Gündem HDPli 12 vekilin fezlekesi sırada

HDP’li 12 vekilin fezlekesi sırada

PKK kampında terörist sevgilisiyle fotoğrafları ortaya çıkan Semra Güzel gibi “terör örgütü üyeliği”nden hakkında fezleke bulunan HDP’li 12 milletvekili var. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “süratle adımların atılacağı” mesajını verdiği söz konusu vekillere ait dosyaların öne alınarak görüşülmesi gündemde.

Abone Ol Google News
Osman Özcan Yeni Şafak
​HDP’li 12 vekilin fezlekesi sırada
HDP milletvekili Semra Güzel

HDP Diyarbakır Milletvekili Semra Güzel’in dokunulmazlığın kaldırılmasıyla ilgili süreç start alırken, gözler “Silahlı terör örgütü üyesi olmak” suçundan hakkında fezleke bulunan diğer milletvekillerine çevrildi. Meclis’te şu anda dokunulmazlığın kaldırılması talebiyle bekleyen toplam fezleke sayısı da bin 478’e ulaştı. Bunların 1120’si ise HDP’ye ait. Meclis’te 56 sandalyesi bulunan HDP’nin, Semra Güzel dışında, 12 milletvekili hakkında daha “silahlı terör örgütü üyesi olmak” suçundan hazırlanmış 15 fezleke bulunuyor.

BENZER SÜREÇ İŞLEYEBİLİR

“Terör örgütü propagandası yapma, suçu ve suçluyu övme, halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik” gibi suçlardan çok sayıda fezlekenin bulunduğu dosyaların arasından “örgüt üyeliği” fezlekelerinin öne alınıp görüşülmesinin gündeme gelebileceği belirtiliyor. Bu kapsamda, Güzel’in dokunulmazlığın kaldırılmasıyla ilgili jet hızıyla başlayan sürecin diğer 12 milletvekili için de işletilebileceği değerlendiriliyor. Meclis Anayasa ve Adalet Karma Komisyonu, Güzel’le ilgili sürecin bir an önce tamamlanması için bu perşembe ilk toplantısını yapacak.

SÜRATLE ADIMLAR ATILACAK

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, önceki gün Aydın’da yaptığı açıklamada, fezlekeler konusunda TBMM Başkanı Mustafa Şentop ile görüştüğünü kaydederek, “Geçenlerde ‘biz bu parlamentoda bunları görmek istemiyoruz’ dedik ve süratle dokunulmazlıklarının kaldırılması ile alakalı adım atıldı.

Hatta bu ismini anmamıza gerek yok kişi (Semra Güzel), sözde milletvekili onun diğerlerinden dosyasını ayırıp bir an önce onunla ilgili adım atılsın diye de Meclis Başkanı ile bunu ayrıca konuştuk. Bunun dışındakileri de süratle adımlarının atılması, onların da dokunulmazlıklarının kaldırılması sürecini başlatalım diye de kendilerine söyledik. Meclis Başkanımız da bu konuda kararlı, tabii işin öyle bir yanı var ki hem parlamentoda malum bu işin oylaması yapılacak ama orada bitmiyor iş. Ondan sonra da yargı süreci başlıyor, fakat bunların da takipçisi olacağız” ifadelerini kullandı.

qMeclis’te Güzel dışında, “Örgüt üyeliği” suçundan fezleke bulunan 12 milletvekili var.
qMeclis’te Güzel dışında, “Örgüt üyeliği” suçundan fezleke bulunan 12 milletvekili var.

İşte o isimler

Meclis’te Güzel dışında, “Örgüt üyeliği” suçundan fezleke bulunan 12 milletvekili var. Bazılarının hakkında ise aynı suçtan 2 fezleke bulunuyor.

O isimler şöyle:

- HDP Eş Genel Başkanı ve Mardin Milletvekili Mithat Sancar

- HDP Grup Başkanvekili ve Siirt Milletvekili Meral Danış Beştaş

- Gaziantep Milletvekili Mahmut Toğrul

- Batman Milletvekili Feleknas Uca

- Tunceli Milletvekili Alican Önlü

- Diyarbakır Milletvekili Remziye Tosun

- Siirt Milletvekili Sıdık Taş

- Ağrı Milletvekili Berdan Öztürk

- Ağrı Milletvekili Dirayet Dilan Taşdemir

- Batman Milletvekili Nejdet İpekyüz

- İstanbul Milletvekili Dilşad Canbaz Kaya

- Demokratik Bölgeler Partisi Eş Genel Başkanı Salihe Aydeniz

HDP'li Semra Güzel'in fezlekesi komisyona geliyor
GÜNDEM
HDP'li Semra Güzel'in fezlekesi komisyona geliyor

Meclis'te yeni haftada gündem yoğun
GÜNDEM
Meclis'te yeni haftada gündem yoğun

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.