Gündem Eminönü esnafı turistler için dükkanları açtı

Eminönü esnafı turistler için dükkanları açtı

Tam kapanma kararının uygulandığı ilk günde Eminönü’nde kısıtlamadan muaf esnaf çalışmalarına devam ediyor. Esnaf, kısıtlamadan muaf tutulan turistlere hizmet veriyor.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi İHA
Eminönü esnafı turistler için dükkanları açtı
Kısıtlamadan muaf Eminönü esnafı turistlere hizmet veriyor.

Koronavirüs önlemleri kapsamında Türkiye genelinde uygulanan 17 Mayıs’a kadar devam edecek tam kapanma uygulanmaya başladı. 17 günlük tam kapanma kararının uygulandığı ilk günde gıda sektöründe faaliyet gösterip kısıtlamalardan muaf tutulan işletmeler çalışmalarına devam ediyor. Özellikle turistlerin yoğun olarak ziyaret ettiği bölgelerden olan Eminönü’nde esnaf, turistlere hizmet vermek için dükkanlarını açtı. İşlerinin durgun olmasına rağmen gıda sektöründe bir eksiklik olmaması için dükkanlarını açan esnaf, kısıtlamaların ardından normale dönmeyi umut ediyor.

DÜKKANLARIMIZI AÇIYORUZ
Kısıtlamanın ilk gününde çalışmalarına devam eden Eminönü esnafı Hasan Öner, ’’Sağlığımızın korunması için tedbirlerin alınması gerekiyordu. Gıda sektöründe faaliyet gösterdiğimiz için muafiyetimiz var. Dükkanlarımızı açıyoruz. İşlerimiz durgun buna rağmen kısıtlamadan muaf olan turistlere hizmet veriyoruz. Saat 17.00’a kadar dükkanlarımız açık. Sağlık her şeyden önce gelir, tedbirlerle birlikte normalleşmeye dönmeyi umuyoruz’’ dedi.

Eminönü'ne akın ettiler: Kapanma yoğunluğu böyle görüntülendi
FOTOĞRAF 8
Title
O noktalardan biri de yine Eminönü oldu. Kapanma öncesi çok sayıda kişi alışveriş için akın akın Mısır Çarşısı'na geldi. Bazıları kalabalıktan korktuğunu söylerken, esnaf ise satışlardan memnun olduğunu dile getirdi. Tramvay durağı ve vapur iskelesi ile Galata Köprüsü de oldukça kalabalıktı.
Title
30 yıldır Mısır Çarşısı'nda esnaf olan Mehmet Memiş, satışların iyi olduğunu söyledi. Memiş, Bugün çok hareketli burası. Gayet güzel bir kalabalık. Kuru bir kalabalık değil, alışveriş kalabalığı. Yasak Perşembe başlayacağı için bugünden yoğunluk var. Normalde Cuma günleri en yoğun gün olurdu. Şu an satış açısından çok iyi gidiyoruz diye konuştu.
Title
10 yıldır esnaf olan Metin Çindar ise, Bir kalabalık var burada bugün. Herkes alışveriş yapıyor. Peynirciler güzel iş yaptı şu an yoğun bayağı. Biraz erken başladı ama yoğunluk. İnşallah birkaç gün daha böyle devam eder. Şu an satışlar güzel dedi.
Title
Alışverişe gelen Ahmet Öz, Kalabalık korkuttu. Korkmamak elde değil. Ama yapacak bir şey de yok. Mecbur geldik alışverişe. Çünkü 17 gün bayağı uzun bir süre. En azından 17 gün kafamız rahat etsin istedik şeklinde konuştu.
Title
Kapanmaya 2 gün kala alışverişe geldiğini söyleyen Aydemir Akgül, Alışverişe geldim. Biraz ceviz içi, biraz kaju aldık. Fiyatlar uygun çok yüksek değil. Perşembeden sonra dışarıya çıkmak zorlaşıyor haliyle. Ondan dolayı şimdiden ihtiyaçlarımızı karşılamaya çalışıyoruz şeklinde konuştu. Ayfer coşkun ise, Pastırma, beyaz peynir, kaşar peynir, zeytin aldım. Burası daha uygun fiyat olarak o yüzden geldim. Kapanma öncesi hazırlığı. Perşembe yasak geliyor onun için hazırlık yaptım dedi.
Title
Title
Title
Eminönü'ne akın ettiler: Kapanma yoğunluğu böyle görüntülendi
Kapanma kararının ardından Eminönü Mısır Çarşısı'nda yoğunluk yaşanıyor. Vapur iskelesi ve tramvay duraklarında da yoğunluk dikkat çekti. Kabine toplantısı sonrası açıklama yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 29 Nisan 2021 Perşembe akşamı saat 19:00'dan 17 Mayıs 2021 Pazartesi sabah 05:00'e kadar tam kapanma kararı alındığını duyurdu. Açıklamanın ardından bugün İstanbul'un birçok noktasında yoğunluk oluştu.


6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.