Gündem İBB böyle savunuldu

İBB böyle savunuldu

15 Temmuz’daki darbe girişiminde FETÖ’cü teröristlerin ele geçirmek istediği en önemli hedeflerden biri İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ydi. Belediye binası saat 22.11’de başlayan işgalden 14 şehit verilen şanlı bir direnişin ardından geri alındı. Yeni Şafak, muhabirinin o tarihi gecede çektiği fotoğrafları ilk kez yayınlıyor.

Talha Menteş Yeni Şafak
15 Temmuz gecesi milletin direnişi daha önce hiç yayınlanmayan fotoğraflarla Yeni Şafak’ın objektiflerine böyle yansıdı...
15 Temmuz gecesi milletin direnişi daha önce hiç yayınlanmayan fotoğraflarla Yeni Şafak’ın objektiflerine böyle yansıdı...

Son 6 ayda yerel seçimlerle Türkiye'nin ana gündemi olan İstanbul Büyükşehir Belediyesi, 15 Temmuz 2016 tarihindeki darbe girişiminde FETÖ 'cülerin ana hedeflerinden birisi oldu. Saraçhane'deki belediye binası saat 22:11 sıralarında bir albay öncülüğündeki FETÖ'cüler tarafından işgal edildi. Saat 23:00'da elini kolunu sallayarak belediye binasına giren darbecilerin rahatlığı makam katına çıkıp çay içmeye kadar vardı. Ancak hesaplar tutmadı. Sokaklara inen vatandaşlar İBB önüne akın etti. 14 şehidin verildiği, 152 kişinin gazi olduğu o gece Yeni Şafak objektifleri gelişmeleri dakika dakika kayıt altına aldı. Daha önce hiç yayınlanmayan karelerle direniş destanı işte böyle yaşandı:

HABER VE FOTOĞRAFLAR: TALHA MENTEŞ

Ya Allah, Bismillah, Allah-u Ekber!

İstanbul genelinde yaşanılan askeri hareketliliğin FETÖ'cülerin darbe girişimi olduğu anlaşılınca halk sokaklara döküldü. Tekbirlerle, "Ya Allah, Bismillah, Allah-u Ekber" nidalarıyla yürüyen vatandaşların ilk adresi Vatan Caddesi ve Saraçhane'deki İstanbul Büyükşehir Belediyesi oldu. Belediye binasının önü kısa sürede yüzlerce insanla doldu.

İlk saftakilerin çoğu şehit

***

***

Gece yarısından sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yaptığı çağrı ile daha da büyüyen kalabalık, belediye binasına girmek için yürüyüşe geçti. Darbeciler, kalabalığı doğrudan ateş açarak durdurabildi. Ön saftakilerin birçoğu kanlar içinde yere yığıldı, arkadakiler yerlere yatıp siper almak zorunda kaldı.

Ateş hattında can pazarı

***

Darbeci hainler olay yerine çağrılan ambulansların yaralıları ve cenazeleri almasına izin vermedi. Ancak yağan kurşunlara rağmen vatandaşlar yaralılara ulaşıp sırtlayarak ateş hattından geriye çekti. Yaralılar özel arabaların bagajına üst üste konularak en yakın hastanelere taşındı. Bazı yaralılarda yine vatandaşın sırtında hastanelere yetiştirildi.


O geceyi asla unutmayın

***

15 Temmuz gecesi Saraçhane'deki hastanede bazı sedyelerde hayatını kaybedenleri geri döndürmek için kalp masajı yapılırken, ağır yaralılara ameliyathanelerde, hafif yaralılara da sedyelerde müdahale edildi. Doktor sayısı yetersiz kalınca direnişe katılanlar arasındaki sağlık görevlileri de hastane personeline sabaha kadar canla başla destek verdi. ABD-İsrail-NATO destekli işgal projesini destansı bir direnişle püskürten KAHRAMAN MİLLET, 40 yıldır hazırlanan FETÖ projesini Allah'ın yardımıyla tek gecede yerlebir etti. O uzun geceyi asla unutmayacağız.

