Gündem Bu yılanlar ortaya çıkıp 15 günde kayboluyor

Bu yılanlar ortaya çıkıp 15 günde kayboluyor

Bayburt'un Kırkpınar köyünde birçok hastalığa iyi geldiğine inanılan yılanları görmek isteyen çok sayıda vatandaş çeşitli illerden bu köye geliyor. Köy Muhtarı Aşkın Batmaz, yılanların mayıs ayının 15'inden sonra ortaya çıktığını ve 15 günden sonra ortadan kaybolduğunu belirtti. Batmaz, köylerine günde ortalama en az 30-40 kişinin çeşitli illerden geldiğini söyledi.

Haber Merkezi AA
Şifalı olduğuna inanılan bu yılanlar, Bayburt'un Kırkpınar köyünde mayıs ayının 15'inden sonra ortaya çıkıp, 15 günden sonra ortadan kayboluyorlar.
Şifalı olduğuna inanılan bu yılanlar, Bayburt'un Kırkpınar köyünde mayıs ayının 15'inden sonra ortaya çıkıp, 15 günden sonra ortadan kayboluyorlar.

Bayburt'un Kırkpınar köyünde birçok hastalığa iyi geldiğine inanılan yılanları görmek isteyen çok sayıda vatandaş, çeşitli illerden bu köye gelip, bu alanı ziyaret ediyor.

Her yıl mayıs ayının ilk haftasında yuvalarından çıkan ve boyları 30 ile 50 santimetre uzunluğundaki yılanlar, bazı köy sakinlerince yakalanarak haziran ayının ilk haftasına kadar bidonlar içerisinde saklanıyor. Yılanlar daha sonra, hastalıklara iyi geldiğine inanan ziyaretçilerin hizmetine sunuluyor.

Yörede 'yılanlı köy' olarak da bilinen ve kent merkezine 30 kilometre mesafede yer alan Kırkpınar köyündeki yılanların çeşitli hastalıkları tedavi ettiği inancı, her bahar döneminde bu köye ilgiyi de arttırıyor.

Çeşitli illerden bu yılanlar için günde ortalama 30-40 kişi Kırkpınar köyüne geliyor.
  • 15 günden sonra ortadan kayboluyorlar
  • Köy Muhtarı Aşkın Batmaz, yılanların mayıs ayının 15'inden sonra ortaya çıktığını ve 15 günden sonra yılanların ortadan kaybolduğunu söyledi.
  • Şifalı olduğuna inanılan yılanların ününün yurt içi ve yurt dışına yayıldığını belirten Batmaz, "Türkiye'nin her tarafından, değişik şehirlerinden insanlar buraya geliyor" dedi.

Günde ortalama 40 kişi geliyor

Batmaz, köylerine günde ortalama en az 30-40 kişinin çeşitli illerden geldiğini vurgulayarak, "Bolu'dan, İstanbul'dan, Ankara'dan gelen misafirlerimiz var" diye konuştu.

Bu yılanlar, mayıs ayının 15'inden sonra ortaya çıkıp, 15 günden sonra ortadan kayboluyor.

"İlk kez yılana dokunuyorum"

Kırkpınar köyüne bu yılanları merak ettiği için görmeye gelen Atilla Güzel ise yılanları sürekli olarak duyduğunu ve bu sene ise yılanları görmek için bu köye geldiğini anlattı.

Daha önce bu yılanları görmeyi hep istediğini ancak çeşitli nedenlerle gelemediğini aktaran Güzel, "Bu sene de havayı güzel bulunca geldim. Hayatımda da ilk kez yılana dokunuyorum" ifadesini kullandı.

/**/

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.