Ekonomi KOBİnin finansal danışmanı cepte

KOBİ’nin finansal danışmanı cepte

KOBİ’ler, Türkiye’deki toplam şirketlerin %99’unu, istihdamın da %75’ini oluşturuyor. Bankacılık sektörünün toplam kredi payı içindeki payı sadece %26 olan küçük işletmeler, finansmana ulaşmakta güçlük çekiyor. Girişimci Elif Özdemir, bu ihtiyaca cevap verebilmek için Fon Radar’ı hayata geçirdi. Uygulama ile şirketler, uygun alternatife çok kısa sürede ulaşırken, finansal kurumlar da düşük bütçe ile yeni pazarlara erişebiliyor.

Arzu Kurum Yeni Şafak
Fotoğraf: Arşiv
Fotoğraf: Arşiv

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, küçük ve orta büyüklükteki işletmeler (KOBİ) Türkiye’deki toplam şirketlerin yüzde 99’unu, istihdamın da yüzde 75’ini oluşturuyor. BDDK verilerine göre ise KOBİ kredilerinin bankacılık sektörü toplam krediler içerisindeki payı sadece yüzde 26. Nakit ihtiyaçlarını karşılayabilmek amacıyla uzun zaman ve büyük gayret harcayan firmalar, doğru çözüme ulaşamıyor. Finans kurumları için de satış süreçleri oldukça maliyetli ve uzun. İş hayatına yazılım geliştirici aolarak başlayan ve bu bilgiler ışığında harekete geçen girişimci Elif Özdemir, kurucu ortağı ile, bu ihtiyaca cevap verebilmek için Fon Radar'ı hayata geçirmiş. Uygulama ile KOBİ’ler vadeli alacaklarına karşılık en uygun alternatife çok kısa sürede ulaşırken, finansal kurumlar da düşük bütçe ile yeni pazarlara erişebiliyor.

Elif Özdemir

NAKİT AKIŞINI YÖNETİYOR

KOBİ’lerin nakit akışlarını yönetmelerine yardım etmek için, onları finansal kurumlar ile biraraya getiren, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) onaylı bir dijital platform kurduklarını anlatan Elif Özdemir, uygulamanın kullanımına ilişkin şunları kaydetti: "KOBİ, Fon Radar iOS ve Android uygulamalarına faturalı çeklerinin görüntüsünü yükler ve Fon Radar’a kayıtlı kurumlar arasından teklif almak istediklerini seçer. Finans kurumları KOBİ'nin talebine teklif gönderiyor. KOBİ kısa sürede gelen tekliflerden, lokasyon ve tutara bakarak, en uygun olanı onaylayıp, en yakın şubeden parasını alıyor."

  • ÜRÜNE YOĞUN İLGİ VAR
  • Elif Özdemir, girişime başlama süreçlerini ise şu şekilde özetledi: “Ortağım Okan Ünlüçerçi, KOBi’lerin nakit akışlarını yönetmelerine yardım etmek için onları finansal kurumlar ile birleştirecek bir dijital platform oluşturma fikrini benimle paylaştı ve fikrimizle bu sene mayıs ayında İTÜ Çekirdek’e başvurduk. Aldığımız girişimcilik eğitimi sırasında ürün prototipimizi geliştirdik, KOBİ’lerle test etmeye başladığımızda, ürüne ilginin yüksek olduğunu gördük.”
  • HEDEF LONDRA’DA OFİS AÇMAK
  • İki ay önce başladıkları düşük bütçeli pazarlama faaliyetleriyle 60’dan fazla KOBİ üye elde ettiklerini anlatan Özdemir, “Kurumsal Kaynak Planlama (ERP) şirketleri ve GSM operatörleri ile de görüşme halindeyiz” dedi. 2020 yılında yürürlüğe girecek e-çek ve e-senet kanunlarına hazırlık olarak bu modülleri geliştireceklerini ifade eden Elif Özdemir, “Makine öğrenmesi ile beraber KOBİ’ye akıllı finansal çözümler önermek, KOBİ’nin cebindeki finansal danışmana dönüşmek istiyoruz. Ayrıca Londra’da da ofis açarak, Fon Radar KOBİ çözümlerini orada da hayata geçirmek istiyoruz” dedi.

TürkAkım’da sona doğru
EKONOMİ
TürkAkım’da sona doğru

Abone Ol Google News
Tarihin sıfır noktasından geleceğe sonsuz saygıyla
Hayat

Tarihin sıfır noktasından geleceğe sonsuz saygıyla

Şanlıurfa’da 12 bin yıllık geçmişiyle “tarihin sıfır noktası” olarak nitelendirilen ve UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Göbeklitepe’deki kazı çalışmaları Doğuş Grubu’nun desteğiyle sürüyor. Doğuş Grubu, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı ile gerçekleştirilen iş birliği kapsamında Göbeklitepe’nin dünya lansmanını 2015 yılında Davos’taki Dünya Ekonomik Forumu’nda yapmıştı. Lansman sonrası Göbeklitepe’deki çalışmalarını hızlandıran Doğuş Grubu, kazıları 20 yıl boyunca desteklemenin yanı sıra, ziyaretçilere bütünsel bir deneyim yaşatacak, dünya standartlarında bir ziyaretçi merkezini de tamamlayarak bu 2018 yılında hizmete açtı.
Türk gemisine korsan baskını: Türkiye harekete geçti
Dünya

Türk gemisine korsan baskını: Türkiye harekete geçti

Nijerya açıklarında seyir halindeki Mozart isimli Türk konteyner gemisi korsan saldırısına uğradı. Gemideki 19 mürettebattan 15'inin kaçırıldığı, 1'nin öldürüldüğü, mürettebattan 3 kişinin de korsanlarla gemide kaldığı belirtildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Nijerya açıklarında korsanların saldırısına uğrayan geminin kaptanlarından Furkan Yaren ile iki kez telefonda görüştü. Erdoğan, gemi personelinin kurtarılmasıyla ilgili bütün yetkilileri talimatlandırdı.
Cumhurbaşkanı Erdoğan kritik toplantıya başkanlık etti: Türkiye etkisini artıracak
Gündem

Cumhurbaşkanı Erdoğan kritik toplantıya başkanlık etti: Türkiye etkisini artıracak

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Vahdettin Köşkü'nde gerçekleştirilen Dış Politika Değerlendirme Toplantısı'na başkanlık etti. Toplantıda farklı ülkelerle ikili ilişkilerden küresel gelişmelere kadar birçok başlıkta güncel dış politika durumunun değerlendirildi.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.