Gündem Din görevlileri eğitimle afet gönüllüsü oluyor

Din görevlileri eğitimle afet gönüllüsü oluyor

AFAD ve Diyanet İşleri Başkanlığı arasında afet ve acil durum faaliyetleri ile sığınmacılara yönelik protokol imzalandı.

Abone Ol Google News
Ayfer Mallı Yeni Şafak
Din görevlileri eğitimle afet gönüllüsü oluyor
Buna göre AFAD, din görevlilerini eğitecek ve afetzedelere manevi destek vermelerini sağlayacak. Görevliler, müftülüklere bağlı tüm cami, mescit, Kur'an kursu ve hizmet binalarında afet riskini azaltacak teknik incelemeler, takviye ve güçlendirme çalışmalarında AFAD destekte bulunacak. Mültecilerin kaldığı barınma merkezlerinde din hizmeti sunmak isteyen yerli ve yabancı dernek, vakıf ve STK'ların müftülüklerle irtibatını da AFAD sağlayacak. Diyanet ise, acil durumlarda din hizmetlerinin eksiksiz yapılabilmesi için din görevlilerinin eğitim alarak afet gönüllüsü olmalarını sağlayacak, afet bölgelerinde etkilenen kişilere ve yakınlarına manevi destek verecek.

SIĞINMACILAR UNUTULMADI

Mültecilerin kaldığı barınma merkezlerinde bir genel koordinatör ve din hizmetleri koordinatörü görevlendirilecek. Mülteci kamplarında vaiz, imam-hatip, müezzin ve Kur'an kursu öğreticisi ve tercüman başta olmak üzere personel görev alacak. Kamplarda ayrıca mültecilerin ana dillerini bilen en az bir kadın din hizmetlisi bulunacak. Şehirlerde ve geçici barınma merkezlerinde kalan eğitim çağındaki çocuklar ve gençler için de yaygın din eğitimi programları hazırlanacak.

Bakan Özer: İngilizce ve Arapça destekleme kursları açılacak
Gündem

Bakan Özer: İngilizce ve Arapça destekleme kursları açılacak

Milli Eğitim Bakanlığı TRT desteğiyle 2022-2023 eğitim öğretim yılından itibaren İngilizce ve Arapça destekleme ve yetiştirme kursları açacak. Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, İngilizce Öğretimi ve Yaz Okulları İngilizce Kurslarına Yönelik bakanlığıyla Türkiye Radyo Televizyon Kurumu (TRT) arasında yapılan iş birliği protokolü imza töreninde yaptığı konuşmada, dil öğreniminin öğrencilere yeni ve farklı metotlarla sunularak daha kolay hale getirilmesinin hedeflendiğini söyledi.
Nijerya 57 petrol şirketine arama ruhsatı verecek
Dünya

Nijerya 57 petrol şirketine arama ruhsatı verecek

Afrika kıtasının petrol ve doğal gaz zengini Nijerya, petrol sahaları geliştirme haklarını kazanan 57 şirkete petrol arama ruhsatı vereceğini bildirdi.
9. Konya Bilim Festivali'ne farklı şehirlerden gelen 281 bin bilim meraklısı misafir oldu
Gündem

9. Konya Bilim Festivali'ne farklı şehirlerden gelen 281 bin bilim meraklısı misafir oldu

Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen 9. Konya Bilim Festivali, bu yıl yine Konya’dan ve Türkiye’nin farklı şehirlerinden çok sayıda bilim meraklısına ev sahipliği yaptı. Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Altay, ilk kez akşam saatlerinde düzenledikleri Bilim Festivali’ne rekor bir katılım olduğunu ve 281 bin bilim severi ağırladıklarını belirtti. Altay, “Amacımız çocuklarımızı Milli Teknoloji Hamlemizle tanıştırmak ve zihinlerinde bir bilim ışığı yakmak. İnşallah Bilim Merkezimiz, Bilim Festivalimiz Konya'mıza ve ülkemize hizmet etmeye devam edecek. Katılım sağlayan tüm kurum ve kuruluşlarımıza, vatandaşlarımıza teşekkür ediyorum” açıklamasında bulundu.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.