GündemABDninmisyonuyıkmak

ABD’nin misyonu yıkmak

ABD Kongresi, Peşmerge’ye 365 milyon dolarlık silah yardımına onay verdi. ABD’nin misyonunun yıkmak olduğunu belirten Iraklı Emekli General Suphi Nazım, “ABD, 2018 Şubat-Mart ayından itibaren Haşdi Şabi gerekçesiyle Irak Ordusu ile Peşmerge’yi savaştıracak” dedi.

Yılmaz BilgenYeni Şafak
 Iraklı Emekli General Suphi Nazım, “ABD, 2018 Şubat-Mart ayından itibaren Haşdi Şabi gerekçesiyle Irak Ordusu ile Peşmerge’yi savaştıracak” dedi.
Iraklı Emekli General Suphi Nazım, “ABD, 2018 Şubat-Mart ayından itibaren Haşdi Şabi gerekçesiyle Irak Ordusu ile Peşmerge’yi savaştıracak” dedi.

Binlerce tonluk bombalar eşliğinde kadim kentleri harabeye çeviren ABD, İslâm coğrafyasında kaosu sürdürmek için yeni adımlar atmaya devam ediyor. Irak tarihinin en büyük depremlerinden birisiyle boğuşurken ABD Kongresi, Irak ordusu ile savaşması için Peşmerge’ye 365 milyon dolarlık silah ve cephane yardımını onayladı. "ABD, 2018 yılı Şubat -Mart ayından itibaren Haşdi Şabi gerekçesiyle Irak Ordusu ile Peşmerge’yi savaştıracak" diyen Iraklı Emekli General Suphi Nazım, yeni çatışma sürecinin Lübnan, Yemen, Katar, Bahreyn süreciyle eş zamanlı yürütüleceğini söyledi.

TOPRAK BÜTÜNLÜĞÜ ŞARTI KALDIRILDI

Irak Ordusu’nda 35 yıl görev yapan General Suphi Nazım, Yeni Şafak’a konuyla ilgili çarpıcı bilgiler verdi. General Nazım, Peşmerge güçlerine yönelik alınan kongre kararında ilk kez ‘Irak’ın toprak bütünlüğü’ şartının kaldırıldığına dikkat çekti ve “Bu durum Irak’ta ABD güdümlü yeni savaş döneminin başlatılacağına dari net mesajdır” dedi. Suphi Nazım, Haşdi Şabi’nin 2014-2017 yılları arasında ABD’nin DEAŞ karşıtı operasyonlarda PKK ve Peşmerge ile birlikte kara gücü olarak görev yaptığını ancak 16 Ekim sonrası Pentagon’un strateji değişikliğine gittiğini belirtti.

ABD, peşmerge güçlerine daha önce de silah dağıtmıştı.

BAŞLATILACAK SAVAŞ EN AZ 5 YIL SÜRER

Iraklı General Nazım, ABD’nin 2018 yılının ilk aylarından itibaren Körfez ülkelerinden başlayarak kaos planını devreye sokacağını söyledi. Suphi Nazım, hangi sonuç çıkarsa çıksın tek kazananı İsrail ve ABD olacak savaşın en az 5 yıl süreceğini ve 3 milyondan fazla Müslümanın bu savaşta öldürüleceğini iddia etti. ABD ve müttefikleri 2003’te başlayan işgal dalgasıyla 2 milyondan fazla Iraklıyı katletmişti.

ABD-İSRAİL DOĞRUDAN SAHAYA İNECEK

Mevcut şartlar dahilinde Erbil’le Bağdat arasında yaşanacak savaşta Irak Ordusu’nun bariz üstünlüğü olduğunu kaydeden General Suphi Nazım, “İsrail ve ABD yeni bir 16 Ekim’e izin vermeyecekler ve doğrudan sahaya inecekler” dedi ve şunları ekledi: “Tartışmalı bölgelerden birkaç saat içerisinde atılan Peşmerge güçlerine karşı Irak Ordusu’nun karşı ilerleyişi ABD, Fransa, İngiltere ve Rusya tarafından durduruldu. Batı bloku Barzani üzerinden büyük hayaller kuruyor ancak Rusya’nın da Erbil’i ABD ve batı ittifakına kaptırmamak için hamleleri oldu. Barzani hegemonyasının bitirilmesi belki de o gece mümkündü fakat uluslararası aktörler bunu engelledi” dedi.

İRAN KERKÜK PETROLÜNE EL KOYDU

DEAŞ bahanesi ile Kerkük’ü işgal eden Peşmerge’nin 16 Ekim operasyonu ile çıkarılması sonrası İran’ın Kerkük petrollerinden 60 bin varile el koyduğunu ifade eden Suphi Nazım, Tahran’ın Diyala bölgesine açılan Pervizhan Sınır Kapısı’nı da hizmete sokarak Peşmerge’ye nefes aldırdığını söyledi.

