Gündem FETÖnün gizemli kasası

FETÖ’nün gizemli kasası

FETÖ’nün Rusya yapılanmasına yönelik soruşturmada gözaltına alınan Enes Gülerer’in (29) ilginç bağlantıları çıkarken verdiği ifadeler de savcılığı şaşkına çevirdi. Gülerer’in Mayıs 2014’te henüz 24 yaşındayken Dumankaya İnşaat’ın yüzde 50’sine ortak olduğu tespit edildi. Dumankaya, 15 Temmuz’dan sonra TMSF’ye devredildi. Gülerer, dış politika uzmanı Kerim Has’ın da Rusya imamı olduğunu ve aynı evi paylaştıklarını iddia etti.

Osman Özgan Yeni Şafak
Fotoğraf: Arşiv
Fotoğraf: Arşiv

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nca FETÖ’nün Rusya yapılanmasına yönelik yürütülen soruşturma kapsamında kritik bir iddianame hazırlandı. Düzenlenen iddianamede, 29 yaşındaki Enes Gülerer’in, “Silahlı terör örgütü üyesi olmak” suçundan cezalandırılması istendi. İtirafçı olarak 31 FETÖ’cüyü fotoğraflarından teşhis eden Enes Gülerer’in, başka bir örgüt üyesinin ifadesiyle deşifre edildiği ve yurt dışından Türkiye’ye geldiği sırada İstanbul’da yakalandığı öğrenildi.

EV ABİSİ RUSYA İMAMIYMIŞ

İddianamede, FETÖ’nün Rusya imamının Kerim Has olduğu belirtildi. Hakkında ayrıca bir soruşturma yürütüldüğü öğrenilen Has’ın, Moskova Devlet Üniversitesi’nde yüksek lisansını yaptığı, aktif olarak televizyon yayınlarına katıldığı bilgisi soruşturma dosyasında yer aldı. Şüpheli Enes Gülerer, ifadesinde, Kerim Has ile Rusya’da aynı evde kaldıklarını anlattı. Gülerer, “2009 yılında üniversite okumak amacıyla FETÖ vasıtasıyla Rusya’ya gittim. Burada beni karşılayan Abdurrahman İçyer, beni örgüt evine yerleştirdi. Kalmış olduğum örgüt evinde ev abisi Kerim Has isimli şahıstı” dedi.

FETÖ’NÜN MOSKOVA TEMSİLCİSİYLE İRTİBATLI

İddianamede, şüpheli Gülerer’in FETÖ’nün yayın organı olan ve 15 Temmuz sonrası kapatılan Cihan Haber Ajansı Genel Müdürü ve eski Moskova temsilcisi Faruk Akkan ile birlikte çalıştığı belirtildi.

KARLOV SUİKASTINI ARAŞTIRMIŞ

Güler’in, Akkan ile ilgili ise şunları söyledi: “2010 yılında Türkiye’ye döndüm. 2011’de ise yeniden gittiğim Rusya’da küçük çaplı bir reklam ajansı açarak Türk şirketlerine teklifler vermeye başladım. Bu tekliflere karşılık olarak Haberrus.com editörü olan Faruk Akkan ile çalışmaya başladık. Şahsın daha sonra Rusya Cihan Haber Ajansı temsilcisi olduğunu öğrendim. Moskova’da ev abiliğini yapan Kerim Has isimli şahsın araması üzerine birkaç ay sonra Faruk Akkan ile iş birliğimiz sona erdi.” Şüphelinin yakalandığı sırada ele geçirilen dizüstü bilgisayarının imaj alma aparatının bulunması nedeniyle imajının alınamadığı ancak Enes Gülerer’in FETÖ’nün Rusya yapılanmasına yönelik bilgiler bulunduğu yönünde beyanda bulunduğu aktarıldı. Öte yandan, şüphelinin telefonu üzerinde yapılan incelemeye ilişkin tespitler de iddianamede yer aldı. Buna göre, şüphelinin telefonundan, “FETÖ Rusya İmamı, Andrey Karlov ne zaman öldürüldü, maskeyle yüz değiştirme, hakim savcı elbisesi, Miraç Ural, Suriye haritasındaki Amerikan üsleri, Jitem ve Jitem Başkanı, superhaber bylock, Sanjay Virmani İnterpol” kelimelerinin araştırıldığı ifade edildi.

