Ekonomiİtibar paradan daha önemli

İtibar paradan daha önemli

Konut satışında zorlanan müteahhitlere Kiptaş Genel Müdürü İsmet Yıldırım’dan öneri geldi. Yıldırım, “Talep var mı bilmiyorum ama arz çok. Firmalar konut satışı yapmak istiyorsa karlılıklarını düşürsün. Projeleri bitirmek için gidip bankalardan kredi çekmesin. Bankalar kazanacağına vatandaş kazansın” dedi.

Emine AçarYeni Şafak
​Bu güne kadar 75 bin konuta imza atan Kiptaş, son dönemde kentsel dönüşüm projeleriyle de adından sıkça söz ettirir oldu.
​Bu güne kadar 75 bin konuta imza atan Kiptaş, son dönemde kentsel dönüşüm projeleriyle de adından sıkça söz ettirir oldu.

Bu güne kadar 75 bin konuta imza atan Kiptaş, son dönemde kentsel dönüşüm projeleriyle de adından sıkça söz ettirir oldu. Biz de Yeni Şafak Gazetesi olarak yeni dönem projelerini konuşmak üzere Kiptaş Genel Müdürü İsmet Yıldırım’ın kapısını çaldık. Uzun yıllar kurumun genel müdürlüğünü yapan ve binlerce projenin harcına emeğini katan İsmet Yıldırım’la sektörün nabzını da tuttuk. Sohbetimizin başında Yıldırım, “Talep var mı bilmiyorum ama arz çok” dedi. İşte söyleşimiz de böylece başlamış oldu.

 Tam da bu noktadan devam edelim isterseniz. Talep neden yetersiz?

Bunda fiyat politikası etkili. Diyelim ki bir daireden yüzde 50 kazanacaksa yüzde 20 kazansın veya yüzde 15 kazansın. Yani bilmiyorum arkadaşların kazanç nispetlerini de benim aklıma geleni söylüyorum. Bunları söylerken afaki söylüyorum. Ama bir oran varsa o oranları düşürerek piyasayı canlandırabilirler.

Kardan fedakarlık yapmak devam eden projelerde nasıl işler. Buradan ilk ev alanlara haksızlık olmaz mı?

Bu noktada tabiki bir çıkmaz var. Ama bu bir hesap işi. Projenin yüzde 10'u gibi bir satışın önce yapıldığını varsaydığımızda satışı önce yapılan konutlarda konut alıcısına aradaki fark ödenebilir. Bu model bana göre inşaatı bitirmek için gidip bankadan finansman kredisi kullanmaktan daha iyi. Müteahhit bankadan kredi kullanarak proje yaparsa tabi bankalarda yüksek kar yazıp en yüksek vergiyi öder. Evin fiyatı da ondan dolayı yükseliyor. Bu bir sarmal.

İsmet Yıldırım

BANKALAR PROJE KREDİLERİNE GİREBİLİR

 Banka-müteahhit ilişkisi nasıl olmalı?

Bankalardan krediyi cebinde yeterli parası olmayan ve ev almak isteyen vatandaş çalmalı. Yüksek faizlerle projeler yükselmez. Bankalar müteahhitlerle beraber proje yapabilir. Bunu yapan finans kurumları var ve zarar etmiyor. O zaman piyasaya rahatlık gelir.

ARSA FİYATINI DA MÜTEAHHİT YÜKSELTİYOR

 Müteahhit en çok yüksek arsa maliyetinden şikayet ediyor

Arsa fiyatlarını müteahhit yükseltiyor. Gidiyor mal sahibine biri yüzde 55 veriyor, biri yüzde 60 veriyor biri yüzde 65 veriyor. Fikirtepe’de bunu yaptılar ve bazı projeler tamamlanamadı. Veya Bağdat Caddesi’nde 2 daireye kentsel dönüşüm yapıldı. Tüm bunlar fiyatları şişirdi. Şimdi satamıyorlar ellerinde kalmış daireler. Yüzde 85’le inşaat mı yapılır. Ben şimdi Silivri’de sosyal konut yapacağım. Metrekaresi 105 liradan imarlı arsa aldım. Ben bu arsada anlaşma aşamasındayken bir başka müteahhit çıkıp arsaya daha yüksek bir rakam vereceğini söyleseydi fiyatı yükseltmez ve arsayı almazdım.

YÜKSEK TALEP ÖYLE OLMAZ BÖYLE OLUR

 Projelerinize gelen talep satışa dönüyor mu?

Zeytinburnu projemizde az konut satacağız ama 3 bin başvuru geldi. Hadımköy’de bin 600 konut yaptık. 80 bin başvuru aldık. Bu 80 bin kişi de para yatırdı. Sonra biz bunlar arasından kura çekip 1600 kişiye ev satışı yaptık. Yani müracaat böyle olur. 80 bin kişi para yatırırsa müracaattır. Öbür türlü 5 bin kişi projeye müracaat etti denilip satışa dönmüyorsa sorun. Çatalca projemiz de 2 bin 100 konutluydu ve 1 ayda satıldı.

