|

Erdoğan Papa'ya Fatih'in fermanını hediye etti

Cumhurbaşkanı Erdoğan da Papa'ya Fatih Sultan Mehmet'in Bosna'da ikamet eden Hristiyanlara verdiği Din ve İnanç Özgürlüğü fermanının gümüş zemin üzerine hazırlanmış tablosunu hediye etti.

Yeni Şafak
23:23 - 28/11/2014 Cuma
Güncelleme: 23:26 - 28/11/2014 Cuma
AA

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Papa Franciscus'a Fatih Sultan Mehmet'in Bosna'da ikamet eden Hristiyanlara verdiği Din ve İnanç Özgürlüğü fermanının gümüş zemin üzerine hazırlanmış tablosunu; Papa Franciscus da Cumhurbaşkanı Erdoğan'a Romalı çağdaş ressam Riommi'nin ''St. Angelo Kalesi'nden Görünüm'' adlı yağlı boya tablosundan esinlenerek hazırlanan mozaik bir resim hediye etti.


Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Papa Franciscus, Cumhurbaşkanlığı Sarayı'ndaki resmi karşılamanın ardından baş başa görüşme gerçekleştirdiler.


Samimi bir havada geçtiği öğrenilen görüşmeye, Başbakan Ahmet Davutoğlu ile Vatikan Devlet Sekreteri Kardinal Pietro Parolin de katıldı.


Erdoğan ve Papa başkanlığındaki heyetlerarası görüşmelerde, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç ile Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve diğer ilgililer hazır bulundu.


Papa Franciscus, ziyareti dolayısıyla Cumhurbaşkanı Erdoğan'a Romalı çağdaş ressam Riommi'nin ''St. Angelo Kalesi'nden Görünüm'' adlı yağlı boya tablosundan esinlenerek hazırlanan, mozaik bir resim hediye etti. Resmin Vatikan Mozaik Stüdyosu'ndan sanatçılar tarafından hazırlandığı belirtildi.


Cumhurbaşkanı Erdoğan da Papa'ya Fatih Sultan Mehmet'in Bosna'da ikamet eden Hristiyanlara verdiği Din ve İnanç Özgürlüğü fermanının gümüş zemin üzerine hazırlanmış tablosunu takdim etti.


Cumhurbaşkanlığından alınan bilgiye göre, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından Papa'ya takdim edilen fermanda, ''Ben ki Sultan Mehmed Hanım; ihsan edip Bosna rahiplerine buyurdum ki: Kiliselerinizde korkusuzca ibadet ve memleketimizde korkusuzca ikamet edin. Ne vezirlerimden ne de halkımdan kimse bunları incitmesin ve rencide etmesin. Allah’a, Peygambere, Kur’an'a ve kuşandığım kılıca yemin olsun ki canları, malları ve kiliseleri bana itaat ettikleri sürece güvencem altındadır'' ifadeleri yer alıyor.


Fermanın bir nüshası, Bosna’nın Fojnica şehrindeki Katolik Fransisken Manastırında, Divan-ı Hümayun'da hazırlanan nüshası ise İstanbul’da Osmanlı Arşivi Daire Başkanlığında bulunuyor. 


İnanç serbestliğine ait en eski metinlerden biri olarak değerlendirilen ferman, gümüş üzerine aktarıldıktan sonra satırlar gerçek fermanda yer alan renkler kullanılarak boyandı.


Fermanı açıklamak üzere Türkçe ve İngilizce olarak hazırlanan özet metin, güncel kavramlar kullanılarak ifadelendirildi.


Başbaşa yapılan görüşmelerin çevirisini Cumhurbaşkanlığı Basın Başdanışmanı Göktaş yaptı


Bu arada Erdoğan ile Papa Franciscus arasındaki baş başa görüşme ve özel sohbetlerin çevirilerini Cumhurbaşkanlığı Basın Başdanışmanı Lütfullah Göktaş ve İtalyan mütercim Edoardo Bonancina ile İspanyol mütercim Andres Vicens birlikte yaptı. 


Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda ağırlanan ilk yabancı Devlet Başkanı olan Papa Franciscus, Saray'daCumhurbaşkanı Erdoğan ile baş başa görüştü ve özel sohbet etti. 


Erdoğan ve Papa Franciscus'un baş başa ve özel sohbetlerinde çeviriyi Cumhurbaşkanlığı Basın Başdanışmanı Lütfullah Göktaş ve İtalyan mütercim Edoardo Bonacina ile İspanyol mütercim Andres Vicens yaptı.


Heyetlerarası görüşme ve davetlilere ortak hitap sırasında, kabinden yapılan, simultane çevirileri ise sanatçı Serra Yılmaz ile İtalyan mütercim Edoardo Bonacina gerçekleştirdi. 

#cumhurbaşkanı
#recep tayyip erdoğan
#papa
#Papa Franciscus
#fatihin fermanı
10 yıl önce