Ekonomi Gıda ucuzluyor

Gıda ucuzluyor

3 bakanlık, sebze-meyve ve et fiyatlarının düşmesi için düğmeye bastı. Gıda Bakanlığı, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ile Maliye Bakanlığı'nın yürüttüğü çalışma kapsamında, kırmızı ette KDV indiriminden ürün tüketiciye gelirken ara aşamalarda maliyeti oluşturan kalemlerin aşağı çekilmesine kadar bir dizi önemli adım atılacak.

Haber Merkezi Diğer
Hükümet, gıda fiyatlarından kaynaklanan enflasyonun aşağı çekilmesi için üretim, ticaret, dağıtım kanalları konusunda kapsamlı bir çalışma yapıyor. Gıda Bakanlığı, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ile Maliye Bakanlığı'nın yürüttüğü çalışma kapsamında, kırmızı ette KDV indiriminden ürün tüketiciye gelirken ara aşamalarda maliyeti oluşturan kalemlerin aşağı çekilmesine kadar bir dizi önemli adım atılacak. Atılması öngörülen adımlar şöyle:

● Ette yüzde 8 olan KDV'nin aşağı çekilmesi planlanıyor. Sektör temsilcileri, KDV'nin sıfırlanmasının kıyma-kuşbaşına kilogram başına 4-5 lira indirim olarak yansıyabileceğini söylüyor.

● Gümrük Bakanlığı, ürünün tüketiciye kadar geldiği aşamalardaki maliyetleri tek tek çıkardı. Kalemler aşağı çekiliyor.

● Et ve Süt Kurumu'nun etkinliği artırılıyor. Takvim'deki habere göre, kurum, kırmızı et piyasasını regüle edecek.

● Rekabet Kurulu fiyatlar konusunda anlık devrede olacak. Fiyatları suni olarak yükselten firmalara göz açtırılmayacak...
Abone Ol Google News

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.