|
Gündem

"Başbuğ''un tahliyesi o düzenleme sayesinde"

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, İlker Başbuğ''un tahliyesi hakkında, ''Başbuğ''un tahliyesi 2010 yılında AK Parti''nin referandumla yaptığı paketteki değişikliğin sonucudur'' dedi.

İha
00:00 . 8/03/2014 Cumartesi
Yeni Şafak
"Başbuğ''un tahliyesi o düzenleme sayesinde"

"Başbuğ''un tahliyesi o düzenleme sayesinde"

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Kocaeli''de katıldığı bir program çıkışında, Genelkurmay eski başkanı İlker Başbuğ''un tahliyesini değerlendirdi. Bakan Işık açıklamasında, ''İlker Başbuğ''un tutuk halinin sona ermesi, serbest bırakılması, 2010 yılında AK Parti''nin özellikle mecliste bulunan bütün partilerin itilafına rağmen, karşı çıkmasına rağmen referanduma giden pakette yaptığı değişikliğin sonucudur'' dedi.

"SEVİNDİRİCİ"

Bakan Işık açıklamasının devamında şöyle konuştu: "Tahliyeleri olumlu değerlendiriyorum, sevindirici. Demokrasilerde önemli olan aslolan özgürlüktür. Suçu ispat edilene kadar kişi suçsuzdur. Bu noktada tutukluluğun hükme dönüşmesi, Türkiye''nin en önemli handikaplarından biriydi. Biliyorsunuz Anayasa Mahkemesi bu noktada önemli kararlar vermeye başladı. Ve bu Türkiye''nin hem kendi içerisindeki bir sorunu çözmesi açısından, uluslararası imajı açısından, son derece önemli bir noktaya geldi. Tabii burada şunu da vurgulamak lazım; İlker Başbuğ''un tutuk halinin sona ermesi, serbest bırakılması, daha önce Mustafa Balbay''ın serbest kalması, diğer milletvekillerinin serbest kalması, tutuklamaya artık 5 yıllık sınır getirilmesi, öncelikle TBMM''nin attığı adım ve 2010 yılında AK Parti''nin özellikle mecliste bulunan bütün partilerin itilafına rağmen, karşı çıkmasına rağmen referanduma giden pakette yaptığı değişikliğin sonucudur. Yani referandumda Anayasa Mahkemesi''ne bireysel başvuru hakkı verilmemiş olsaydı bugün bu sevindirici olayların hiçbirini yaşamayabilirdik. O açıdan Türkiye''de atılan her demokratik adımı, ''ben demokrasiye inanıyorum, saygı duyuyorum, demokrasinin yanındayım'' diyen herkesin desteklemesini bekleriz."

9 yıl önce
default-profile-img