Gündem Kayıp pilotu arama çalışmaları hızlanacak

İran'da düşen jetin pilotu bulundu mu?

Kayıp pilotu arama çalışmaları hızlanacak

Birleşik Arap Emirlikleri'nden dönerken İran'da düşen jetin pilotu Beril Gebeş'in cenazesine halen ulaşılamaması Türk yetkilileri harekete geçirdi. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’na bağlı Kaza Araştırma ve İnceleme Kurulu, Beril Gebeş için Dışişleri Bakanlığı'na bir yazı yazarak, aram çalışmalarının hızlandırılması talebini iletti.

Haber Merkezi Diğer
İran'da düşen özel jetin pilotu Beril Gebeş'in cenazesini arama çalışmaları devam ediyor.
İran'da düşen özel jetin pilotu Beril Gebeş'in cenazesini arama çalışmaları devam ediyor.

11 Mart günü İran’da 11 kişinin hayatını kaybettiği uçak kazasına ilişkin teknik incelemelerini sürdüren Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’na bağlı Kaza Araştırma ve İnceleme Kurulu, Beril Gebeş için Dışişleri Bakanlığı’na bir yazı yazdı.

DNA'nın tespit edilmesi için talep

Karar'ın haberine göre, Bakanlığın yazısında, Dışişleri Bakanlığı kanalıyla, İranlı yetkililerden arama çalışmalarını hızlandırmaları istenirken, "Bir an önce Gebeş'in cenazesine ulaşılması, ulaşılamıyorsa da en azından kimlik belirlenmesi için DNA'sının tespit edilmesi" talep edildi.

İranlı yetkililer, mart ayının sonunda Nevruz bayramı nedeniyle arama çalışmalarına ara verildiğini duyurmuştu.

Türkiye’den iki yetkilinin de dahil olduğu Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü'nden bir kurul, İran'daki kazayla ilgili kara kutuların çözümlemesini tamamladı. Bu hafta İran'a ulaşması beklenen heyet, incelemelerini, kazanın olduğu İsfahan bölgesinde sürdürecek.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Fransa, İran, Kanada ve ülkemizin de katılımıyla FDR ve CVR kayıtları deşifre edilmiş olup, kazanın araştırmasını yürüten İran yetkililerine gerekli tüm destek verilmektedir" denildi.

Cenazesi bulunamayan pilotla ilgili şok ihtimal
GÜNDEM
Cenazesi bulunamayan pilotla ilgili şok ihtimal

İran'da düşen jetin karakutuları Paris'te açıldı
DÜNYA
İran'da düşen jetin karakutuları Paris'te açıldı

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.