Gündem Adnan Menderesin adı binlerce nüfus cüzdanında

Adnan Menderes'in adı binlerce nüfus cüzdanında

Darbecilerin 17 Eylül 1961’de idam ettiği Başbakan Adnan Menderes’in ölümünün üzerinden 59 yıl geçti. Adı birçok kurum ve kuruluşta yaşatılan merhumun ismi binlerce nüfus cüzdanında da bulunuyor. Türkiye’de 635 kişi ‘Adnan Menderes’ ismini taşıyor. ‘Menderes’ ismini kullanan ise 9 bin 543 kişi.

Abone Ol Google News
Yasemin Asan Yeni Şafak
Türkiye’de 635 kişi Adnan Menderes ismini taşıyor.
Adnan Menderes

27 Mayıs 1960 darnesinin ardından 17 Eylül 1961’de idam edilen Başbakan Adnan Menderes’in ölümünün üzerinden 59 yıl geçti. Ancak aradan geçen zaman Menderes ve arkadaşlarına duyulan minneti hiç unutturmadı. Adı üniversitelerde, hava limanlarında, bulvar ve caddelerde yaşatılan Adnan Menderes’in ismi, yüzlerce kişiye verildi. TÜİK’in isim istatistiklerine göre Türkiye’de 635 kişi “Adnan Menderes” ismini taşıyor. Sadece ‘Menderes’ ismini kullanan kişi sayısı ise 9 bin 543 kişi.

Menderes iki kez asılmış: Sehpayı ayağıyla itti, ipin kopmasıyla yere düştü
GÜNDEM
Menderes iki kez asılmış: Sehpayı ayağıyla itti, ipin kopmasıyla yere düştü

27 Mayıs darbesine giden yol
OYNAT 02:02
27 Mayıs darbesine giden yol
Türkiye Cumhuriyeti'nin darbeler tarihi 53 yıl önce 27 Mayıs 1960 ile başladı. 27 Mayıs'tan önce öğrenci olayları arttı, asker içinde hareketlenme başladı ve toplumsal kutuplaşma had safhaya vardı. 27 Mayıs öncesinde yaşanan bu olaylar darbeye adeta zemin oluşturdu.U.S. Polo Assn. ile sıcacık bir buluşma
Hayat

U.S. Polo Assn. ile sıcacık bir buluşma

U.S. Polo Assn.’ın ‘Sevdiklerimizle sımsıcak bir buluşma’ temalı 21’22 Kış Koleksiyonu ile yaşam ritmi kaldığı yerden devam ediyor. Kışın birlikte olmanın huzurunu yaşadığımız bu günlerde tekrar bir arada olmanın keyfini ikiye katlıyor.
ASELSAN'dan iki günde 150 milyon dolarlık dev satış
Ekonomi

ASELSAN'dan iki günde 150 milyon dolarlık dev satış

ASELSAN ile uluslararası bir müşterisi arasında yurt dışı satış sözleşmesi imzalandı. Şirketten yapılan açıklamada sözleşmenin toplam bedelinin 11 milyon 950 bin 760 dolar olduğu belirtildi. Şirket 7 Aralık'ta KAP'a yaptığı açıklamada ise toplam 700 milyon lira ve 85 milyon dolar bedelli bir elektronik harp projesi sözleşmesinin imzalandığını bildirmişti. Peş peşe yapılan iki sözleşme ile şirketin kasasına 150 milyon dolara yakın bir para girmiş olacak.
İstanbul'daki ulaşım rezaletine Can Ataklı bile isyan etti:  İllallah dedirtiyor
Gündem

İstanbul'daki ulaşım rezaletine Can Ataklı bile isyan etti: İllallah dedirtiyor

İstanbul ulaşımında yaşanan sorunlar vatandaşları canından bezdirecek hale geldi. İETT otobüslerinden metroya, metrobüsten tramvaya kadar her gün başka bir araç bozulurken, son dönemlerde metrolardaki yürüyen bant ve merdivenlerin günlerce arızalı olması ve çalışmaması aşırı yoğunluğa sebep oluyor. Vatandaşı isyan ettiren bu rezalet gazeteci Can ataklı da köşesine taşıdı. İBB'nin merdivenleri bilerek arızalı gibi göstererek tasarruf yapmaya çalıştıklarını iddia ederek, "Neredeyse geçtiğim her metro istasyonunda en az bir yürüyen merdiven veya yürüyen yol çalışmıyor. Metrodaki yürüyen merdiven ve yollar, illallah dedirtiyor" ifadelerini kullandı.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.