DÖNÜŞÜME ODAKLANACAĞIZ

 Kiptaş, yeni ilçelerde olacak mı?

Bayrampaşa’da 2 bin civarında konut yapıp mahalleyi dönüştürüyoruz. İstanbul'da da büyük bir plan çalışması var. Plan çalışması da bitince başkanımız (İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Mevlüt Uysal) kamuoyuyla paylaşacaktır. Buradan ona da yeni görevinde sizin vasıtanızla başarılar diliyorum. İstanbul’un iki yakasında önemli dönüşüm projeleri olacak. İleride 2 yeni ilçe oluşacak. Kiptaş olarak bu yeni ilçelerden birinde Avrupa yakasında mutlaka yer alacağız.

 Bu yıl planladığınız projeleriniz neler?

Yakın tarihte Pendik’te iki yeni projeye başlayacağız. Biri fabrikadan konuta dönüşecek. Silivri’de de 2 bin konutlu proje yapacağız. Lansmanlarını yakın zamanda yapacağız. Avrupa yakasında da yine az önce 3 bin talep aldığımızı dile getirdiğim Zeytinburnu dönüşüm projesinin ikinci etabı yapılacak. Burada hak sahiplerinin dışındaki az sayıda konut satışa sunulacak.

2+1 fiyatına 4+1 ev satıyoruz

 Sohbetin başında biz düşük karlarla konut yapıyoruz dediniz siz de fiyatlar nasıl?

Bizim projelerde fiyatlar ev almak için çok uygun. Örneğin biz Bahçeşehir Vaditepe’de 5 bine yakın konut yapmıştık. Burada son kalan 400’e yakın 4+1 evimiz kaldı. Az sayıda da 3+1’lerimiz var. 3+1’lerin fiyatı 571 bin liradan başlıyor. 4+1 fiyatları da yaklaşık 620 bin liradan başlayıp 844 bin liraya kadar çıkıyor. Yeni bir kampanyaya da başladık. Vade farkı olmadan 60 aya kadar taksit yapıyoruz. Bir de hem burada evi olanlara hem de ev alacaklara bir müjde vermiş olayım. Bölgede trafik sorunu da yakında bitecek. En geç 2018'in Mart ayına kadar tırlar 3’ncü köprüden girip Çatalca’dan çıkacak.

Hesap çok basit aslında

 100 metrekare bir evde maliyet hesabınız nedir?

Kapalı otoparkı olan ve Kiptaş standardında bir evin metrekaresini bin 500 liradan hesaplayabiliriz. Bu da 150 bin liraya 2+1 evin mal edilebileceğini gösteriyor. Buna arsa dahil edilirse hesap arsa sahibiyle yapılan anlaşmaya bağlı olarak değişir. Diyelim ki arsa sahibiyle yüzde 50 anlaşma yapıldı bu durumda fiyat 300 bin lira olur. Arsa sahibiyle yapılan anlaşma oranı azaldıkça fiyat daha da düşer.

ÖNERİLEN VİDEOLAR
Nas ve Kevser Surelerini Filistinli Yusuf’tan dinleyelim
Filistinli minik Yusuf'un, Mescid-i Aksa'nın avlusunda Nas ve Kevser Surelerini okuduğu anlar izleyenleri gülümsetti.
PKK'nın korkulu rüyası mavi bereliler sınırda
Türk Silahlı Kuvvetlerinde, karargahlara verilen emir kapsamında sınır birlikleri, olası Afrin operasyonuna yönelik en üst hazırlık seviyesine getirildi. Afrin ve Münbiç'i terörden süpürme harekatına katılacak komandolar uçaklarla Hatay'a sevk ediliyor. Bölgeye sevk edilen birlikler arasında TSK'nın gözde birliklerinden Kayseri Hava İndirme Tugayı ile Kırklareli 55. Mekanize Piyade Tugayı var.
Afrin’e süpürme harekâtı
ABD'nin PYD-YPG ile Suriye'de oluşturmaya çalıştığı terör koridorunun en önemli merkezlerinden Afrin, Türkiye'nin operasyon menzilinde. Türkiye, Fırat Kalkanı ardından kritik bir müdahaleye daha hazırlanıyor. Türkiye'nin operasyona hazırlandığı Afrin'in önemi nedir ve operasyonun nasıl gerçekleşecek?


Öğrenme güçlüğü çekti milyar dolarlar kazandı
67 yıllık hayatına birçok başarıyı sığdıran Richard Branson'a disleksi 5.1 milyar dolar kazandırdı. Branson'ın hayatını Dönüm Noktası'nda ele aldık...


