: “Bunun yanında otomatik su almalı tekli kahve makinesi de geliştiriyoruz şu anda. Sıcak içecek pazarında kahvenin dominesi artarak sürüyor bu nedenle buradaki yatırımlarımız artacak. 2019, Fakir Hausgeräte Teknoloji Yılı olacak ve elektrikli ev aletlerinde standartları değiştirecek inovatif ürünler çıkaracağız.”

YORGUN ALMAN FİRMALARA TALİP

Bir araya geldiğimiz Ali Zeki Saruhan, Fakir’in ticari performansı yanı sıra markanın geliştirdiği son teknolojiler hakkında bilgi verdi. Küresel rekabet gücünü sürdürmek için Alman malı kimliğini kaybetmemeyi bir kazanç olarak gördüklerini söyleyen Saruhan, sektörleri özelinde geçmişi olan fakat zamanla yorulmuş bazı Alman firmalarını satın almaya dair görüşmeleri bulunduğunu da açıkladı. Fakir’le 35 ülkeye ihracat gerçekleştirdiklerini aktaran Saruhan, Çorlu’da bulunan üretim tesislerinin söz konusu markanın cirosunun yüzde 60-65’ini sağladığını kaydetti. Verilen bilgiye göre, Fakir elektrikli süpürge kategorisinde adet olarak Türkiye pazar liderliğini de elinde bulunduruyor.

ÜNİVERSİTELİLER SANAYİCİYLE BULUŞACAK

Saruhan, Türkiye’deki Ar-Ge projeleri kapsamında ise kuluçka komiteleri oluşturmaya hazırlandıklarını dile getirdi. Bunun için 4 bin metrekarelik bir alan inşa edilirken, projenin bitmesi için iki ayın kaldığı belirtiliyor. Tesisi, Güneşli’de yaptıklarını belirten Saruhan, sözlerini şöyle tamamladı: “Üniversite gençlerinin yeni fikirlerin ticarete dönüştürülmesi adına faaliyet gösterecek bir merkez haline getireceğiz. Genç mühendislerimiz için ümit kapısı olarak görüyoruz, zaman içerisinde bir teknoloji enstitüsü olmasını hedefliyoruz.”

Havada toz bırakmayacak

  • Ali Zeki Saruhan
  • Fakir markasıyla dünyada ilk olacak bir elektrikli süpürge geliştirdiklerini açıklayan Ali Zeki Saruhan, “Hava temizleme teknolojilerinden esinlenerek yapılan yeni bir süpürge geliştirdik, bunu da iki ay içinde dünya piyasasına çıkaracağız. Havadaki gözle görülmeyen mikropları filtre etme gücü bu süpürgede binde 2’ye kadar düşüyor; dünya standardında bu oran yüzde 2’dir" bilgisini verdi. Öte yandan Saruhan, elektrikli akıllı pişiricilerden oluşan gurme serisinin de bu yıl içinde piyasada olacağını vurguladı.
  • Kablosuz süpürge çalışması
  • Pazar rekabetinde güçlü kalmak için Ar-Ge konusunda yeni fikirler geliştirmeye devam ettiklerini anlatan Ali Zeki Surahan, üzerinde çalıştıkları son projelerinin ağırlığı düşük ve bataryalı kablosuz süpürgeler olduğunu söyledi. Ar-Ge çalışmalarını Fakir’in Almanya’daki merkeziyle birlikte yürüttüklerini ifade eden Surahan, “Türkiye’deki tesisimiz Almanya ile entegre çalışıyor. Berlin Teknik Üniversitesi ile akıllı ürünlere yönelik yeni projelerimizi geliştirme üzerine de ortak çalışmalar yürütüyoruz” şeklinde konuştu.

Modanisa yatırımlarla e-ihracat şampiyonluğunu güçlendirecek
EKONOMİ
Modanisa yatırımlarla e-ihracat şampiyonluğunu güçlendirecek


Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.