  • Partner Barzani
  • Suphi Nazım, "Pentagon tarafından geçtiğimiz Ekim ayında yayımlanan raporda 2014-2017 döneminde Mesud Barzani’ye, Washington tarafından 2 milyar 700 milyon dolar destek verildiği açıklandı. ABD yönetimi 1960’lı yıllardan bu yana yatırım yaptığı Barzani Aşireti’nden kolay vazgeçmeyecek ve kullanmaya devam edecek. Kerkük, Tuzhurmatu, Kifre, Telafer başta olmak üzere 40 bin kilometreye yakın alanı bir gecede kaybeden Barzani’nin yeniden baş aktör olması için Beyaz Saray farklı seçenekleri tecrübeyi sürdürecek. Bilhassa Lübnan, Katar, Yemen, Bahreyn ve Suudi Arabistan’da yaşanması muhtemel kaos sürecinde ABD için Irak’taki en iyi partner Barzani olacaktır" diyor.
ÖNERİLEN VİDEOLAR
Öğrenme güçlüğü çekti milyar dolarlar kazandı
67 yıllık hayatına birçok başarıyı sığdıran Richard Branson'a disleksi 5.1 milyar dolar kazandırdı. Branson'ın hayatını Dönüm Noktası'nda ele aldık...


Bu makine şeritleri kendi kendine boyuyor
Şerit boyama makinesi üreten Stim firmasının Kontur 700 isimli modeli herhangi bir sürücüye ihtiyaç duymadan şeritleri boyuyor.
Bunu Gördünüz Mü? Böyle duran top organizasyonu görülmedi
Dünyanın en saçma duran top organizasyonu, Dortmund'lu yıldızın oğlunu ağlatması ve daha fazlası... Tuğçe'nin sunumuyla 'Bunu Gördünüz Mü?'


Katar Şeyhi esir alındı!
Haziran ayından bu yana Katar'a karşı büyük bir ambargo başlayan Arap ülkelerinin arasında bulunan Birleşik Arap Emirlikleri, Katar'daki kraliyet ailesinden Şeyh Abdullah El-Sani'yi esir aldı. El-Sani yayınladığı videoda, başına bir iş gelirse sorumlusunun Abudabi Veliahtı olduğunu söyledi.
ABD’li uzman: Dünyanın yeni katilleri biziz
ABD'li medya uzmanı ve aktivist Jerry Day, Amerika'nın özellikle Ortadoğu ülkelerine yaptığı müdahalesine ve bu müdahalelerin hiçbir yasal gerekçeye dayanmadığına dikkat çekerek, ''ABD, uluslararası tüm anlaşmaları ihlal etti, Müslüman ülkeleri bombaladı, insanları öldürdü. Bu yüzden gittikçe yalnızlaştı. Bir gün sonumuz, İkinci Dünya savaşı sonrası Almanlar gibi olacak. Dünyanın yeni katilleri biziz'' şeklinde konuştu.
Filistinli çocuktan en samimi ‘İsrail’ boykotu
Kudüs'te yaşayan Filistinli küçük bir çocuk, markette alışveriş yaparken babasının şaşırtmacasına rağmen İsrail üretimi ürünleri almıyor. İsrail ürünlerini boykot eden sevimli çocuk, “Hayır o İsrail malı” diyerek diğer ürünü alıyor.
'Sakallı olduğu için' saldırıya uğradı!
Kolombiyalı bir adamın 'sakallı olduğu için' hakaret ve saldırıya uğraması, ABD'de yükselen İslamofobiyi gözler önüne serdi.

Kritik yıl 2019 öncesi milli adım
Cumhurbaşkanlığı sistemi Türk siyasetini yeniden şekillendiriyor. Bunun ilk işareti de AK Parti ile MHP arasındaki 'Milli İttifak' görüşmeleri oldu.
Yaralı Yüz: Franck Ribery
2 yaşında geçirdiği ve hayatı boyunca yüzünde izini taşıyacağı kaza, 23 yaşında Müslüman oluşu... Bilinmeyen yönleriyle Fransız yıldız Ribery'nin hayatındaki dönüm noktaları...


Filistinli Emel artık özgür...
İsrail'in hapse attığı 17 yaşındaki Filistinli Emel'in 1,5 yıllık hapis cezasının ardından özgürlüğe ve ailesine kavuştuğu o anlar…
"Karşınızda ne Osmanlı'nın hasta adamı ne Cumhuriyetin çömez devleti var!"
43. Muhtarlar Toplantısı'nda Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nden tüm dünyaya mesaj verdi.
Muhalifler 20 Esed askerini esir aldı
Türkiye, İran ve Rusya'nın girişimiyle ilan edilen 'çatışmasızlık' bölgelerinden İdlib'de yoğun çatışmalar yaşanıyor. Muhalifler, çatışmalar sırasında Esed rejimi saflarındaki 20 Şii milisi esir aldı.
İsrail zulmünün kurbanı: 15 yaşındaki Muhammed
İsrail askerlerinin başından yaraladığı Filistinli Muhammed Tamimi, yaşadıklarını anlattı. 6 saat ameliyatta kalan Tamimi, 6 ay boyu okula gidemeyecek. Muhammed Tamimi, Filistin direnişinin sembollerinden Ahed'in kuzeni...