Bu makine şeritleri kendi kendine boyuyor
Şerit boyama makinesi üreten Stim firmasının Kontur 700 isimli modeli herhangi bir sürücüye ihtiyaç duymadan şeritleri boyuyor.
Bunu Gördünüz Mü? Böyle duran top organizasyonu görülmedi
Dünyanın en saçma duran top organizasyonu, Dortmund'lu yıldızın oğlunu ağlatması ve daha fazlası... Tuğçe'nin sunumuyla 'Bunu Gördünüz Mü?'


Katar Şeyhi esir alındı!
Haziran ayından bu yana Katar'a karşı büyük bir ambargo başlayan Arap ülkelerinin arasında bulunan Birleşik Arap Emirlikleri, Katar'daki kraliyet ailesinden Şeyh Abdullah El-Sani'yi esir aldı. El-Sani yayınladığı videoda, başına bir iş gelirse sorumlusunun Abudabi Veliahtı olduğunu söyledi.
ABD’li uzman: Dünyanın yeni katilleri biziz
ABD'li medya uzmanı ve aktivist Jerry Day, Amerika'nın özellikle Ortadoğu ülkelerine yaptığı müdahalesine ve bu müdahalelerin hiçbir yasal gerekçeye dayanmadığına dikkat çekerek, ''ABD, uluslararası tüm anlaşmaları ihlal etti, Müslüman ülkeleri bombaladı, insanları öldürdü. Bu yüzden gittikçe yalnızlaştı. Bir gün sonumuz, İkinci Dünya savaşı sonrası Almanlar gibi olacak. Dünyanın yeni katilleri biziz'' şeklinde konuştu.
Filistinli çocuktan en samimi ‘İsrail’ boykotu
Kudüs'te yaşayan Filistinli küçük bir çocuk, markette alışveriş yaparken babasının şaşırtmacasına rağmen İsrail üretimi ürünleri almıyor. İsrail ürünlerini boykot eden sevimli çocuk, “Hayır o İsrail malı” diyerek diğer ürünü alıyor.
'Sakallı olduğu için' saldırıya uğradı!
Kolombiyalı bir adamın 'sakallı olduğu için' hakaret ve saldırıya uğraması, ABD'de yükselen İslamofobiyi gözler önüne serdi.

Kritik yıl 2019 öncesi milli adım
Cumhurbaşkanlığı sistemi Türk siyasetini yeniden şekillendiriyor. Bunun ilk işareti de AK Parti ile MHP arasındaki 'Milli İttifak' görüşmeleri oldu.
Yaralı Yüz: Franck Ribery
2 yaşında geçirdiği ve hayatı boyunca yüzünde izini taşıyacağı kaza, 23 yaşında Müslüman oluşu... Bilinmeyen yönleriyle Fransız yıldız Ribery'nin hayatındaki dönüm noktaları...


Filistinli Emel artık özgür...
İsrail'in hapse attığı 17 yaşındaki Filistinli Emel'in 1,5 yıllık hapis cezasının ardından özgürlüğe ve ailesine kavuştuğu o anlar…
"Karşınızda ne Osmanlı'nın hasta adamı ne Cumhuriyetin çömez devleti var!"
43. Muhtarlar Toplantısı'nda Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nden tüm dünyaya mesaj verdi.
Muhalifler 20 Esed askerini esir aldı
Türkiye, İran ve Rusya'nın girişimiyle ilan edilen 'çatışmasızlık' bölgelerinden İdlib'de yoğun çatışmalar yaşanıyor. Muhalifler, çatışmalar sırasında Esed rejimi saflarındaki 20 Şii milisi esir aldı.
İsrail zulmünün kurbanı: 15 yaşındaki Muhammed
İsrail askerlerinin başından yaraladığı Filistinli Muhammed Tamimi, yaşadıklarını anlattı. 6 saat ameliyatta kalan Tamimi, 6 ay boyu okula gidemeyecek. Muhammed Tamimi, Filistin direnişinin sembollerinden Ahed'in kuzeni...


İzinsiz aldıkları ekmeklerin parasını bırakıp helallik istediler
Bilecik'te, bir bakkalın dolabından izinsiz ekmek alan öğrencilerin daha sonra para bırakıp yazdıkları notla helallik istemeleri, iş yeri sahibine duygulu anlar yaşattı.
Bunu Gördünüz Mü? Rüzgara karşı paslaşan çılgın genç
Kayserispor'un hocası Sumudica, rüzgarla paslaşan çılgın genç ve çok daha fazlası Tuğçe'nin sunumuyla Bunu Gördünüz Mü?'de...
Oğlunun katilini affeden anne herkesi ağlattı
Suliman Abdu'l Mutakallim isimli genç, sadece 60 dolar için öldürüldü. ABD'de yaşanan olay sonrası Suliman'ın annesi, katili affettiğini açıkladı. Yüreği yanan bir annenin duygulandıran konuşmasında söyledikleri, mahkemedekileri de ağlattı…
Venezuela zor durumda
Ekonomik krizden dolayı halkın temel ihtiyaçlarını karşılamakta zorlandığı Venezuela'da yağma olayları başladı.