|

Balyoz darbe planı bizim için utanç vesilesi

BALIKESİR (CİHAN)
00:00 - 28/01/2010 Perşembe
Güncelleme: 11:43 - 28/01/2010 Perşembe
Yeni Şafak
Balyoz darbe planı bizim için utanç vesilesi
Balyoz darbe planı bizim için utanç vesilesi

Eski 1. Ordu Komutanı Orgeneral Çetin Doğan tarafından hazırlandığı iddia edilen "Balyoz" darbe planına, toplumun her kesiminden tepkiler gelmeye devam ediyor. Doğan'ın babasının köyü olan Balıkesir'in Susurluk ilçesine bağlı Aziziye'de oturan akrabaları da tepki gösterenler arasında.


Doğan'ın Aziziye'deki akrabalarından Kenan Kurt (40), ortaya çıkan belge ve ses kayıtlarının doğru olması halinde bunun kendileri için utanç vesilesi olcağını belirterek, "Kimse çıkıp paşaya aferin demez." dedi. Susurluk'a 10 kilometre uzaklıktaki 15 haneli Aziziye köyünde oturan, Çetin Doğan'ın anne tarafından akrabası Kurt, en son 10 yıl önce helikopterle köye geldiğini anlattı. Köyde 45 kişinin yaşadığını belirten Kenan Kurt, nüfusun çoğunluğunu yaşlıların oluşturduğunu, tek gencin kendisi olduğunu dile getirdi.


Doğan'ı 10 yıl önce köye yaptığı bir ziyaret sırasında gördüğünü ifade eden Kurt, "Ziyarette paşayla 10 dakika görüşme imkanımız oldu. Bizim akrabamız, rahmetli annemle telefonda görüşüyorlardı. Bilgimiz o kadar. Biz de televizyonlardan gördüğümüz kadarıyla biliyoruz konuyu." şeklinde konuştu.


"Balyoz" darbe planıyla ilgili olarak ise, "Zamanında bir şeylerin yapıldığı gerçek." diyen Kurt, şunları kaydetti: "O dönemde yapılan planlar, şimdi ortaya çıkıyor. Bizi de maalesef tam olarak aydınlatmıyorlar. Bana göre kimi şeyler doğru, kimi şeyler ise yanlış. Televizyonlarda yayınlanan ve dinlediğimiz ses kayıtları bizi ikna etti. İnandıcı yönleri çok. Eğer emekli Orgeneral Çetin Doğan hakkındaki iddialar doğru çıkarsa, bu bizim için utanç vesilesi olur. Kimse de buna aferin demez."

14 yıl önce