İzinsiz aldıkları ekmeklerin parasını bırakıp helallik istediler
Bilecik'te, bir bakkalın dolabından izinsiz ekmek alan öğrencilerin daha sonra para bırakıp yazdıkları notla helallik istemeleri, iş yeri sahibine duygulu anlar yaşattı.
Bunu Gördünüz Mü? Rüzgara karşı paslaşan çılgın genç
Kayserispor'un hocası Sumudica, rüzgarla paslaşan çılgın genç ve çok daha fazlası Tuğçe'nin sunumuyla Bunu Gördünüz Mü?'de...
Oğlunun katilini affeden anne herkesi ağlattı
Suliman Abdu'l Mutakallim isimli genç, sadece 60 dolar için öldürüldü. ABD'de yaşanan olay sonrası Suliman'ın annesi, katili affettiğini açıkladı. Yüreği yanan bir annenin duygulandıran konuşmasında söyledikleri, mahkemedekileri de ağlattı…
Venezuela zor durumda
Ekonomik krizden dolayı halkın temel ihtiyaçlarını karşılamakta zorlandığı Venezuela'da yağma olayları başladı.
Dünyaca ünlü isimlerden İsrail'e boykot!
2004 yılında başlatılan İsrail'e karşı kültür boykotuna dünyaca ünlü birçok isim destek verdi. İsrail'in Filistin işgali ünlü sanatçılar tarafından bu hareketle boykot ediliyor.
Erdoğan’ın Türkiye tarifi: Türkiye demek…
Cumhurbaşkanı Erdoğan, grup toplantısında dinleyenleri coşkulandıran ve duygulandıran bir Türkiye tarifi yaptı. Erdoğan'ın konuşması alkışlarla karşılık buldu.


ABD’de imam camiye saldıran zanlıya verilen cezayı ödedi
ABD'nin Arkansas eyaletinde bir camiye zarar veren zanlı Abraham Davis'e faşist eylem sebebiyle 3 bin 200 dolar para cezası kesildi. Cami imamı, saldırgana kesilen cezayı kendisi ödedi. İmamın bu tavrı büyük takdir topladı.
Hasan Şaş'tan 'Sneijder' esprisi
Spor

Hasan Şaş'tan 'Sneijder' esprisi

Süper Lig’de şampiyonluk yarışı içinde olan Galatasaray, ilk yarı hazırlıklarının son gününde Antalya’da bulunduğu otelde golf sahası kenarında yürüyüş gerçekleştirdi. Yürüyüşün tamamlanmasının ardından golf araçlarına binileceği esnada otelde bulunan bir turistin 'Sneijder' demesi üzerine yardımcı antrenör Hasan Şaş’ın verdiği karşılık gülüşmelere neden oldu.
Mustafa Denizli İran'a gidiyor
Spor

Mustafa Denizli İran'a gidiyor

Tecrübeli teknik adam Mustafa Denizli'nin daha önce teklif aldığını açıkladığı İran'ın Traktörsazi takımıyla anlaşma sağladığı öğrenildi.
Dolmuşta darp edilen gence Haluk Levent elini uzattı
Hayat

Dolmuşta darp edilen gence Haluk Levent elini uzattı

Evine gitmek için dolmuşa binen işitme engelli Agit Acun (20), araçta tanımadığı kişiler tarafından henüz belirlenemeyen nedenle darp edildi. Türkiye'nin gündemine oturan olayla ilgili ünlü sanatçı Haluk Levent elini uzattı. AHBAP isimli derneğe başkanlık yapan Haluk Levent, gencin 1 yıllık eğitim masrafını üstlendiklerini açıkladı.
Volkswagen yeni Jetta’yı tanıttı
Teknoloji

Volkswagen yeni Jetta’yı tanıttı

Alman otomotiv dev Volkswagen Detroit Auto Show 2018’de 2019 model Jetta modelinin tanıtımını gerçekleştirdi. Alman otomotiv teknolojisini yeni Jetta modelinde bir araya getiren firma, meraklılarını şaşkına uğratmayı başardı.
Danimarka'dan 3. havalimanı açıklaması
Ekonomi

Danimarka'dan 3. havalimanı açıklaması

Danimarka Maliye Bakanı Jensen, İstanbul'da inşaatı devam eden üçüncü havalimanının kapasitesinin THY tarafından dahi doldurulabileceğini söyledi.