  • Şirkete nasıl ortak oldu?
  • İddianamede, şüpheli hakkındaki MASAK raporuna da yer verildi. Şüphelinin 2014 MİT tırlarının durdurulması olayından sonra FETÖ’nün terör örgütü olduğunu anladığını ve bu tarihten sonra örgütle irtibatının kalmadığını iddia ettiği ancak 15 Temmuz darbe girişiminden sonra örgütle bağlantısı nedeniyle TMSF’ye devredilen Dumankaya İnşaat A.Ş. ile yüzde 50 hissesinin olduğuna dikkat çekildi. Şüphelinin bu ortaklığa giriş tarihinin ise 21 Mayıs 2014 olduğu kaydedildi. 22 Haziran 2015 ile 15 Aralık 2016 tarihleri arasında Dumankaya A.Ş.’ye 215 bin TL para gönderdiği ifade edildi.

Ödül gibi cezalar
GÜNDEM
Ödül gibi cezalar

Abone Ol Google News
Polis botumuza taciz ateşi

Polis botumuza taciz ateşi

​Edirne Valiliğinden açıklama yapıldı.
Yüzde 35e ulaştı

Yüzde 35'e ulaştı

İstanbul'da son iş gününde sabah trafiğinde yoğunluk yaşanıyor.
Kaos planı devrede

Kaos planı devrede

​Türkiye seri provokasyonlarla karşı karşıya kaldı.
2 yıl sonra değiştirmek zorundalar

2 yıl sonra değiştirmek zorundalar

​Ehliyetlerle ilgili çok önemli değişiklik kararı.
Babam dünyayı değiştirdi

Babam dünyayı değiştirdi

​George Floyd'un kızı Gianna ilk kez seslendi.
Maske takmış ama<br>gözünü gerçeğe kapatmış

Maske takmış ama
gözünü gerçeğe kapatmış

​Bakan Koca'dan maske kullanıma sert eleştiri.
Çemberler silindi

Çemberler silindi

Vatandaşlar sosyal mesafeyi kendisi belirlemeye çalıştı.
Test sonucu<br> belli oldu

Test sonucu
belli oldu

​Koronaya yakalanan kadın otobüste muavini öpmüştü.
Libya'yı yalnız bırakmayız

Libya'yı yalnız bırakmayız

Akdeniz'de işbirliği alanlarımızı genişletme konusunda anlaştık.
Mahkemenin<br>bilirkişi skandalı

Mahkemenin
bilirkişi skandalı

​Sanayi arazisi olarak kullanılması planlanan araziyi tarım arazisi yaptılar.
Yerli motorlu<br>zırhlılar 2021'de

Yerli motorlu
zırhlılar 2021'de

​TÜMOSAN çalışmalara hız kesmeden devam ediyor.
On beş ile <br>hafta sonu yasağı

On beş ile
hafta sonu yasağı

​İçişleri Bakanlığı genelgesi ile detaylar belli oldu.
FETÖ biten<br>DHKP-C'ye el uzatıyor

FETÖ biten
DHKP-C'ye el uzatıyor

​FETÖ - DHKP/C ilişkisinin ele alındığı raporda çarpıcı tespitler bulunuyor.
Temassız<br>yaşam önlemleri

Temassız
yaşam önlemleri

​Yeni normalde sosyalleşme böyle olacak.
Ödünç<br>vekile etik ayar

Ödünç
vekile etik ayar

AK Parti, siyasi etik kurallarına yönelik bir düzenleme üzerine çalışıyor.
İki kardeşimi<br>Selman kaçırdı

İki kardeşimi
Selman kaçırdı

​Tutuklamadan tam on gün sonra ortadan kayboldular.
Bakanlık dur dedi

Bakanlık dur dedi

Türkiye'de yıllık 18,8 milyon ton gıda çöpe gidiyor.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.