Ekonomi Türkiye ürettiği elektriği Avrupaya satabilir

Türkiye ürettiği elektriği Avrupa’ya satabilir

Enerji Bakanlığı’nın ‘YETA’ ismiyle duyurduğu ve sadece yenilenebilir enerji kaynaklarından üretilen elektriği simgelen yeni dönem Ağustos’ta başlıyor. Bu adımın Avrupalılar için de ciddi fırsat olduğunu belirten enerji uzmanları, Türkiye-Yunanistan ve Türkiye-Bulgaristan arasında yer alan uluslararası enterkonnekte bağlantı kapasitesinin artırılması halinde önemli bir ihracat potansiyelinin ortaya çıkabileceği görüşünde.

Hasan Hız Yeni Şafak
Türkiye, enerjideki rolünü önemli ölçüde arttırıyor.
Türkiye, enerjideki rolünü önemli ölçüde arttırıyor.

Türkiye’nin son yıllarda enerji alanında attığı adımlar, Yenilenebilir Tarife ya da Yeşil Tarife tanımlarına uygun olarak kısaltılan YETA uygulaması ile yeni bir boyuta taşınıyor.

Sadece yenilenebilir enerji kaynaklarından üretilen elektriği kullanmak isteyen vatandaşlar için geliştirilen YETA tarifesini değerlendiren uzmanlar, sistemin enerji ihracatında da önemli roller üstlenebileceği değerlendirmesinde bulundu.

KOLAYLIKLA GEÇİLEBİLECEK

Enerji Ekonomisi Derneği Başkanı Prof. Dr. Gürkan Kumbaroğlu, sistemin Ağustos itibariyle kullanılabileceğini hatırlatarak, “Tarifenin zorunlu olmaması, dileyen vatandaşın çok kolay bir şekilde bundan yararlanabilmesi, YETA kullanan iş yerleri ve evlere sertifika verilmesi gibi durumlar ilk bakışta öne çıkan bazı özellikler.” bilgisini paylaştı.

Türkiye karşıtı ortak açıklama EastMed'in bittiğinin tescili
DÜNYA
Türkiye karşıtı ortak açıklama EastMed'in bittiğinin tescili

ULUSLARARASI DAĞITIM HATTININ KAPASİTESİ ARTMALI

Prof. Dr. Gürkan Kumbaroğlu, Türkiye’nin Avrupa’ya enterkonneksiyon kapasitesinin çok kısıtlı olduğunun altını çizerek, sözlerini şöyle tamamladı:

“Bu terim; ülkelerin iletim ve dağıtım sistemlerinin toplamından oluşan ulusal elektrik sisteminin diğer bir ülkeye ait elektrik sistemine bağlanmasını ifade ediyor.

  • AB Konseyi, bütün AB ülkelerinin 2020 yılına kadar enterkonneksiyon kapasitelerini kurulu elektrik üretim kapasitelerinin en az yüzde 10’una tekabül edecek şekilde arttırmaları çağrısı yaptı ve 2030 için de yüzde 15 hedefini belirledi.

Ülkemizin enterkonneksiyon kapasitesi çok sınırlı. Türkiye-Bulgaristan 234 MW ve Türkiye-Yunanistan 116 MW ihracat net transfer kapasitesi mevcut. Bu kapasitelerin geliştirilmesi durumunda yenilenebilir enerjide geniş potansiyeli, garanti belgeleri ve yeşil tarifeleri ile Türk elektrik piyasası Avrupa’da çok etkin bir rol oynayabilir.”

Türkiye ters köşe yaptı: Ruslar'ın fiyat indirmekten başka şansı yok!​
OYNAT 00:00
Türkiye ters köşe yaptı: Ruslar'ın fiyat indirmekten başka şansı yok!​
Doğal gazda dengeler değişiyor. Rusya'nın en fazla gaz ihraç ettiği ülkelerden biri olan Türkiye, son yıllarda alım oranında ciddi düşüşler gerçekleştiriyor. Öyle ki, Rus gazındaki yüksek fiyattan dolayı alternatif ülkelere yönelinilirken, mart ayında düşüş oranı ise yüzde 70'i aştı. Türkiye'nin doğal gaz tedariğinde uzun süre açık ara birinci olan Rusya'nın zirveyi 4 ülkeye kaptırmasını yorumlayan uzmanlar ise; değişen dengelerin Rus tarafını indirime zorlayacağının altını çiziyor.


Abone Ol Google News
PKK'nın karanlık yüzü: Erkek çocuklarına tecavüz, Diyarbakır annelerine karşı propaganda, HDP desteği
Gündem

PKK'nın karanlık yüzü: Erkek çocuklarına tecavüz, Diyarbakır annelerine karşı propaganda, HDP desteği

İkna çalışmaları sonucunda teslim olan terör örgütü PKK mensuplarının itirafları kan dondurdu. Örgüt üyeleri, erkek çocuklara dahi tecavüz edildiğini, çocukların kandırılarak nasıl dağa götürüldüğünü ve PKK-HDP ilişkisini anlattı. Diyarbakır annelerinden duyulan rahatsızlık ve ikna çağrılarına karşı yürütülen propaganda PKK’nın karanlık yüzünü gözler önüne serdi.
Sıcak hava dalgası geliyor: Hafta sonuna kadar kavrulacağız
Hayat

Sıcak hava dalgası geliyor: Hafta sonuna kadar kavrulacağız

Meteoroloji uzmanları, Kurban Bayramı sonrası sıcak hava dalgası uyarısında bulundu. Hafta sonuna kadar sıcaklığın mevsim normalleri üstünde seyredeceği, Bursa ve Bilecik'te 2 ila 4, Kütahya'da 3 ila 5, Eskişehir'de ise 6 ila 8 derece artış beklendiği duyuruldu.
Kaftancıoğlu'nun yardımcısı İnce'yi ti'ye aldı: Tek derdimiz seçim sonrası nerede olduğunu bulmak olacak
Gündem

Kaftancıoğlu'nun yardımcısı İnce'yi ti'ye aldı: Tek derdimiz seçim sonrası nerede olduğunu bulmak olacak

Yeni parti kuracağı iddiaları gündeme bomba gibi düşen CHP'li Muharrem İnce, konuşulmaya devam ediyor. Son olarak CHP İstanbul İl Başkan Yardımcısı Burkay Düzce, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamayla İnce'yle dalga geçti. Düzce tweet'inde, "Parti kuracağı iddialarını reddetmeyen arkadaş yanına Metin Feyzioğlu, Nedim Şener ve Öztürk Yılmaz gibi isimleri de alırsa tartışmasız tek başına iktidar(!) Düşünsenize memleketin tek sorunu seçim sonrası kaybolan cumhurbaşkanının nerede olduğunu bulmak olacak" ifadelerini kullandı.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.