Ekonomi Güneşte ilk yerli hücre yatırımı

Güneşte ilk yerli hücre yatırımı

SUOZ Enerji, güneş panelleri için gerekli hücre teknolojisini yerli olarak gerçekleştiren ilk Türk şirket olmaya hazırlanıyor. Türk firma, Yunanistan’da satın aldığı hücre üretim tesisinin yüksek teknolojili kısmını Kocaeli’deki fabrikasına getirerek 6 ay içinde üretime geçirecek. SUOZ Enerji Grup CEO’su Berk Uçuran Çiller, bu yatırımla ikinci güneş YEKA ihalesi için altyapılarını tamamlama aşamasına getirdiklerini söyledi.

Erdi Yılmaz Yeni Şafak
Yunanistan’da 4 yıldır kapalı fabrikayı Türkler ayağa kaldıracak
Yunanistan’da 4 yıldır kapalı fabrikayı Türkler ayağa kaldıracak

Enerji sektöründe yatırım atağı gerçekleştiren SUOZ Enerji Grup, Türkiye’yi güneş paneli üretiminde dışa bağımlı hale getiren hücre teknolojisini kendi bünyesinde üreten ilk Türk firması olmaya hazırlanıyor. Bu kapsamda Yunanistan’da satın alınan hücre üretim tesisi 6 ay içinde Kocaeli’deki üretim tesisiyle tam uyumlu hale getirilerek yerli üretime başlayacak. Türk firma, hücrenin hammaddesi olan yarı üretkeni Yunanistan’da üretecek, hammaddeden hücreye dönüşümü ve panellerde kullanılabilir hale gelmesini sağlayacak tüm prosesler ise Kocaeli'deki fabrikasına taşıyacak. 10 yıllık projeksiyonda güneş enerjisine 400 milyon dolarlık yatırım ve güneş paneli üretiminde yıllık 1.000 megavat kapasite hedeflenen SUOZ'da, bu yıl sonunda ise 100 milyon dolarlık ciro bekleniyor. Kapasite artırımı ve hücre üretimindeki atılımlara bağlı olarak SUOZ, 270 kişilik istihdamını yüzde 2019 sonunda 500’e çıkarmayı da hedefleri arasına aldı.

İHRACAT ATAĞINDA

Yenilenebilir enerji alanında Mert Uçuran Çiller ve Berk Uçuran Çiller tarafından 2017 yılında kurulan SUOZ Enerji Grup, gerçekleştirdiği Güneş Enerji Santrali projeleri ve panel üretimine yönelik fabrika yatırımları, global firmalarla distribütörlük anlaşmaları, Ar-Ge çalışmaları ve bireysel kullanıma yönelik geliştirdiği Çatı Pili projesi ile Türkiye’de hızlı bir büyümenin sinyalini veriyor. Basın mensuplarına Yunanistan'da satın aldıkları söz konusu tesisleri tanıtan SUOZ Enerji Grup CEO’su Berk Uçuran Çiller, kısa vadede hücre teknolojisi ile birlikte "Tier-1" segmentinde dünyada ilk 10’u hedeflediklerinin ve panel üretiminde ihracatı çok ciddi artıracaklarının altını çizdi. İlk aşamada Yunanistan’da yıllık 60 megavat ingot üretimi ve 60 megavat gofret kesimi gerçekleştirecek olan grup, güneş hücresi kaplama ve printing hattının Türkiye’ye taşınması ile birlikte yıllık 100 megavat hücre üretimi gerçekleştirecek.

İlk kuruluşunda 45 milyon avro yatırım yapılan Patras’taki Pritium ve Silicio fabrikalarını satın almak üzere taraflar anlaşma imzaladı. SUOZ Enerji Grup CEO’su Berk Uçuran Çiller, Yunanistan’daki fabrikaların Çin’in pazar hakimiyeti ve Avrupa’daki artan rekabet nedeniyle 4 yıldır faaliyet göstermediğini, ancak Alman mühendislerce makinaların bakımlarının düzenli yapıldığını söyledi.

1 MİLYAR $ CİRO HEDEFİ

Yıl sonunda %100 büyüme hedefleyen SUOZ Enerji Grup, ana büyümesinin yüzde 50’sini yan sanayi yatırımları ve üretimlerinde, yüzde 20’sini panel üretiminde, yüzde 20’sini proje geliştirmede, yüzde 10’unu ise çatı pazarında gerçekleştirmeyi planlıyor. Berk Uçuran Çiller, 10 yıllık içinde yurtdışı iştiraklerle beraber 1 milyar dolar ciro hedeflediklerini sözlerine ekledi.

  • Dışa bağımlılığa karşı kritik adım
  • Yeni yatırımlarının yol haritası hakkında bilgi veren SUOZ CEO’su Berk Uçuran Çiller, şöyle konuştu: “Panel üretiminde Türkiye’yi dışa bağımlı hale getiren hücre teknolojisini artık kendi bünyemizde üreterek önümüzdeki dönemde ihracatımızı çok ciddi düzeyde artıracağız. Üretimin bir kısmını Yunanistan’da gerçekleştirmemize bağlı olarak uluslararası standartlarda üretim yetkinliğimiz ve CE belgemizle Avrupa ve Amerika’ya ihracatta hız kazanacağız. Aynı zamanda hücre üretimi bize rekabette katkı sağlayarak karlılık oranlarımızı artıracak. Kısa vadede hedefimiz Yunanistan’daki solar PV hücre üretim hattını Kocaeli fabrikamıza taşıyarak Türkiye’nin bu alandaki ilk fabrikasını kurmak.”

Güneşte YEKA ihalesine hazır

Türkiye’de güneş enerjisinin büyüyeceği ve bu doğrultuda panel üretim kapasitelerini 2019’da 600 megavata, 2020 yılında ise 800 megavata çıkaracaklarını ifade eden SUOZ CEO’su Çiller, şirket olarak temel büyümelerinin güneş enerjisinde olacağına işaret ederek, bu yıl yapılması planlanan ikinci güneş YEKA ihalesine gireceklerini kaydetti. Çiller, “İkinci güneş YEKA’sı için hazırlıklarımızın yüzde 80 tamamlandığını söyleyebiliriz. Sadece şartların belirlenmesini bekliyoruz. GES ve panel üretimine yönelik fabrika yatırımlarımız, global firmalarla distribütörlük anlaşmalarımız, Ar-Ge çalışmalarımız ile kısa sürede hazırlıklarımızın sonuna yaklaştık. Hücre üretim altyapısına sahip tek firma olmamız sebebiyle de birkaç adım öndeyiz” ifadelerini kullandı.

Abone Ol Google News

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.