Gündem Dışişlerinden Yunanistan ve Mısır anlaşmasına tepki Türkiye için yok hükmünde

Doğu Akdeniz'de son durum: Mısır ve Yunanistan'ın sözde anlaşması

Dışişlerinden Yunanistan ve Mısır anlaşmasına tepki: Türkiye için yok hükmünde

Dışişleri Bakanlığı, Yunanistan ile Mısır arasında bugün imzalanan sözde deniz yetki alanları sınırlandırma anlaşmasının, Türkiye için yok hükmünde olduğunu belirtti. Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, "Bu anlaşmayla Libya'nın hakları da gasp edilmeye çalışılmaktadır. Türkiye’nin, söz konusu alanda herhangi bir faaliyete izin vermeyeceği ve Doğu Akdeniz'de ülkemizin ve Kıbrıs Türkleri'nin meşru hak ve çıkarlarını kararlılıkla savunmaya devam edeceği kuşkusuzdur" ifadeleri yer aldı. Öte yandan sözde anlaşmaya dair değerlendirmelerde bulunan Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu da, "Hem Türkiye'nin hem de Libya'nın kıta sahanlığı ve haklarını ihlal ediyor" ifadelerini kullandı.

Haber Merkezi AA
Mısır ve Yunanistan, sözde anlaşmayı bugün imzalamıştı.
Mısır ve Yunanistan, sözde anlaşmayı bugün imzalamıştı.

Dışişleri Bakanlığı, Yunanistan ile Mısır arasında bugün imzalandığı açıklanan sözde deniz yetki alanları sınırlandırma anlaşmasının, Türkiye için yok hükmünde olduğunu bildirdi.

Mısır'a ihanet ediyor
DÜNYA
Mısır'a ihanet ediyor

"Yok hükmünde!"

  • Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, bu iki ülke arasında deniz sınırı bulunmadığına işaret edilerek, "Bugün imzalandığı açıklanan sözde deniz yetki alanları sınırlandırma anlaşması, Türkiye için yok hükmündedir. Bu anlayışımız sahada ve masada ortaya konacaktır." ifadelerine yer verildi.

Türkiye seyirci kalmaz: Mısır Libya'ya müdahale ederse Türkiye dahil olur
DÜNYA
Türkiye seyirci kalmaz: Mısır Libya'ya müdahale ederse Türkiye dahil olur

Sözde sınırlandırılan alanın, Birleşmiş Milletler’e (BM) de bildirilen Türk kıta sahanlığı içinde yer aldığı vurgulanan açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Doğu Akdeniz'deki kararlılığımız sürecek"

  • "2003'te Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) ile imzaladığı anlaşmayla 11 bin 500 kilometrekareden vazgeçen Mısır, Yunanistan'la bugün imzaladığı bu sözde anlaşma ile de yine deniz yetki alanı kaybına uğramaktadır. Bu anlaşmayla Libya'nın hakları da gasp edilmeye çalışılmaktadır. Türkiye’nin, söz konusu alanda herhangi bir faaliyete izin vermeyeceği ve Doğu Akdeniz'de ülkemizin ve Kıbrıs Türkleri'nin meşru hak ve çıkarlarını kararlılıkla savunmaya devam edeceği kuşkusuzdur."

Öte yandan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Yunanistan ile Mısır arasında bugün imzalanan sözde deniz yetki alanları sınırlandırma anlaşması hakkında değerlendirmelerde bulundu.

"Türkiye ve Libya'nın kıta sahanlığı ve hakları ihlal ediliyor"

  • Çavuşoğlu, sözde anlaşmaya ilişkin, "Hem Türkiye'nin hem de Libya'nın kıta sahanlığı ve haklarını ihlal ediyor" ifadelerini kullandı.

Sisi saçmalıyor: O bölgeye itiraz ettiler
DÜNYA
Sisi saçmalıyor: O bölgeye itiraz ettiler
Abone Ol Google News
E-Devlet'ten HES kodu nasıl alınır? İşte e-devlet HES kodu alma ekranı
Hayat

E-Devlet'ten HES kodu nasıl alınır? İşte e-devlet HES kodu alma ekranı

Koronavirüs hastalığı açısından herhangi bir risk taşıyıp taşımadığınızı güvenli şekilde paylaşmanıza yarayan HES kodu birçok farklı yöntemle alınabiliyor. Farklı kurum ve kuruluşlara girmek için HES kodu istenmesi sebebiyle Hayat Eve Sığar uygulamasına olan ilgi artıyor. Peki e-Devlet üzerinden HES kodu nasıl alınır? İşte HES kodu alma ekranı...
Tepki çeken görüntülere valilikten açıklama: Hak ettikleri karşılığı bulacaklar
Gündem

Tepki çeken görüntülere valilikten açıklama: Hak ettikleri karşılığı bulacaklar

Ankara Valiliği'nden Keçiören'de bir hastanede çekilen görüntülere ilişkin açıklama geldi. Valilikten yapılan yazılı açıklamada hasta yakınları ile hastane çalışanları arasında çıkan tartışmanın saldırıya dönüşmeden önlenmiş olduğuna dikkat çekilirken, sorumlular hakkında ise tahkikat başlatıldığı belirtildi. Ankara Valisi Vasip Şahin ise ''Fedakar sağlık çalışanlarımıza yönelen her türlü saygısızlık ve şiddeti kınıyorum. Faillerin hak ettikleri karşılığı bulacaklarından kimsenin şüphesi olmasın.'' dedi.
21 Eylül reyting sonuçları: İşte en çok izlenen diziler ve programlar
Hayat

21 Eylül reyting sonuçları: İşte en çok izlenen diziler ve programlar

Reyting sonuçları 21 Eylül pazartesi günü ekrana gelen yapımların ardından cevabı en çok araştırılan sıralamalar arasında ilk sıralarda yer alıyor. Dizi sezonunun açılmasının ardından reyting sıralamalarında da hareketlilik başladı. Peki, hangi yapım reytinglerde kaçıncı oldu? İşte, 21 Eylül reyting sonuçları…

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.