|

İrlanda Anglo Irish Bank'ı ikiye böldü

Aa
00:00 - 10/09/2010 Cuma
Güncelleme: 23:01 - 9/09/2010 Perşembe
Yeni Şafak
İrlanda Anglo Irish Bank'ı ikiye böldü
İrlanda Anglo Irish Bank'ı ikiye böldü

İrlanda hükümeti, kamulaştırılan Anglo Irish Bank'ı ikiye ayırmaya karar verdi. Ekonomi Bakanı Brian Lenihan, bankanın, 'finansman' ve 'varlık toparlama' olarak ikiye ayrılacağını belirterek, bu çözümün vergi verenler için en az maliyetli yöntem olduğunu düşündüklerini ifade etti. Varlık toparlanma bölümünün bankacılık lisansı devam etmekle birlikte, kamulaştırma sırasında devralınan borçlara odaklanacak. Finansman bölümü ise Anglo Irish'in tüm mevduatlarını elinde tutacak, ancak yeni borçlanmaya gitmeyecek.

BİR BÖLÜMÜ BAKANLIĞIN

Lenihan, bankanın bu bölümünün doğrudan bakanlığa bağlı olacağını söyledi. Bankadaki tüm mevduatlar İrlanda hükümetinin garantisi altında bulunuyor. Anglo Irish Bank, geçen hafta, İrlanda tarihindeki en büyük şirket zararlarından birini açıkladı. Banka, bu yılın ilk yarısında 8,3 milyar avro zarar etti. Anglo Irish Bank, 2009 yılının başında kamulaştırılmıştı. Anglo Irish Bank'ın yüksek maliyetleri nedeniyle İrlanda GSYH açısından Avrupa'nın en yüksek açığına sahip durumda.

BUNLAR BİZİ İFLAS ETTİRMEZ

Banka geçtiğimiz günlerde, 25 milyar avro tutarında yeni sermayeye ihtiyacı olacağını açıklamış, kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor's ise gerçek miktarın 35 milyar avroyu bulacağını belirtmişti. Maliye Bakanı Brian Lenihan ise bunun devleti iflasa götürmeyeceğini vurgulamıştı.14 yıl önce