Ekonomi Turizmdeki canlanma otel doluluklarına yansıdı Yüzde 71in üstüne çıktı

Turizmdeki canlanma otel doluluklarına yansıdı: Yüzde 71'in üstüne çıktı

Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB), Türkiye'nin temmuz ayı otel doluluklarının 2021'in aynı ayına göre yüzde 7,9 artışla ortalama yüzde 71,3'e yükseldiğini bildirdi.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi AA
Turizmdeki canlanma otel doluluklarına yansıdı: Yüzde 71in üstüne çıktı
Foto/arşiv

TÜROB'dan yapılan açıklama göre, salgının etkilerinin büyük ölçüde ortadan kalkmasıyla birlikte turizmde başlayan canlılığın otel doluluklarına olumlu yansıması devam ediyor.

Dünya çapında veri ve analiz şirketlerinden STR'nin TÜROB için hazırladığı "Temmuz 2022 Ülke Performans Raporu" belli oldu. Buna göre, Türkiye'nin temmuz ayı otel dolulukları, 2021 yılının aynı ayına göre yüzde 7,9 artışla yüzde 71,3 olarak kaydedildi.

Geçen yılın aynı ayında bu oran yüzde 66,1, henüz salgının etkilerinin hissedilmediği Temmuz 2019'da yüzde 75,6 olmuştu. Buna göre, aylık bazda otel doluluklarının az da olsa 2019'un temmuz ayının altında kaldığı görüldü.

Fiyatlar da arttı

Temmuz ayında Türkiye genelinde ortalama oda fiyatları da geçen yılın aynı ayına göre yüzde 35 artışla 158 avroya yükseldi. Söz konusu araştırmaya veri aktaran otellerin ağırlıklı olarak üst segment otellerden oluşması ve Antalya, Bodrum, İstanbul gibi turizm bölgelerindeki fiyat artışları Türkiye ortalamasının da yükselmesini sağladı.

Öte yandan bu yılın ocak-temmuz döneminde Türkiye genelinde doluluklar geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 55,4 artışla yüzde 63,3, ortalama oda fiyatları ise yüzde 33 artışla 104 avroya yükseldi.

Anadolu'da doluluk geriledi

Destinasyon bazında bakıldığında İstanbul'da temmuz ayı otel dolulukları bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 15 artarak yüzde 80 oldu. Bu oran geçen yılın aynı ayında yüzde 69,6, Temmuz 2019'da yüzde 81,7 olmuştu. İstanbul, bu yılın ocak-temmuz döneminde ise yüzde 70 doluluk yakaladı.

Antalya'da temmuz ayı otel dolulukları geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 4,8 artışla yüzde 74,1, bu yılın ocak–temmuz döneminde ise yüzde 38 artışla yüzde 59,8 oldu.

Anadolu otellerinde ise temmuz ayı ortalama dolulukları bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 5,6 düşüşle yüzde 53,7, ocak-temmuz döneminde yüzde 28 artışla yüzde 51,2 olarak gerçekleşti.

"İstanbul özelinde eylül ayı bugün için hiç fena görünmüyor"

Açıklamada görüşlerine yer verilen TÜROB Başkanı Müberra Eresin, turizmde ziyaretçi sayısı ve doluluklar açısından yükselişin devam ettiğini belirterek, şunları kaydetti:

"2022 yılı için bugüne kadar devam eden yükselişin devam edeceğini izliyoruz. Henüz kesin rakamları veremesek de Ağustos 2022'nin yılın en iyi sonuç veren aylarından biri olacağını düşünüyoruz. İstanbul özelinde eylül ayı bugün için hiç fena görünmüyor. Özellikle tüm dünyada okulların açılış tarihiyle birlikte kültür turları ağırlıklı misafir ağırlamaya başlayacağız ve her yıl olduğu gibi misafir milliyetleri açısından baktığımızda istediğimiz çeşitliliği eylül ayından itibaren daha net göreceğiz.

Ortadoğu kökenli turistlerin ilgisi devam etmekle birlikte eylül itibarıyla yoğunluğu Avrupalı misafirlere bırakacaktır. Rusya, İran, İngiltere, Balkanlar, Bulgaristan, Latin Amerika, ABD ve Azerbaycan gibi turizm pazarlarımızda dikkat çekici oranlarda artışlar bekliyoruz."

1915 Çanakkale Köprüsü’nden iki milyondan fazla araç geçti
EKONOMİ
1915 Çanakkale Köprüsü’nden iki milyondan fazla araç geçti

Aile destek paketi parası yattı mı? Aile sosyal yardım başvuru ve ödeme detayları
ÖZGÜN
Aile destek paketi parası yattı mı? Aile sosyal yardım başvuru ve ödeme detayları

Karadenizli balıkçıların 1 Eylül hazırlığı
GÜNDEM
Karadenizli balıkçıların 1 Eylül hazırlığı

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.