Topluca ölüme yürüdüler

***

Saat 03:00'a dek, yani Özel Harekât polislerinin (PÖH) gelişine kadar, bulunduğu yerden kalkarak darbecilerin üzerine yürüyen bütün vatandaşlar hedef gözetilerek vuruldu. Sonrasında olay yerine gelen PÖH timleri önce kapıda bekleyen darbecileri etkisiz hale getirdi. Ardından büyük yürüyüş başladı.

Vatandaş paketledi

Belediye önündeki süs havuzundaki sudan abdest alan vatandaşlar, ilerleyen bir kepçeyi kendilerine siper ederek polisle birlikte belediye binasının kapısına yürüdü. Ardından binanın içine doluşan vatandaşlar, darbecileri birer birer ‘paketleyerek’ güvenlik güçlerine teslim etti.

Hastane kan gölü

***

***

Aynı saatlerde hastanelerde tam bir can pazarı yaşanıyordu. Belediyenin hemen karşısında bulunan Medical Park Hastanesi de o adreslerden birisiydi. Kan gölüne dönen acil serviste sandalyeler dahil her yer şehit ve yaralılarla dolup taştı.

Kesinlikle izin vermeyeceğiz

Kesinlikle izin vermeyeceğiz

Milli Savunma Bakanı Akar 19. Doha Forumu'nda konuştu.
Onlardan bir talepgelirse değerlendiririz

Onlardan bir talep
gelirse değerlendiririz

​Bakan Çavuşoğlu'dan Libya açıklaması.
20 saniyedealıp kaçıyorlar

20 saniyede
alıp kaçıyorlar

Otomobil sahiplerinin korkulu rüyası: Far hırsızları
Kaçak ciğere dikkat!

Kaçak ciğere dikkat!

​Çin'den getirilen 23 ton ciğer Mersin'de ele geçirilmişti.
Morales'e<br>yakalama emri

Morales'e
yakalama emri

​Siyasi sığınmacı olarak Arjantin'e gitmişti.
'Türkiye'nin Otomobili'nde<br>yok yok

'Türkiye'nin Otomobili'nde
yok yok

​Hayatı kolaylaştıran birçok teknolojiyi bünyesinde barındıracak.
Savaş yerine yaptırım

Savaş yerine yaptırım

ABD'li yetkiliye göre, yaptırım savaş çıkarmamak için uygulanıyor!
Sahtekarlar yakalandı

Sahtekarlar yakalandı

'Hesaplarınızdan FETÖ'ye para aktarılıyor' yalanıyla dolandırdılar.
Libya için karar anı

Libya için karar anı

​Mehmetçik bölgeye giderse dengeler değişecek.
1 haftada 2 zirve

1 haftada 2 zirve

​Cumhurbaşkanı Erdoğan, İsviçre ve Malezya'yı ziyaret edecek.
IMF lobi<br>görevi vermiş

IMF lobi
görevi vermiş

​İyi Partili Durmuş Yılmaz'ın IMF ile yapılan gizli görüşmenin sırrı çözüldü.
El Hamra:<br>Endülüs'ün incisi

El Hamra:
Endülüs'ün incisi

​Sayısız odalarıyla hayran kalınacak bir güzellik.
Sola Rodriguez <br>forvete Moting

Sola Rodriguez
forvete Moting

​Fenerbahçe iki futbolcu için girişimlerde bulunuyor.
100 bin işçi<br>işinden olacak

100 bin işçi
işinden olacak

​CHP'li belediyeler 1 Ocak'ta işçi kıyımına hazırlanıyor.
Sadece Türkiye<br>sahip çıkıyor

Sadece Türkiye
sahip çıkıyor

​Kayseri'de Çin işkencesi protesto edildi.
EYP'li tuzak<br>sizin işiniz

EYP'li tuzak
sizin işiniz

​YPG/PKK'lı teröristler, Türkiye karşıtı algı operasyonuna soyundu.
Kaçacak yerleri yok

Kaçacak yerleri yok

​İl binasını kapatıp kaçan HDP'liler dün geri döndü.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.